Galaxy Z Flip hakkında bilinen her şey

0

Samsung, Galaxy Fold ile akıllı telefon pazarında dikkatleri üzerine çeken önemli bir hamle yaptı. Ekran tarafında yaşanan bazı talihsizliklerden sonra, katlanabilir telefon Galaxy Fold nihayet bazı pazarlarda satışa sunuldu. Samsung’un gündeminde şimdi yeni bir katlanabilir telefon var; Galaxy Z Flip. Biz de bu yazımızda Galaxy Z Flip hakkında şimdiye kadar ortaya çıkan tüm bilgileri bir araya getirdik.

Galaxy Z Flip çıkış tarihi ve fiyatı

Samsung, MWC 2020’den önce Galaxy S ailesinin en yeni üyelerini Unpacked etkinliğinde karşımıza çıkaracak. 11 Şubat’ta düzenlenecek etkinlikte yeni S serisi modelleri tanıtılacak. Bu tanıtımda Galaxy Z Flip modelinin de sahneye çıkması bekleniyor.

Bu arada etkinliğin San Francisco’da gerçekleştirileceğini belirtelim.

Fiyatına gelecek olursak, tahminler Galaxy Z Flip‘in fiyat açısından Galaxy S11’in yanında konumlanacağına işaret ediyor. Bu da 1.000 doların altında bir fiyat anlamına geliyor.

Galaxy Z Flip ismi

SM-F700 model numarası ile gelecek olan telefonun Fold 2 ya da Bloom olarak adlandırılacağı düşünülüyordu. Ancak, sonra çıkan tahminler Galaxy Z Flip ismini ortaya çıkardı.

Bu ismi ilk olarak Twitter’daki isabetli sızıntılarıyla bilenen Ice Universe’in attığı bi tweette gördük.

Bu sızıntılar Galaxy’nin yeni nesil katlanabilir telefon ailesinde Z ismini kullanabileceğini gösteriyor.

Galaxy Z Flip tasarımı ve ekranı

Z Flip modelinin Fold‘dan önemli ölçüde farklı olacağı söyleniyor. Bu farklılıkların başında telefonun katlanma şekli gelecek. Z Flip, Motorola Razr modeliyle benzer bir şekilde katlanacak. Fold ise bildiğiniz gibi kitap şeklinde katlanıyordu.

Telefonun siyah ve mor renk seçeneklerinin olacağı söyleniyor.

Bu tasarım iddialarını daha önce sızdırılan fotoğraflarda da görmüştük. Sızdırılan telefon bir prototip olsa da Samsung’un bu konuda çalıştığının en somut göstergesi.

Bu fotoğraf başka detayların da ipucu niteliğinde. Ekranın etrafındaki kalın çerçeve ilk bakışta göze çarpıyor. Bu çerçevelerin ekran kenarlarını soyulma tehlikesinden koruyacağı düşünülüyor. 6.7 inç büyüklüğünde bir ekranı olduğu söylenen telefonda, menteşelerin yeri ise çok fazla belli olmuyor.

Samsung, son zamanlarda ekran korumasını artırabilecek ultra ince cam için bir patent almıştı. Z Flip modelinde de bu camı görebiliriz.

Bu arada telefon katlanınca üzerinde bir ekran daha karşımıza çıkacak.

Galaxy Z Flip donanımı

Çıkan sızıntılar Galaxy Z Flip modelinde Qualcomm’un Snapdragon 855 işlemcisinin kullanılacağını gösteriyor. Bunun sebebi fiyatı makul tutmak ya da Snapdragon 865 için gerekli geliştirme döngüsünün tamamlanmamış olması olabilir.

Snapdragon 855’in kullanılması telefonun 4G uyumlu olarak geleceğini de gösteriyor.

Telefon sızıntılara göre 256 GB dahili depolama alanı ile gelecek. 3C sertifikasyonu alan telefon 15W hızlı şarj desteği ile kutudan çıkacak. Ancak, henüz batarya büyüklüğü ile ilgili bir sızıntı yok.

Galaxy Z Flip kamera

Akıllı telefonlarda merak edilen özelliklerin başında kamera yer alıyor. Bu telefonda da kamera oldukça önemli. Dışta çift kamera ile geleceği söylenen telefon, telefoto lense de sahip olacak. Bu arada Galaxy S20 Ultra modelinde ana kamera olarak kullanılan 108 Megapiksellik sensörün Z Flip’te de görev alması bekleniyor.

Selfie kamerası görevini ise delikli ekranın üzerindeki 10 Megapiksellik kamera üstlenecek. Bu kamerayı Galaxy Note 10‘da görmüştük.

Cevap bırakın