Fransa’da yerli WhatsApp yolda

0

Fransa, Facebook skandalı sonrasında ilginç bir adım atmaya hazırlanıyor: Yerli WhatsApp! İşte detaylar…

Bir Facebook şirketi olan WhatsApp’in Fransa’daki yaygın kullanımının önüne geçilmesi yönünde çalışmalar yapıldığı kaydedildi. Bu bağlamda popüler anlık mesajlaşma uygulamasının muadili olabilecek bir yazılım geliştirilmesi bekleniyor. Bilindiği üzere Facebook, hatrı sayılır sayıdaki kullanıcısının gizli bilgilerini sızdırmış, bunun ABD seçimlerinde belirleyici rol oynayan bir skandal olduğu görüşü öne çıkmıştı.

Yaklaşık 20 devlet adamının katılımıyla bir test grubunun oluşturulduğu, test sürecinin hızla devam ettiği belirtiliyor. Geliştirilecek mesajlaşma platformunun yaz sonunda nihai haliyle kullanıma sunulacağı ifade ediliyor.

“Rusya veya ABD’de de Fransa’da şifrelenmeli…”

Fransa’da hükümet sözcüsünün yaptığı açıklama, Rusya veya ABD tarafından uçtan uca şifrelenmemiş, dolayısıyla Fransa tarafından şifrelendirilmiş bir anlık mesajlaşma uygulaması hazırlığına işaret etti. Çalışmalarına devam edilen uygulamanın isminin ne olacağı şu an için belirsizliğini koruyor.

Facebook CEO’su: Güvenli…

WhatsApp, kendini güvenli bir mesajlaşma platformu olarak lanse ediyor. Facebook CEO’su Marz Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde verdiği demeçlerde WhatsApp bilgilerinin korunduğuna ve bunun aksi yönünde bir risk bulunmadığına değinmişti. Ancak Facebook ve şirketleri açısından mevcut gelişmeler ışığında ciddi bir güven kaybı oluşmuş durumda, bu yönde farklı ülkelerde de benzer adımlar atılabileceği düşünülüyor.

Cevap bırakın