Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımGartner açıkladı: PC satışlarında son durum...

  Gartner açıkladı: PC satışlarında son durum…

  pc-satislari

  Araştırma şirketi Gartner, 2016 yılı ilk çeyreğinde küresel PC satışlarının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,6 oranında gerilediğini yayınladığı rapor ile açıkladı. Yeni rakamlar, PC satışlarının 2007 ilk çeyreğinden bu yana en düşük seviyeye gerilediğine işaret ediyor. 2007’de ilgili dönemde 65 milyon birimin altında gerçekleşen satışların, 2016 için 64 milyon 776 bin ünite seviyesinde olduğu kaydediliyor.

  Marka bazında da detaylar bir hayli ilginç. En fazla satış gerçekleştiren 5 markanın Lenovo, HP, Dell, Asus ve Apple olduğu görülürken; genel olarak düşüş seyri dikkatlerden kaçmıyor. Lenovo’nun 2016 ilk çeyreğinde, geçen yıla göre yüzde 7,2 ve HP’nin yüzde 9 oranında gerileyen satışları ise bu noktada çarpıcı. Asus’un satışlarını yüzde 1,5, Apple’ın ise yüzde 1 arttırdığı görülüyor.

  Öte yandan diğer üreticilerin pazar payındaki gerilemenin yüzde 18,4 seviyesinde olmasının, toplam pazar payı değişiminin temel kaynağı olduğu da öne çıkan detaylar arasında yer alıyor.
  Ekran_Resmi_2016-04-12_00_44_422016 sonunda satışlarda artış beklentisi

  Analistlere göre piyasadaki mevcut göstergelerin aktörü olarak ise dolar kurunda yaşanan dalgalanmanın küresel etkileri belirleyici. Özellikle gelişmekte olan ülke pazarlarında yeni bir PC’ye yönelimde tüketici nezdinde soru işaretleri olduğu kaydediliyor. PC satışlarına dair 2016 beklentileri her ne kadar pozitif seyirde olmasa da özellikle işletmeler nezdinde yıl sonuna dair satış adetlerinde artış görülmesi bekleniyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN