GaN şarj cihazları ile ilgili bilinmesi gerekenler

0

GAN şarj cihazları telefon, bilgisayar ve benzeri elektronik cihazları hızlı bir şekilde şarj edebilen hayatımızı kolaylaştıran ürünler.

Galyum nitrür yani GaN şarj cihazları fiziksel olarak mevcut şarj cihazlarından çok daha küçüktürler. Bunun nedeni galyum nitrür şarj cihazlarının çok sayıda bileşen gerektirmemesidir. Bu şarj cihazları çok yüksek enerji değerlerini küçük bir gövde ile üretebilir. Bu da beraberinde telefondan bilgisayara, aksiyon kamerasından kulaklığa kadar aynı anda birçok cihazı şarj edebilme özelliğini getiriyor.

GaN şarj cihazlarının farklı Watt gücüne sahip modellerini piyasada bulabilirsiniz. Bunların en temel olanları tek USB çıkışlı olup (ki genelde bu çıkış USB Tip C’dir) ağırlıklı olarak telefon şarj etmek için kullanılır. Biraz daha kabiliyetleri olanlarında iki çıkış olur. Bu iki çıkışlı olanlardan biri USB Tip C diğeri de Tip A (standart USB bağlantısı) bulunuyor.

Üst düzey modellerde ise 3 ve hatta 4 adet çıkış bulunabilir. Bu da böyle bir ürünle aynı anda 3 ya da 4 elektronik cihazını şarj edebileceğiniz anlamına geliyor. Özellikle üst düzey GaN şarj cihazlarının bilgisayar (MacBook ya da uyumlu Windows yüklü dizüstü bilgisayar) şarj etme özelliği de bulunuyor. Bu sayede tek bir adaptör kullanarak hem telefon hem bilgisayar türünde cihazlarınızı aynı anda şarj edebilirsiniz.

GaN
Özellikle birden fazla cihaza sahipseniz ve bunları hızlı ve pratik bir şekilde şarj etmek istiyorsanız GaN türünde bir şarj cihazı almanızı öneriyorum. Elbette bu tarz cihazları kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da bulunuyor. Sahip olduğunuz telefon ve benzeri cihazların maksimum şarj kapasitesi neyse o oranda bir şarj edeceksiniz anlamına geliyor. Örneğin elinizdeki şarj cihazının maksimum çıkış gücü 60 Watt olduğunu varsayalım. Fakat sizin telefonunuzun maksimum şarj kapasitesi 33 Watt olsun. Siz GaN türünde 60 Watt gücünde bu adaptöre telefonunuzu bağladığınızda 33 Watt’a kadar şarj edeceksiniz anlamına geliyor. Yani adaptörün kapasitesinden ziyade elinizdeki cihazın kapasitesi ölçüsünde bir şarj gücüne sahip olacaksınız.

Peki yüksek şarj gücü telefona ya da diğer cihazlara zarar verir mi? Bu soruya kesin bir şekilde hayır yanıtını verebilirim. Zira GaN şarj cihazları bağlanılan elektronik cihazın maksimum kapasitesine göre otomatik olarak gerekli gücü ayarlar. Hiçbir şekilde şarj cihazı elektronik ürününe zarar vermez.

Son olarak bu tarz şarj cihazlarını satın alırken üzerinde isminde GaN ibaresini görmeyi unutmayın. Her çoklu USB çıkışa sahip olan adaptör GaN teknolojisini sunmamaktadır. Ayrıca özellikle bilgisayar için bu tarz bir cihaz alacaksanız elinizdeki modelin USB’den şarjı desteklediğine emin olun. Ayrıca bilgisayarın ihtiyacı olan şarj kapasitesinin alacağınız adaptör tarafından sunulduğuna emin olun. Örneğin minimum 65 Watt ile şarj olan bir bilgisayarı 45 Watt gücündeki bir adaptörle şarj edemezsiniz.

Özellikle günlük hayatta birden fazla elektronik cihazı yoğun olarak kullananlar için önerebileceğim GaN şarj cihazları muadillerine göre biraz pahalı olsa da sunduğu konfor ve aynı anda birden fazla cihazı şarj edebilme özellikleriyle verilen parayı fazlasıyla hak eden ürünler.

MediaMarkt internet sitesinde bu tarz Gan şarj cihazlarını satın alabilirsiniz. Bir tane örneği buradaki sayfada görebilirsiniz.

Cevap bırakın