Fotoğraf ve Videolarınızı Hangi Programlarla Daha İyi İzlersiniz

0

Dijital verilerimiz deyince akla fotoğraf ve videolar geliyor. Akıllı telefonlar, aynasız fotoğraf makineleri derken fotoğraf ve video arşivimiz kabarıyor. Bilgisayar üzerinde elbette herhangi bir yazılım olmadan bu dosyaları görüntüleyebilirsiniz. Ancak size sunacağımız programlarla çok daha rahat ve hızlı işlem yapabilirsiniz. Üstelik bazı temel renk ayarı gibi düzenlemeler de elinizin altında olacak.

fotoğraf
Fotoğraf görüntülemek ve düzeleme yapmak için Irfanview’dan hızlısı yok!

Fotoğraf ustası IrfanView

Yıllar geçiyor, yeni Windows işletim sistemleri ve güncellemeler hayatımıza giriyor. Ancak benim favori oynatıcım Irfanview asla değişmiyor. Windows XP’den Windows 10’a 32bit ve 64bit desteği ile gelen bu program çok hızlı. 5 megabyte’tan küçük olan program sistem kaynaklarını inanılmaz verimli kullanıyor. Bu yüzden çok büyük dosyaları rahatlıkla yönetebiliyorsunuz. Bir fotoğraf açtığınızda enter tuşuna basarak tam ekrana geçebiliyorsunuz. Yön tuşlarıyla galeride sağa sola ilerlemeniz mümkün. R (right) tuşu fotoğrafı sağa, L (left) ise sola çeviriyor. Irfanview, ikon, PostScript, PSD, GIF gibi dosyaları da destekliyor. Yine program üzerinde çeşitli düzenleme araçları da mevcut. Renk ayarlarını değiştirebilir veya kırpma yapabilirsiniz. Dilerseniz dosyaları dönüştürmek için de Irfanview’ı kullanabilirsiniz. Zengin eklenti desteği sayesinde programa yeni özellikleri hızlıca katmak mümkün. Sonuçta Microsoft’un bence Irfanview’ı satın alarak bir standart haline getirmesi çok yerinde olur. Daha fazla uzatmayalım ve ilgilenenleri bu adresten Irfanview’ı inceleyip indirmeye davet edelim.

VLC
VLC’nin oynatamadığı video dosyasını bulmak bir hayli zor bir iş

Video canavarı VLC Medya Oynatıcı

Açık kaynak kodlu VLC, Linux’tan MacOS’a, Android’den Windows’a çok zengin bir destek sunuyor. Uzun yıllardır geliştirilen VLC’nin en büyük artısı neredeyse her türlü dosya formatını desteklemesi. Video işleriyle uğraştığınızda karşınıza çeşitli codec’lerle kaydedilmiş videolar çıkacaktır. Başka bir oynatıcı tercih ediyor olsanız bile VLC mutlaka hazırda beklemeli. Virüs veya hasarlı bir harddisk dolayısıyla zarar görmüş video dosyalarını da VLC ile açmanız mümkün. Özellikle bozuk ve sorunlu dosyalarda VLC bazen mucize gerçekleştirebiliyor. Altyazı desteği ve kişiselleştirme özellikleri VLC’yi rakiplerinden ayrı tutuyor. Ayrıca VLC ile ağ üzerinden diğer bilgisayar veya telefonlara bağlanıp oradaki dosyaları oynatabilirsiniz. Yani odadaki bilgisayarınızdaki arşive telefondan ulaşmak mümkün. Özellikle FLAC gibi ses dosyalarını ayrı bir ses sisteminde çalmayı sevenler bu tarz bir çözüm için VLC’yi tercih edebilir. Uzun lafın kısası, videolarınız için başka bir programa ihtiyacınız yok. VLC’yi indirmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Movavi
Movavi ücretli bir fotoğraf düzenleyici. Ancak fotoğraf arşiviniz çok genişse size önemli artılar sağlayan bir dolu özelliğe sahip olabilirsiniz

Medya patronu Movavi

Çok fazla fotoğrafınız var ve galeriler içerisinde boğuşuyorsanız Movavi gibi bir düzenleyici hayatınızı kolaylaştırabilir. Özellikle RAW desteği ile öne çıkan bu program birçok formatı destekliyor. Yüz tanıma özelliğiyle insanlara göre fotoğrafları ayırabiliyorsunuz. Dilerseniz fotoğraflarınızı etiketleyebiliyorsunuz. Böylece zaman, mekan, kişi veya belirlediğiniz kriterlere göre arşivi sıralayabiliyorsunuz. Bu arada Movavi, aynı fotoğrafları bulup siliyor. Yani arşivde kendini tekrar eden görseller bulunmuyor. Windows ve MacOS uyumlu bu programın eksi yönü ücretli olması. Sadece düzenleyici sürümü 165 lira. Eğer slideshow yapan ve çeşitli düzenleme özelliklerine de sahip olmak istiyorsanız 319 lira ödeme yapmalısınız. Kararı tamamen fotoğraf arşivinizin yoğunluğuna bağlı olarak verebilirsiniz. Movavi’yi incelemek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın