Fransa, ekonomik elektrikli otomobil üretecek

0

ELEKTRİKLİ ARABA

Geçtiğimiz günlerde iklim değişikliği ile mücadele vizyonuna sahip dünya genelinde bir toplantıya ev sahipliği yapan Fransa, 7500 dolardan daha düşük fiyat etiketine sahip elektrikli otomobiller üretebilmek için hareket geçti. Bu noktada küresel bir yarışmanın duyurusu gerçekleştirilirken amacın; fiyatı ile daha fazla insane hitap edebilecek ve sınıf emisyon salınımı sayesinde de doğa dostu otomobillere geçişi hızlandırmak olduğu kaydedildi.

Enerjij, Sürdürülebilir Kalkınma ve ekoloji Bakanı Madame Ségolène Royal, söz konusu otomobillerin teoride geleneksel elektrikli otomobiller gibi görünmeyeceğini; hafif ve küçük olacaklarını, aynı zamanda hızlı şekilde şarj olacak şekilde kurgulanacaklarını belirtti. Bununla birlikte bazı modellerin 5300 dolara kadar daha düşük fiyatlara sahip olabileceğinin tahmin edildiği ifade ediliyor.

Çalışmanın elektrikli otomobil piyasasında rekabeti artıracağı belirtilirken ortalama bir tüketicinin satın almasının kolay olmayacağı günümüz elektrikli araçlara karşın ucuz modellerin de geliştirilmesi yönünde bir tür tetikleyici olması da beklentiler arasında. Fransa devletinin birinci elden destek verdiği bir doğa dostu otomobil planlama hareketi özetle.

Elektrikli otomobil, doğa dostu otomobil!

Günümüzde fosil yakıt kullanımına dair atılacak her adım büyük önem taşıyor. Çevre ve iklim koşullarının olumsuz yönde etkileyen, gelecekte çok daha büyük etkilere neden olması beklenen fosil yakıtlar yerine elektrikli otomobil gibi araçların kullanımındaki artış ise geleceğe dair umut vaat eden konular arasında yer alıyor.

Türkiye’de elektrikli araç satışları oldukça düşük seviyede. Genel olarak sipariş üzerine ithal edilen bu tür araçlar için söz konusu rakamın 1000-2000 aralığında olduğu tahmin ediliyor.

Cevap bırakın