Geleceğin akıllı ev teknolojileri

0

Bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz fütüristik teknolojilleri evnizde görmeye hazır olun! Her geçen gün gelişen akılllı ev teknolojisiyle evimizi robotlar temizleyecek, mutfağımız daha da akıllanacak, daha az enerji tüketecek ve tüm evin yönetimini cep telefonumuzla uzaktan yapabileceğiz. Bütün bu öngörüler buzdağının sadece görünen yüzü. Geleceğin ev teknolojileri konusunda hayal etmenin bir sınırı yok. Gelin çok kısa bir zaman içerisinde hangi teknolojilerle tanışacağımızı yakından bakalım.

Evlerin temizliği robotlara emanet

Hali hazırda ev temizliği konusunda robot süpürgelerden faydalanıyoruz ancak performans konusunda bu süpürgeler çok da yeterli olmuyor. Sadece zemin temizliği yapan ve köşelerde performans problemi yaşayan robotlar yakın gelecekte çok daha maharetli olarak karşımıza çıkacaklar. Almanya’daki bilim adamları tarafından ortaya konan bir prototip robot katların temizlenmesinden biraz daha yetenekli. Tek kollu ve üç parmaklı cihaz, eşyaları toplayabiliyor, evi düzenli hale getirebiliyor, çeşitli makinelerde çalıştırılabiliyo ve hatta konuklara içecek bile servis edebiliyor. Entegre sensör sistemi, robotun evin içinde sıkışmasını önlüyor. Ek olarak robotunuz, gömülü bir dokunmatik ekran üzerinden kontrol edilebiliyor ve sesli komutlara da cevap verebiliyor. Robot teknolojileri konusunda her geçen gün inanılmaz gelişmeler oluyor. Belli mi olur bakmışsınızki bir gün sizin de evinizde robot bir hizmetçiniz var. Bunun için artık Richie Rich olmanıza gerek yok!

Mutfaklar daha da akıllanıyor

Telefonlarımız, saatlerimiz ve hatta mücevher gibi cihazlarımız daha akıllı ve akıllı hale geldiğinde, hepimiz akıllı cihazlara sahip olmanın faydalarını fark etmeye başlayacağız. Bütün sahip olduğumuz elektronik cihazların birbiriyle iletişim kurduğunu hayal etsenize?! Hali hazırdaki mutfak teknolojileri ile pek çok cihaz akıllanmaya başladı zaten. Buzdolapları, kahve makineleri, kurutucular ve dokunmatik ekranlar ile bir sürü algılayıcıyla donatılmış diğer cihazları satın alabilirsiniz. Artık pek çok cihaz internete girmiş durumda ve pek çok yeni özelliğe sahip. Örneğin CES 2017’de sergilenen LG’nin yeni Door-in-Door® buzdolabında InstaView özelliği sayesinde sadece iki dokunuşla şeffaf hale gelen 29 inçlik bir dokunmatik LCD ekran bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar dolabın kapağını açmadan içindekileri anında görebiliyorlar. Ayrıca buzdolabında bulunan webOS platformu sayesinde WiFi tabanlı birçok yeni özellik de kullanılabiliyor. Kullanıcılar dolap kapısının ön tarafında yer alan bu özellikler sayesinde modern ve güçlü bir gıda yönetimi uygulayabiliyorlar.

Evinizin aydınlatması sizin kontrolünüzde

Gelişen akıllı ev teknolojileri sayesinde artık evimizdeki aydınlatmaları cep telefonu ile her yerden yönetebiliyoruz. Evinizde doğru kurulumun sağlanması koşuluyla ışıklar mobil cihazlardan, dokunmatik ekran panellerinden veya otomatik bir sistemden kontrol edilebiliyor. Akıllı termostatlarla artık evinizden ışıkları eve gelmeden yakabilir ve tatilden döndüğünüz anda içindeki havayı soğutacak ya da ısıtacak şekilde programlayabilirsiniz. Tatilde ya da evde yokken aydınlatma sisteminizi gece veya gündüz farklı saatlerde yanacak şekilde programlayabildiğinizi düşünün. Bu sayede art niyetli kişiler evde olduğunuzu düşünecek ve eviniz özellikle hırsızlara karşı daha güvende olacak.

Kabarık faturalara son
Otomobiliniz yağ değişimine ihtiyaç duyduğunu söylüyorsa, o halde eviniz de teknik servis gerektirecek durumlarda sizi uyurarabilir. Örneğin hava filtresinin değiştirilmesi gerektiğinde sizi uyaran bir klima düşünün. Daha da ileriye gidersek, ay içinde ne kadar güç tükettiğinizi gösteren ve ay sonu fatura korkusu yaşamadan tasarruf edebileceğiniz, ne kadar enerji tükettiğinizi söyleyebilen bir enerji sistemi düşünün. Powerhouse Dynamics, Maine merkezli bir şirket olan Total Home Energy Management programını yakın zamanda açıkladı. Bu program bir evin enerji tüketimini, ilgili maliyetleri ve karbon ayak izini dakikalarla takip ederek ev sahiplerinin kullanımlarını daha iyi yönetmelerini sağlıyor. Hatta evde kullanılan aletleri ve teçhizatı analiz edebilir ve sahiplerine daha enerjik verimli ürünler geliştirmeye ihtiyaç duyduklarını söyleyebiliyor. Öyle görünüyor ki yakın zamanda güç izleme sistemleri modern bir ev standardı haline gelecek.

Tuvaletiniz sağlığınızın takipçisi olacak

Tuvaletin akıllı olmasına ne gerek var diyebilirsiniz. Aslında bence de gerek yok. Ancak sağlığınız için akıllı tuvaletler oldukça faydalı ve hijyenik olabilir. Yakın gelecek de tuvaletiniz idrarınızı analiz edebilir, dışkı tahlili ile birinin kolon kanseri olup olmadığını söyleyebilir, hatta hamile olduğunuzu ilk tuvaletinizden öğrenebilirsiniz! Öyle görünüyor ki akıllı tuvaletlerin başlıca kullanımlarından biri, bizi sağlıklı tutmak gibi görünüyor, bu detayları düşündüğünüzde çok mantıklı geliyor.
Akıllı tuvalet kullanımının bir de konfor tarafı var ki tuvalette daha uzun vakit geçirmenize neden olabilir. Otomatik hijyen, yıkama özelliği ve ısıtmalı koltuklar da cabası. Nitekim hiç kimse donan bir soğuk tuvalet koltuğuna oturmayı sevmiyor. Şu anda piyasada bulunan Numi tuvalet koltuğu en gelişmiş ve en akıllı tuvaletlerden biri. Entegre ayak ısıtıcısı, ısıtılmış koltuk, deodorant, hava kurutucu, harekete geçirici kapak ve koltuk ve tabii ki MP3 müzik çalma desteği ile aydınlatılmış bir dokunmatik panel içeriyor. Evet, artık banyo yaparken ve tuvalette de müzik dinleyebilirsiniz!

Cevap bırakın