Galaxy Note 9, iPhone X modelinden ilham alabilir

0

Galaxy Note 9 için sızdırılan detaylarına göre çentikli ekranla gelebileceğini gösteriyor. iPhone X modeli ile birlikte hayatımıza giren çentikli ekran tasarımı, son dönemlerdeki çerçevesiz ekran furyasına farklı bir boyut getirecek gibi görünüyor.

Galaxy Note 9 çentik ile gelebilir

Ekran kasa oranları, son dönemde en çok özen gösterilen detaylar arasında yer almaya başladı. Kullanıcılar arasındaki çerçevesiz telefon isteğinin artması ile birlikte firmalar da farklı çözümlerini piyasaya sürmeye başladı. Samsung, Galaxy S8 ve S8+ modelleri ile birlikte ‘Infinity Display‘ adını verdiği tasarım anlayışına geçti ve parmak izi okuyucusunu da telefonun arka tarafına alarak çerçeveleri olabildiğince küçülttü.

Apple ise 10. yıla özel iPhone’u iPhone X modelinde hem parmak izi okuyucusunun bulunduğu ana ekran butonunu kaldırdı hem de çentikli ekran kullanmaya başladı. Dünya Patent Örgütü WIPO’ya başvuru yapan Samsung, yeni telefonlarında kullanmayı planladığı çentikli ekran teknolojisini de gün yüzüne çıkarmış oldu.

Amoled ve OLED ekranlar, piksellerde çeşitli özelleştirmeler yapma konusunda IPS ekranlara göre çok daha iyi konumdalar. Vivo da OLED teknolojisinin esnekliği sayesinde ekranın üzerine parmak izi okuyucusunu gömmeyi başarmıştı. Görünen o ki, 2018 yılında hem çentikli ekran tasarımına hem de ekrana gömülü parmak izi sensörü taşıyan telefon modellerine tanık olacağız.

Cevap bırakın