Friday Labs’in akıllı kilidi nihayet satışa sunuluyor

0

Friday Labs’in akıllı kilidi Friday Lock, bundan 2 sene önce ilk kez duyulduğunda ilginç bir etki meydana getirmişti. Bir topluluk finansmanı yapısı olan Indiegogo üzerinden topladığı bağışların ardından seri üretime geçileceği duyurulan akıllı kilit, 2 yıllık bir gecikmeden sonra satışa sunuluyor.

İlk aşamada Indiegogo’da bağışta bulunan kimselere gönderilmeye başlanan ürünün ön siparişleri de verilebiliyor. Gecikme özellikle bağışta bulunanlar tarafından hoşnutsuzluk yaratsa da son derece keyifli bir yenilik vaat ettiğini ve ilk kullanıcılarıyla buluşmaya başladığını belirtmek mümkün. Peki Friday Lock’ın özellikleri neler? Ne gibi fonksiyonlara sahip ve nasıl kullanılıyor?

Öncelikle bir kapıya monte edilmesi gerekiyor. Bluetooth üzerinden akıllı cihazlarla eşleştirilmesinin ardından kullanılabiliyor. Ayrıca WiFi ağına da bağlanıyor; Apple HomeKit desteği ile birlikte Apple uyumlu ve evde olunmasa dahi kapının uzaktan birkaç tıklamayla kilitlenmesi sağlanıyor. Bunun muadilleri açısından pek yaygın bir özellik olmaması öne çıkan özellikleri arasında. Android cihazlarıyla da çalışabilen aygıt, maalesef IFTTT veya SmartThings gibi akıllı ev sistemleriyle uyumlu değil.

İlk teslimatları 24 Nisan’da gerçekleştirilen akıllı kilit cihazının, 12 Mayıs’a kadar siparişte bulunan tüm kullanıcılarına ulaştırılacağı belirtiliyor. Avrupa’da da tedarik sürecinin başladığı bildiriliyor.

Ve birkaç detay, 2 sene sonra tedariklerinin başlaması ile Friday Lock, gündemden düşmeyen konuyu bir kez daha yüksek sesle gündeme getirdi. Indiegogo ve Kickstarter üzerinden bağış toplayan sayısız ürün, uzun yıllar geçmesine karşın hala satışa sunulmuş değil.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın