Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraFotoğraf makinesi ile video kayıt etmek

  Fotoğraf makinesi ile video kayıt etmek

  kamera01

  Günümüz modern dijital fotoğraf makineleri artık aynı zamanda iyi birer video kameranın özelliklerine de sahip. Bu özellikleri verimli kullanmak için bazı konularda dikkatli olmak gerekiyor.

  Fotoğraf makinelerinin video kameralarla flörtü uzun yıllara dayanıyor. Benzer mantıkla çalışan bu iki cihaz türü dijital teknolojilerin hayatımıza girmesiyle beraber tek bir üründe birleşti.

  Filmli fotoğraf makineleri zamanında video özelliği bulunmayan fotoğraf makineleri, dijital dünyaya geçişle beraber video özelliğine de kavuştu. Başlarda düşük çözünürlükte ve sessiz video kayıt edebilen fotoğraf makineleri teknolojinin gelişmesiyle beraber adeta birer video kameraya dönüştü.

  Şu an piyasada satılmakta olan fotoğraf makinelerinin neredeyse tamamı video kayıt özelliğine sahip. En kötü kayıt yapan fotoğraf makinesi 720p (1280×720 piksel) çözünürlüğü destekliyor. Full HD ya da 4K dediğimiz boyutları destekleyen fotoğraf makineleri de var.

  Mutlaka kullanın

  Eğer bir fotoğraf makineniniz varsa video kayıt özelliğini mutlaka kullanmanızı öneririm. Zira fotoğraf sabit bir kareden oluştuğundan hareket eden bir konuyu anlatmakta her zaman başarılı olmayacağı aşılardır. Bu bakımdan video teknolojisinin devreye girmesi gerekiyor. Örneğin çocuğunuzun ilk adımlarını, bir düğünde yapılan eğlenceli dansı ancak ve ancak video ile tam anlamıyla anlatabilirsiniz. Bu bakımdan fotoğraf makinenizin bu özelliğini bu gibi durumlarda kullanmanızı öneririm.

  Ses konusu

  Videoda en önemli konuların başında ses gelir. Eğer gürültülü bir ortamda ses kaydı yapacaksanız fotoğraf makinenizin bu ortamdaki bütün sesleri kayıt edeceğini unutmayın. Bu bakımdan gürültülü ortamlarda video kayıt etmek isterseniz ses konusun dikkat edin. Yapabiliyorsanız sessiz bir yerde kayıt yapın.

  Ayrıca DSLR bir fotoğraf makineniz varsa harici mikrofon yuvasına takacağınız bir el mikrofonu ile çok daha iyi ses kaydı yapabileceğinizi unutmayın. Ayrıca bu tip bir mikrofon çevreden gelen gürültülü seslerin videoya yansımasını engelleyebilir. 60-70 TL’lik bir mikrofon bile işinizi görür. Kalitenin çok değiştiğini göreceksiniz.

  Yine de ses konusunun ayrı bir dünya olduğunu ve işin detayına girersek çıkamayacağımızı da belirteyim. Ama video kayıt edeceksiniz sesi de ihmal etmeyin.

  kamera02

  Netleme sorunu

  Kompakt ya da aynasız bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız video modunda konuya netlik çok sıkıntı olmayacaktır. Bu iki türdeki makineler DSLR rakiplerine göre netlik konusunda daha iyidir. Ancak DSLR fotoğraf makinelerinde netlik yapmak ciddi bir olaydır ve el alışkanlığı ister. Bu bakımdan video kayıt ederken kamera ya da konu hareket edecekse DSLR makineler konusunda uzman birinden yardım almanız gerekebilir. Eğer böyle biri yoksa DSLR cihazlarla hareketli konular çalışmanın zor olacağını yaşayarak öğreneceksiniz demektir.

  Yine de biraz pratik ve tecrübe ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak bu konuda çalışmak ve tecrübe etmeniz şart.

  Pil ömrü

  Video kayıt etmek haliyle fotoğraf makinesinin pil ömrünün çok daha çabuk bitmesine yol açar. Örneğin 500 kare pil ömrü olan bir fotoğraf makinesiyle 30-40 dakika video çekerseniz pili bitebilir. Bu bakımdan video kayıtlarının pil ömrünü azalttığını göz önünde bulundurun.

  Süre sınırı

  Ayrıca bazı fotoğraf makinelerinde (ağırlıklı olarak DSLR kategorisinde) video kayıtlarda belli bir süre sınırı vardır. Bazı ürünlerde 20 dakika olan bu sınır bazılarında 1 saate kadar çıkabilir. Ancak bu sürenin sonunda aşırı ısınan makinenin dinlendirilmesi ve soğuması gerekir. Bu bakımdan uzun süreli arkası arkasıya video kaydı yapacaksanız bu konuyu göz ardı etmemeniz gerekir. Fotoğraf makineleriyle kesintisiz olarak sürekli video kaydı yapamazsınız.

  Hızlı bellek kartı

  Fotoğraf makinesi ile video kayıt ederken tercih edilecek bellek kartının hızlı olması gerekiyor. Hızdan kastım ise Class 6 ya da Class 10 (bellek kartı üzerinde C harfi ve ortasında bir rakam ile gösterilen ibare) olması gerekiyor. Bu hızlara sahip bellek kartları makinenin veri aktarım hızına yetişebilir. Eğer yavaş bir bellek kartı kullanırsanız makinenin video kayıt hızı bellek kartı hızından fazla olacağı için belli bir süre sonra kayıt durur.

  Ayrıca videolar fotoğraflara göre daha fazla yer kapladığı için bellek kartınızda yeteri kadar yer olması gerekiyor. Örneğin standart MOV formatında 40 saniyelik bir video yaklaşık 200 MB yer kaplar. MTS formatında ise bu rakam 70 MB olur. Süre arttıkça video dosyasının boyutu da artacağı için kapasitesi yüksek bir bellek kartı kullanmanızı öneririm.

  Çekim sonrası düzenleme

  Bu konu biraz teknik bilgisi olanlara hitap etse de günümüzde basit video düzenleme programlarıyla güzel sonuçlar alınabiliyor. Çektiğiniz birçok videoyu bir montaj programı ile birleştirirseniz eğlenceli ve evladiyelik bir çalışma oluşturabilirsiniz. Biraz merak, biraz da emek size bu imkanı sunacaktır.

  Fotoğraf kadar önemli bir kavram olan viedo dijital fotoğraf makinelerimizle artık hepimizin kullanabileceği bir hale geldi. Videoyu da en az fotoğraf kadar önemseyin ve kullanın. Aldığınız sonuçlardan siz de memnun kalacaksanız.

  Işığınız bol olsun…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN