Fransa ve Almanya, AB’yi teknoloji yatırımları konusunda teşvik ediyor

0

Fransa ve Almanya, Avrupa genelinde Çin ve ABD gibi ülkelere karşı daha etkin bir rekabet içerisine girebilmek için Avrupa Birliği’ni teknoloji alanındaki proje ve araştırmaları finanse etmeye yönlendiriyor.

Avrupa, Silikon Vadisi’nin teknoloji alanındaki yeni girişimlere fon sağlayan ABD ile karşılaştırıldığında yeni teknolojileri geliştirmek bakımından uzun zamandır geriden geliyor. Avrupa’daki riskten kaçınma kültürü, Avrupalı bir Google’ın yaratılmasının önündeki en önemli engel olarak ileri sürülüyor. Bu duruma bir son vermek için Berlin ve Paris, geçtiğimiz hafta yapılan Balkan Zirvesi’nde Avrupa Birliği liderlerine iddialı teknoloji girişimlerini finanse etmek için Avrupa İnovasyon Konseyi çağrısında bulundu.

Avrupa Birliğinin nüfuzlu ülkeleri arasında ilk sıralarda gelen Almanya ve Fransa, Haziran ayında yapılacak olan Avrupa Birliği liderler zirvesinden önce teknoloji alanındaki çeşitli sektörlerde reformlar yapmak ve Avrupa’nın yeni dijital teknoloji çalışmalarında öncü bir konumda yer almasını hedefliyorlar.

Kâğıt üzerinde yapılması hedeflenen şey, teknoloji alanında pazarda önemli yankılar bulacak ve önemli yenilikler ile ses getirecek bir ağ oluşturulması olan bu projenin asıl amacı ise ulusal teknoloji şirketlerinin kurulması ve büyümesi için daha fazla imkân sağlanması olarak açıklanıyor.

Teknoloji konusunda geri kalındığını gündeme getiren ülkelerden Fransa, beyin göçünü kırabilmek ve teknoloji alanına hâkim devletlerden ABD ve Çin’e yetişebilmek için 2022 yılına kadar yapay zekâ araştırmalarına ve projelerine 1,75 milyar dolar harcama sözü vermişti.

Cevap bırakın