Teknolojinin Sınırlarını Zorlayan Fütüristik Otomobil Konseptleri

0

Teknoloji, otomobil dünyasını değiştiriyor. Buna ek olarak farklı markalar konsept otomobiller üzerinde çalışarak fütüristik tasarımlara imza atıyor. Otonom sürüş ve elektrikli otomobillerin gelişiminde bizi bekleyen yenilikçi üç modeli inceleyelim ve geleceğe ışık tutalım.

fütüristik
Renault EZ-Ultimo fütüristik yaklaşımın en radikal örneklerinden biri

Fütüristik tanımı Renault EZ-Ultimo

İlk olarak 2018 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Renault EZ-Ultimo gelecekten ışınlanmış gibi gözüküyor. Elektrikli motora sahip olan model gelişmiş otonom özellikleriyle geliyor. Premium duygusunun altını çizen araç aynı zamanda konfora çok düşkün. Tasarımcıların hedefi kaliteli yolculuk yapmanın keyfini yolcuya yaşatmak. Gelişen teknolojilerle birlikte bu araçta da olduğu gibi gelecekte şoför becerilerine daha az ihtiyaç duyulacak. Bu nedenle Renault, otomobili adeta bir oturma odasına çeviriyor. Kadife, deri ve ahşap gibi araç içinde fazla alışagelmediğimiz malzemeler Fransız tasarımının inceliklerini ortaya koyuyor. Yine oturma odalarından alıştığımız özel aydınlatmalar, kişisel bir deneyimi öne çıkarıyor.

Mercedes-Benz Vision AVTR

Geçtiğimiz senenin başında Las Vegas’ta tanıtılan araç, otomobil tutkunları arasında oldukça heyecan yarattı. Rahatlıkla bir bilim kurgu filminde rol alabilecek bu model zaten Avatar filminin ekibiyle birlikte geliştirilmiş. Mobilitenin öne çıktığı gelecek vizyonundan esinlenen Mercedes-Benz tasarımcıları aracın içini ise lüks bir salon olarak yorumluyor. Üstelik araç elektrikli ve elbette bu alanda da bir devrim yaratarak bataryada grafen temelli organik hücre kimyası kullanıyor. Bu sayede arçık fosil yakıtlardan tamamen arınıyor ve çevreye teknolojik bir selam gönderiyor. 1,200 Wh/litre değerlerine sahip aracın bataryası 15 dakikadan daha az sürede tamamen şarj olabiliyor. Dahası otomobil, güvenlik bakımından bir hayli üstün özelliklere sahip. Dört tekerleğin tamamen bireysel olarak hareket edebildiği yenilikçi bir sürüş dinamiği aynı zamanda verimliliği artıyor. Bu sayede araç mühendislerin tabiriyle tekerleklerin 30 derece bükülmesi sonucu yengeç gibi sağa sola hareket edebiliyor.

Volvo 360c

“Biz sizi istediğiniz yere götürürüz. Neden uçmaya ihtiyacınız var?” gibi sloganla geliştirilen 360c, adeta hedefi çok yukarılara koyup uçakların yerini almayı gözüne kestirmiş. Otonom özelliklerine çok güvenen Volvo, “sağlam” ve dayanıklı imajını da birleştirerek sizi adeta seyahat anında dilerseniz uyuyup dinlenmeye davet ediyor. İstenildiğinde aracın içi yatak odasından mobil ofise dönebiliyor. Son olarak, Volvo CEO’su Håkan Samuelsson, “Otonom sürüşle birlikte pazarda büyük değişimler yaşanacak. Araçların farklı özellikleri öne çıkacak. Müşterilerin talep ve beklentileri değişecek,” diyor ve 360c’yi geleceğin anahtarı olarak konumlandırıyor.

Cevap bırakın