Fujifilm’den ‘aynasızlara özel’ dünyanın ilk f / 1 lensi

0

Fujifilm aynasız sistemli fotoğraf makineleri (objektifi değiştirilebilir kompakt fotoğraf makinesi olarak da bilinir) için dünyanın ilk f / 1 lensini duyurdu.

Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen ve 29 Eylül’e kadar devam edecek olan fotoğraf teknolojileri fuarı Photokina 2018 kapsamında Fujifilm, aynasız fotoğraf makineleri için dünyanın ilk f / 1 lensini tanıttı.

XF33mm F1 R adıyla gelen lens, diyafram açıklığıyla bir ilk. Full Frame fotoğraf makinelerinde 50mm eşdeğeri 33mm lenste f / 1 diyafram açıklığı sayesinde çok düşük ışıklı ortamlarda dahi net sonuçlar alabilmek mümkün. Bu arada bu tür bir lensin SLR fotoğraf makineleri dönemine, yani önceki nesile dair örneğine bakıldığında Canon’un 1989’da ürettiği 50mm f / 1 lensiyle (aynı zamanda otomatik netleme özellikli ilk objektif) karşılaşıyoruz. Bu lens tahmin edileceği üzere üretimden çok önceleri kaldırılmış durumda.

2020’de gelecek…

Bu arada Fujifilm’in yeni ‘sükse’ lensinin piyasaya sunulma tarihi üzdü. 2019 yılında raflarda görülmesi zor gibi, gelen ilk bilgiler 2020’yi işaret ediyor.

Fujifilm’in X aynasız sistemli fotoğraf makinesi ailesi, oldukça iyi bir lens yalpazesine sahip. Portföyde halihazırda f /1.4 geniş açılı lensler bulunuyor. Yeni X-Mount lens ile birlikte diyaframı f /1 ‘e kadar açmak ise daha fazla ışığın alınmasını mümkün kılacak. Başta da belirttiğimiz gibi düşük ışıklı ortamlarda harikulade fotoğraflar alınması için önemli bir adım. Ancak ne yazık ki uzun bir bekleyiş söz konusu olacak.

Yine de teknolojinin geldiği noktayı göstermesi açısından lansmanın önem taşıdığının altını çizebiliriz.

Cevap bırakın