Futbol heyecanını en iyi yaşatacak TV satın alma rehberi

0

Televizyonlar evlerimizin hem önemli bir aksesuarı hem de keyifli vakit geçirmemize yardımcı olan en önemli teknolojilerden biri. Siyah beyaz televizyon ile başlayan TV izleme keyfi yıllar içinde deyim yerindeyse evrim geçirdi. İlk olarak renklenen televizyonlar sonrasında inceldi ve büyüdü. Daha sonra akıllanan televizyonlar günümüzde bizi dünyaya bağlayan önemli araçlardan biri. Televizyonla dizi ve film seyretmek kadar, futbol maçlarını izlemek de önemli bir aktivite. Ancak bura futbol heyecanını artıran televizyon modellerini tercih etmekte fayda var. Futbol heyecanını en iyi yaşatacak TV satın alma rehberi ile siz de bu keyfi katlayabilirsiniz.

Yaz döneminde tatile giren ligler, yazın bitmesi ile yeni döneme başladı. Hem Türkiye hem de dünya liglerinde her gün yeni bir futbol maçı bulmak mümkün. Eğer, tam bir futbol tutkunuysanız bu maçları kaçırmak istemeyeceksiniz. Ancak, bu maçları izlerken sizi adeta stadın içindeymiş gibi hissettiren televizyon modelleri bulunuyor.

Biz de bu yazımızda televizyon modellerinden ziyade bu televizyonların özelliklerini mercek altına alıyoruz. Eğer, yakın zamanda bir televizyon satın alacaksanız ve bu televizyonla futbol maçlarını izlemek istiyorsanız aşağıdaki özellikleri mutlaka dikkat alın.

Şimdi hazırsanız başlayalım.

Futbol heyecanını en iyi yaşatacak TV satın alma rehberi

Yeni bir televizyon satın alacaksanız ilk belirlemeniz gereken nokta tabii ki büyüklüğü. Eğer bu televizyon ile futbol maçları da izleyecekseniz büyüklük sizin için ekstra önemli. Uluslararası standartlardaki bir futbol sahasının 64-75 metre eninde ve 105-120 metre boyunda olduğunu düşünürsek, ne kadar büyük bir ekran satın alırsanız sizi o kadar mutlu edecektir. Geniş ekran, daha geniş bir görüş açısı ve daha büyük ekran efektleri anlamına geliyor. Televizyondan futbol izlerken ekrandaki oyuncular sürekli yer değiştiriyor olacak. Geniş ekranlı bir televizyon ile onları takip etmek çok daha kolay. Ayrıca geniş ekranlı televizyon, futbolcuların isimlerinde yerdeki çimlere kadar birçok detayı daha net görebilmenizi sağlar.

Tabii televizyonu yerleştireceğiniz odanın büyüklüğü ve televizyona ne kadar uzak bir mesafede oturacağınız da bu tercihte önemli rol oynuyor. Küçük bir oda için 55 inçlik ekrana gerek olmayabilir.

Görüş mesafenizi belirlemeniz konusunda aşağıdaki görsel size yardımcı olabilir.

Futbol heyecanını en iyi yaşatacak TV satın alma rehberi içinde dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta 4K teknolojisi. Full HD TV modellerine göre dört kat daha fazla piksele sahip 4K TV’ler sunduğu detay ve netlikle futbol maçları için ideal. Renkleri de daha canlı gösteren 4K TV’lerde tercihinizi 40 inç ile 82 inç arasında yapabilirsiniz. 4K teknolojisi ile televizyona yakın oturulması durumunda bile pikselleri tek tek görünmüyor. Ayrıca, 4K teknolojisi artık dijital platformlar tarafından da destekleniyor. YouTube ve Netflix üzerinden içerikleri de 4K kalitesinde izleyebilirsiniz. Ek olarak, bazı 4K televizyon modellerinde Futbol Modu da en iyi futbol deneyimi için size yardımcı olacaktır.

HDR özelliği de daha geniş bir renk yelpazesinde gerçeğe yakın bir görüntü verdiği için futbol maçlarında son derece önemli. Daha iyi kontrast ve daha parlak görüntü sunan bu özellik, maçların gözünüzün önünde gerçekleştiğini hissettirir.

Teknolojiler önemli

Futbol temposu 90 dakika boyunca düşmeyen bir spor. Televizyondan futbol maçı izlemek televizyonun bu tempoya ayak uydurması gerektiğine işaret ediyor. Bunun için televizyonun işlemci gücü oldukça önemli. Renklerin hem daha güzel görünmesi hem de sizin stadın içindeymiş gibi hissetmenizi sağlamak için kontrast teknolojisi de oldukça önemli. Futbol gibi sporlarda yüksek kontrast kapasitesine de dikkat etmek gerekiyor.

İşlemci gücü ile birlikte yenileme hızlarının da son derece önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Yüksek işlemci gücü, ekrandaki hareketlerin daha gerçekçi görünmesini sağlar.

Futbol görsel bir şölen. Ancak, ses tarafını da unutmamak gerekiyor. Stadın içindeki gürültüleri keserek sesleri daha kaliteli bir şekilde veren televizyonlarda da bu aşamada tercih edilebilir. İyi bir ses sistemi hem sizi gürültüden kurtarır hem de maçın içinde olmanıza yardımcı olur. Televizyonunuzun ses sistemi yanında ekstra bir ses sistemi kullanarak da bu deneyimi artırmanız mümkün.

Son olarak ekran tasarımlarında da farklı tercihler yapabilirsiniz. Günümüzdeki kavisli ekrana sahip de birçok televizyon bulunuyor. Kendi tercihlerinize göre düz ya da kavisli bir ekran seçimi yapabilirsiniz. Kavisli ekranın buradaki avantajı, kavisiyle sizi içindeymiş gibi hissettirmesi.

Cevap bırakın