Fotoğraf Makinesi Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0

Fotoğraf çekmeyi sevenlerin cevabını bulmak için en çok zorlandığı soruların başında “Hangi fotoğraf makinesinin satın almalıyım?” sorusu gelir. Çünkü fotoğrafçılık oldukça pahalı bir hobidir ve bir kere bir makine ile lense para ödedikten sonra bunu değiştirmek veya yenisini almak ekonomik olarak hiç de kolay değildir.

Fotoğraf Makinesi Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Konuları aşağıda önem sırasına göre maddeler halinde sıralamaya çalıştım.  Fotoğraf makinesi satın almadan önce okuyup değerlendirmenizi bu maddelere göre yaparsanız işinize en uygun fotoğraf makinesi ve lensini çok daha bilinçli satın alabilirsiniz.

Öncelikle bütçenizi belirleyin

Fotoğraf makinesi satın alırken sahip olduğunuz bütçe en önemli konudur. Özellikle son dönemdeki kur artışlarından sonra elinizde yeterli bir bütçeniz yoksa iyi bir fotoğraf makinesi ve işinize uygun bir lens alma şansınız olmayacaktır. İyi bir başlangıç makinesi ve lensi için en az 5000TL civarında bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerekir. 

Hangi Amaçla Kullanacaksınız?

Fotoğraf makinesini hangi amaçla kullanacaksanız o amaca uygun makine ve lenslere odaklanmalısınız. Kullanım amacınıza uygun olmayan makine satın alarak kullanmayacağınız bir çok özelliğe boşu boşuna para ödemeyin. Günlük kullanımlar için bir fotoğraf makinesi düşünüyorsanız ekonomik fiyatlı kompakt makineler sizin için daha uygun olacaktır. Amacınız profesyonel olarak ilerlemek olacaksa DSLR tarzında bir cihaz seçmelisiniz. DSLR (Digital single-lens reflex) türündeki makineler dijitaldir ve lensleri değiştirilebilir.

DSLR mi Aynasız mı?

Satın almadan önce sorulacak diğer bir soru da DSLR mi yoksa Aynasız mı bir fotoğraf makinesi almalıyız sorusu olmalıdır. Aynasız makinelerde DSLR makinelerde olan aradaki ayna sistemi yoktur ve vizör elektroniktir. Yani aynasız makinelerde lensten gelen görüntü doğruca sensöre ulaşır.

Hangi Objektifi Almalı?

Lens seçimi yaparken de yine kriter fotoğraf çekme amacınız doğrultusunda olmalıdır. Alacağınız lensin uzunluğu fotoğraflardaki alan derinliğini belirlediğinden lens boyu uzadıkça alan derinliği artacaktır. Standart bir lens istiyorsanız 18-55 mm bir lens kullanabilirsiniz. 18-105 mm çok daha fazla alan derinliği sağlarken eğer uzaklara zoom yapmak isterseniz de 18-250 mm ve daha üstü bir lens tercihiniz olabilir. İç mekanlarda çekim gerçekleştirecekseniz de geniş açılı lensler kullanmanız uygun olacaktır.

Video Konusu Önemli

Son üretilen tüm DSLR makinelerde zaten video çekimi özelliği bulunmaktadır. Eğer işiniz sadece video çekmekse bunun için bir video kamera almanız çok daha yararlı olacaktır. Hem fotoğraf hem de video çekecekseniz de alacağınız fotoğraf makinesinde ilk dikkat etmeniz gereken makine üzerinde harici bir mikrofon girişi olup olmadığıdır. Video çekecekseniz mutlaka harici bir mikrofon girişi olan model tercih etmelisiniz.

Garanti Konusuna Gelince

Genel olarak fotoğraf makinelerinin garanti süresi 2 yıldır. Eğer spot piyasadan makine satın alıyorsanız garantiyi sadece aldığınız yer verecek ve o da en fazla 1 yıl olacaktır.

Uygun Fiyatlarla MediaMarkt’ta!

Almayı planladığınız fotoğraf makineleri ve bunlarda kullanabileceğiniz bir çok lens uygun fiyatlarla ve MediaMarkt güvencesi sizi bekliyor.

Cevap bırakın