Fotoğrafçılar web sitesi açarken nelere dikkat etmeli?

0
Fotoğrafçılar Web Sitesi Açarken Nelere Dikkat Etmeli?

Fotoğraf çekmeyi seven, bu işe gönül vermiş ve fotoğrafçılık konusunda kariyer yapmak isteyenler bir gün web sitesi açmaya karar verirlerse nasıl bir web sitesi açmaları gerektiği konusunda yardıma ihtiyaçları olacaktır. Çünkü katma değer sunan bir web sitesi açmayı başaran fotoğrafçı hem kendini çok daha büyük kitlelere tanıtma fırsatı bulacak hem de web sitesi olmayan rakiplerinin bir adım önüne geçecektir. 

Fotoğrafçılar Web Sitesi Açarken Nelere Dikkat Etmeli?

Fotoğrafçılar eğer aşağıda anlattığım konu başlıklarına dikkat ederek yeni bir web sitesi oluştururlarsa çok daha başarılı işlere imza atabileceklerini düşünüyorum.

Alan Adınız Size Uygun Olsun

Site açmaya karar verdiğinizden ilk yapmanız gereken şey size uygun bir alan adı seçmektir. Bu alan adı sizi veya işinizi en iyi şekilde anlatmalı ve aynı zamanda da akılda kalıcı olmalıdır. Fotoğrafçılıkla uğraşanların en çok tercih ettikleri alan adları kendi isim ve soyadlarından oluşan kombinasyonlardır. Karmaşık ve telaffuzu zor isimleri seçmemeye özen gösterin.

Güvenilir Bir Alan Yansıtma (Hosting) Firması Seçin

Web sitenizi nerede barındıracağınızın önemi büyüktür. Web sitenizi barındıran sunucunuzun bulunduğu veri merkezi güvenilir ve 7/24 ulaşılabilir olmalıdır. En önemlisi de çalıştığınız bu firmanın telefon desteğinin olmasıdır. Belki bir parça daha pahalı olabilir ama kurumsal ve standartlara uygun bir veri merkezinden hizmet almanız sorunsuz ve kesintisiz çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Web Siteniz Dinamik ve Tüm Cihazlarla Uyumlu Olmalı

Günümüzde mobil kullanıcıların sayısı çok büyük rakamlara ulaştı. Web sitelerine ziyaretlerin de büyük bir çoğunluğu mobil cihazlardan geliyor. Bu yüzden web sitenizin mutlaka mobil uyumlu olması gerekiyor. Web sitenizi açarken bu ayrıntıyı kesinlikle ihmal etmeyin. Günümüzde mobil cihazlara uyumlu olmayan sitelerin fazla başarılı olma şansları kalmadı.

Web Siteniz Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Yapın

Web sitenizi açtığınız anda ilk yapmanız gereken Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) olmalıdır. Çünkü ziyaretçiler arama motorlarından arama yaptıklarında sizi ilk sıralarda bulabilmeleri bu yapılan çalışmanın başarısına bağlıdır. SEO başarılıysa ziyaretçi sayınız sürekli artacaktır.

Nasıl Bir Web Sitesi İstediğinizi Planlayın

Web sitenizin amacına ulaşması için sizi en iyi biçimde anlatması gerekecektir. Bu yüzden web sitesi açmadan önce mutlaka isteklerinizi planlayarak siste içerisinde neler olması gerektiğine net bir şekilde karar verin.

Sosyal Medyayı Etkili Kullanın

Web sitenize eklediğiniz fotoğraflarınızı çok daha geniş kitlelere tanıtmak istiyorsanız sosyal medyayı bilinçli ve etkin olarak kullanmanız gerekecektir. Web sitenize mutlaka sosyal medya hesaplarınızı tanımlayarak sosyal medya ile sıkı bir etkileşim içinde olabilmelisiniz.

Sitenizi ziyaret edenler beğendikleri fotoğraflarınızı çok kolay bir biçimde paylaşabilmeliler. Böylece kısa zaman içerisinde ziyaretçileriniz de sizin tanıtımınızı yapan bireyler haline dönüşecektir.

Site Ziyaretçileriniz Sizinle Etkileşime Geçebilsinler

Web sitenize gelen ziyaretçiler zaman zaman sitenizle ilgili bir yorum yazmak, size bir soru sormak veya bir deneyimlerini paylaşmak için sizinle iletişime geçmek isteyeceklerdir. Sitenizde buna imkan sağlayacak bir altyapı olması önemlidir. Ziyaretçilerinizle sürekli etkileşim halinde olmanız web sitenizi daha dinamik olmasına aracılık eder.

Ziyaretçilerinizin İlgisini Çekecek Bilgiler Verin

Ziyaretçilerinize fotoğrafçılık ile ilgili çeşitli ipuçları vererek onlarla ilgin. Deneyimlerinizi paylaşın. Bazı fotoğraflarınızın ilgin. Hikayeleri olabilir. Bu hikayeyi anlarla paylaşın ve onlardan da sizinle benzer fotoğraf hikayeleri paylaşmalarını isteyin. Eğer satışını yaptığınız bir ürününüz veya hizmetiniz varsa da ziyaretçilerinize küçük indirimler ve jestler yapın. Sitenizde fotoğrafçılık ile ilgili ne kadar çok yararlı bilgi paylaşırsanız ziyaretçileriniz ve tanınırlığınız artacaktır.

Cevap bırakın