Geçmişten günümüze Instagram yemek trendleri

0

Instagram her geçen yıl popülerliğini artırırken, farklı trendlere de sahne oluyor. Bazı yardım kampanyaları için düzenlenen meydan okumalardan, saç ve makyaj trendlerine kadar pek çok kategoride insanlar birbirlerine meydan okuyor. Yemek ve içecekler söz konusu olduğunda ise Instagram farklı fikirler sunuyor. 

Bu yıl emojiler arasına da giren bubble tea, yıllardır kahve fotoğraflarının vazgeçilmezi latte sanatı, renkli ekmekler, çikolata şelalesi kekler ve daha niceleri. Instagram sayesinde gıda endüstrisi de zenginleşti. Instagram’ın 10. yılı olduğunu da hesaba kattığımız zaman bu trendleri sizlere sunmak oldukça keyifli olacak. İşte sizler için on yılda en popüler olmuş Instagram yemek trendleri:

Bulut ekmek

Ekmek türleri farklı şekillerde karşımıza çıksa da bulut ekmek, renkli olmasıyla dikkat çekiyordu. Binlerce kişinin renkli ve içi bulut gibi olan ekmeklerinin fotoğraflarını paylaştığı gönderiler ana sayfalarımızı renklendirdi. 

Aktif karbon ile kararan yiyecekler

Aktif karbon ile birlikte ekmekler, dondurmalar, tatlılar içecekler her şey siyah renge büründü. Oldukça havalı duran siyah yiyecekler Instagram sayesinde patlama yaşadı. 

Bubble Tea

Bubble Tea Türkiye’de popülerlik kazanmamış olsa da Tayvan’da başlayan öyküsü, Instagram’ın en popüler içeceğine dönüşmesiyle sınırları aşmayı başardı. Pek çok şekilde tarif ile YouTube’da yerini alan bu içecek, Instagram fotoğraflarını da süslemeyi başardı. Hatta TikTok üzerinden de binlerce tarif ve video paylaşan insanlar içeceği olduğundan daha popüler hale getirdi.  

Her şeyi pastaya dönüştürme trendi

Pastayı kim sevmez ki? Instagram’da popüler olan bazı fırıncılar günlük malzemelerden kek yapmaya başladığında, tüm Internet bu akıma katılmak istedi.  Böylece ‘her şey pastadır’ trendi ortaya çıktı. Ayakkabılardan bitkilerden, bir kalıp peynire kadar her şey kek haline getirildi. Hatta bunlar oldukça fazla kişiye ulaşarak sosyal medya aleminde renkli anlara sahne oldu. 

Her şeyde var bir avokado!

Instagram’da sağlıklı yaşam trendinin bir sonucu olarak sağlıklı ve besleyici olan avokado her tarifte karşımıza çıkmaya başladı. Daha çok avokadolu tost olarak Instagram profillerini süsleyen bu besin, farklı salata ve yemek tariflerinde de bize göz kırpmıştı.  

Şişkin omletler/pankekler

Farklı bir pişirme yöntemi ile hazırlanan omlet ve pankekler şişkin ve yumuşak yapısı ile sosyal medya fenomenlerinin profillerinde kendisine yer bulmuştu. Tatlı görünümü ile dikkat çeken bu tarifler çok çeşitli olarak karşımıza çıkıyor. Japon kültüründen esintiler taşıyan bu tarif kısa süre içinde popüler hale geldi. 

Kahvaltılık renkli tahıllı kaseler

Çok fazla çeşitte sosyal medya fenomenlerinin mutfağına girmeyi başaran yulaflı menüler, renkli meyveleri, yoğurt ve süt gibi farklı bileşenleri içeriyor. Zaman zaman ülkelere ve bölgelere özgü kuruyemiş ve meyvelerle karşımıza çıkan bu sağlıklı kaseler pek çok restoranın menüsünde yerini aldı bile. 

Matcha ile birlikte yeşillenen yiyecekler ve içecekler

Matcha ile birlikte yiyecekler ve içeceklerin bir kısmı yeşillendi. Pek çok kişi bu sayede farklı bir tada sahip olan Matcha’yı keşfetmiş oldu. Yeşil içecekler ve yiyecekler yakın zamanda hem sosyal medya aleminde hem de genel anlamda pek çok kişinin dikkatini çeken bileşenleri içeriyor. Matcha metabolizmayı düzenlemesi ve sindirimi kolay olması açısından tercih ediliyor. 

Cevap bırakın