Galaxy S10 oldukça iddialı bir işlemci ile geliyor!

0

Yeni iPhone modellerine güç veren A12 Bionic ile Apple’ın, Mate 20 serisine güç veren Kirin 980 ile Huawei’nin akıllı telefonlarında 7 nm fabrikasyon süreci ile üretilen işlemciler kullanmaya başlamasının ardından gözler Samsung’a çevrildi. Bu kapsamda Galaxy S10, Exynos 9820 gibi oldukça iddialı bir işlemci ile geliyor.

Tüm hazırlıklarını tamamlayan Samsung, 7 nm LLP ( Low Lower Plus ) işlemcilerin üretiminin başladığını duyurdu. EUV teknolojisi ile üretilen bu işlemcilerde, daha küçük alanlara daha fazla transistör yerleştirilebiliyor.

Galaxy S10, Exynos 9820 ile oldukça iddialı geliyor!

Samsung’un EUV litografi teknolojisi ile üretilen bu 7 nm işlemciler Galaxy Note 9 ve iPhone X gibi modellerde yer alan 10 nm’lik işlemcilere kıyasla yüzde 20 daha fazla performans ve yüzde 50’ye varan oranda daha düşük güç tüketimi sunuyor. Tabi, 7 nm’ye geçiş ile birlikte işlemci için gerekli olan alan çok daha azalıyor.

Bu kapsamda günümüzde mobil işlemciler yeterince güçlü olduğundan, ilerleyen yıllarda Snapdragon, Exynos veya Ax Bionic işlemcilerde enerji tüketiminin düşürülmesine odaklanılacak. Bunun yanı sıra EUV teknolojisiyle yapılan üretimde işlemci küçüldüğü için tasarruf edilen alanın farklı amaçlar için kullanılması sağlanacak.

Cevap bırakın