Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraFotoğraf mı video mu? Hangisi ne zaman kullanılmalı?

  Fotoğraf mı video mu? Hangisi ne zaman kullanılmalı?

  foto-video01

  Ânı yakalamak hepimiz için çok önemli. Ancak bunu yaparken yaşadığımız önemli ikilemlerden biri de video mu fotoğraf mı?

  Hayat akışımız içinde birçok olaya şahit oluruz. Bu şahit olduğumuz olayları daha sonra hatırlamak, orada bulunmayanlara anlatmak, hafızamıza kazımak ya da başka sebeplerden dolayı saklamak isteriz.

  Bu saklama işlemi için kullandığımız en iyi çözümlerden biri fotoğraf makinemiz ya da cep telefonumunuz kamerasıdır. Bazen tek bir fotoğraf binlerce kelimeye bedel olabildiği gibi anlatılması zor ânları dondurmak için bundan daha iyi bir yöntem yoktur.

  Fotoğraf makineleri ya da cep telefonu kameraları sadece anı yakalamaz. Aynı zamanda hareketli görüntü adı verilen video kaydı da yapabilirler. Teknolojinin gelişmesiyle video kabiliyetlerini iyice artıran fotoğraf çekebilen cihazlar artık 4K adı verilen Full HD’den 4 kat daha yüksek çözünürlükte video kaydı da yapabiliyorlar.

  Ne zaman fotoğraf? Ne zaman video?

  Aslında bu sorunun kesin bir yanıtı yok. Duruma göre fotoğraf ya da video tercih edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse artık hayatta olmayan babanızın sesini duymak istiyorsunuz. Bunu yapmanın en kolay yolu o hayatta iken kayıt ettiğiniz bir videoyu izlemektir.

  Kızınızın anaokulunu bitiriyor ve bunun için bir etkinlik düzenleniyor. Bu etkinlikte rol alan kızınızın katıldığı halk oyunu gösterisinin hem videosu hem fotoğrafının olması sizin için daha mantıklıdır. Yani bu durumda hem video hem fotoğraf ihtiyacınız olacaktır. Zira hareketli bir konuyu fotoğraf ile anlatmak çor zordur. Farklı bir açıdan baktığımızda ise fotoğraf videoya göre daha fazla detay içerir. Kızınızın kıyafeti, anlık yüz ifadesi, etraftaki detaylar fotoğrafta daha ili görüntülenebilir.

  Video genelde hareketli konuların ifade edilmesinde kullanıldığı için bu tarz durumlarda tercih edilmesi daha mantıklıdır. Ayrıca video ses gibi detaylar içerdiğinden fotoğrafta bulunması mümkün olmayan işitsel detaylar da bulundurur.

  foto-video02

  Yani o ânı yakalamak istediğiniz durumlarda fotoğraf çekmek daha mantıklıdır. Belli bir hareket, akan bir etkinlik, olay, gösteri ya da görsel bir konu varsa videoyu tercih etmek gerekir.

  Ancak günün sonunda her iki türün de kendi içinde kuralları olduğunu, avantaj ve dezavantajları bulunduğunu da unutmamak gerekir. Örneğin video çekmek kullandığınız cihazın pil ömrünün hızlı tükenmesine neden olur. Fotoğraf ise bu anlamda daha cimridir. Eğer 4K kayıt yapmıyorsanız video çözünürlüğü fotoğrafa göre düşüktür. En kötü fotoğraf makinesi bile 8-10 Megapiksel kayıt yapabilir. Full HD video ise 2 Megapiksel çözünürlük sunar.

  İkisini aynı anda çekebilirsiniz

  Son dönemde üretilen bazı fotoğraf makineleri ve cep telefonları video kayıt ederken aynı zamanda fotoğraf çekme imkanı da sunuyor. Bazıları bu durumlarda fotoğraf çözünürlüğünü düşürse de genel olarak işe yarayan bir özellik. Bu sayede aynı anda hem fotoğraf çekip hem video kayıt edebiliyorsunuz.

  Her ikisi de farklı tad ve deneyim sunan video kaydı ya da fotoğraf çekimi artık hayatımızın önemli parçaları. Hangisi kullanırsanız kullanın bir ânı yakaladığınızı unutmayın.

  Işığınız bol olsun…

   En iyi fotoğraf ve video kameraları MediaMarkt internet sitesinden satın alabilirsiniz. 

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN