‘.game’ alan adı uzantısı faaliyete geçti

0

Ekran Resmi 2016-05-26 19.57.31

Dünya genelindeki oyun geliştiricileri için iyi haber! ‘.game’ alan adı uzantısı, artık dileyen herkes tarafından satın alınabilir. Oyun sektörüne dair olumlu etkileri olacağı belirtilen gelişmenin Blizzard, Activision, Microsoft gibi öncü markalar tarafından hızlıca değerlendirildiği; CallofDuty.game, Xbox.game, Warcraft.game gibi alan adlarının satın alındığı kaydedildi.

Uniregistry adlı şirket tarafından çalıştırılan alan adı uzantısı, ilk kez geçtiğimiz yıl ortaya çıkmıştı. Ancak halka açık olarak .game alan adı uzantıları satın alınamıyordu. Game’in şimdiden gördüğü ilginin heyecan verici olduğunu belirten Uniregistry müdürü Frank Schilling, tepkilerden memnun olduklarını, ilgili alan adı uzantısının geniş kesimlere yayılmasını beklediklerini sözlerine ekledi.
Ekran Resmi 2016-05-26 19.57.43

Çoğu önemli oyunun ‘.game’ uzantılı alan adları satın alınmış durumda. Ancak bazı ‘halen satın alınabilir durumda’ olanlar da mevcut. Örneğin Mario.game kısa süre öncesine kadar boştaydı. Fiyatının ise yıllık 1430 dolar olarak belirlendiği görüldü. ‘.com’ uzantılı alan adlarının birkaç dolardan başlayan fiyatları ile kıyaslandığında son derece çarpıcı bir fiyat.

Öte yandan .com geliştiriciler için en önemli ve en çok tercih edilen olmayı sürdürecek. .game ise konunun çok daha yeni bir boyutu olarak gelmiş durumda. Özellikle bilgisayar, konsol ve mobil platform oyunları için.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın