Fotoğraf Makinelerinde Perde Ömrü Önemli midir?

0

Perde ömrü, fotoğraf makinesi kullananlar için hassas bir konudur ve aşağı yukarı fotoğraf makinesinin toplam kullanım süresine yakın bir zamanı ifade eder. Diğer bir deyişle cihazınızda çalışan mekanik aksamın ne kadarlık bir yıpranmaya maruz kaldığını gösterir.

Perde Ömrü Önemli midir?

Öncelikle bir anlam karışıklığına yol açmamak adına shutter yani perde ömrünün ne olduğunu çok iyi anlamak gerekir. Fotoğraf makinenizin deklanşörüne bastığınızda aynanın kalkıp, perdenin açılıp, sensörün aktif olup, sonrasında perdenin kapanarak aynanın inmesiyle biten sürece bir shutter yani tam Türkçe karşılığıyla bir kare fotoğraf adı verilir. Bu işlem de perdenin ömrünü oluşturan hareketlerden bir tanesidir. 

Her çekilen bir kare fotoğraf (shutter) toplamı fotoğraf makinenizde deklanşör tuşuna kaç kez basıldığını gösterir. Yapılan çekimlerin toplamında ortaya çıkan rakam özellikle ikinci el bir fotoğraf makinesini satın alırken işinize çok yarayacaktır. Çünkü bu sayede cihazın ne kadar kullanıldığını net bir şekilde anlamanız mümkün olacaktır. 

Shutter Sayısı Çok Yüksek Bir Makine Satın Alınır mı?

Fotoğraf makinesinin shutter sayısının çok yüksek olmasından ziyade o makinenin hangi zorlu koşullarda kullanıldığı, yağmura, çamura, sıcağa veya soğuğa maruz kalıp kalmadığının önemi daha büyüktür. Düzgün ve genellikle iç mekanda kullanılmış shutter sayısı yüksek bir makine dış mekanda oldukça zorlu şartlarda kullanılmış ama shutter sayısı düşük olan bir makineye göre tercih sebebidir. Önemli olan cihazın iyi kullanılmış ve bakımının düzenli yapılmış olmasıdır.

Aslında her fotoğraf makinesinin öngörülen bir shutter limiti vardır. Fakat kesinlikle öngörülen limit aşıldığında artık makine kullanılmaz veya bozulacak diye düşünülmemelidir. Ayrıca böyle bir sayının olması makinenin daha önce bozulmayacağı anlamına da kesinlikle gelmez. Sadece cihazın ekonomik ömrü ile ilgili tahmini bir fikir vermek amacıyla belirlenmiş bir sayıdır.

Shutter Sayısını Nasıl Öğrenebilirim?

Canon ve Nikon marka cihazlarla ilgili olarak www.myshuttercount.com  web sitesine tıklayıpgözat” seçeneğinden istediğiniz fotoğrafı seçerek bunu siteye yüklediğinizde site size shutter sayısı bilgisini verecektir. Böylelikle o güne kadar kaç kare fotoğraf çektiğinizi öğrenmiş olursunuz. Bilgisayarınıza bazı yazılımlar yükleyerek de bu sayıyı öğrenebilirsiniz. Özel bir not olarak belirtmemizde fayda var çünkü Canon fotoğraf makinelerinin bazı modellerinde shutter bilgisi bulunmamaktadır.

Shutter sayısını öğrenmenin bir diğer yolu da kurulum gerektirmeyen bazı programlardır. Canon fotoğraf makineleri için bunlardan en pratik olanını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak yükleyebilirsiniz.

https://sourceforge.net/projects/canon-eos-digital-info/files/latest/download

Buraya tıklayarak indirdiğimiz dosyayı masa üstüne kaydedip bir klasörün içine açıyoruz. Sonra fotoğraf makinemizi USB kablonuz ile bilgisayara bağlıyorsunuz ve bilgisayar makineyi tanıdıktan hemen sonra program menüsündeki “Connect” tuşuna basıyoruz. Karşımıza fotoğraf makinenize ait bilgiler gelecektir. Buradan shutter sayısını öğrenebilirsiniz.

Benzer yazılımlar Nikon için de mevcuttur. Fakat en pratik yol hiç bir program yüklemeye gerek kalmadan yukarıda belirttiğim web sitesi üzerinden bilgiyi almaktır.

Cevap bırakın