Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraFotoğraf makinelerinde kablosuz ağ kullanımı

  Fotoğraf makinelerinde kablosuz ağ kullanımı

  wifi_02

  Günümüzde birçok fotoğraf makinesinde bulunan kablosuz ağlara bağlanma yani Wi-Fi özelliği sayesinde çekilen fotoğraf ve videolar zahmetsizce paylaşılabiliyor.

  Gelişen teknolojinin önemli faydalarından biri de fotoğraf makinelerinin de kablosuz ağlara bağlanması oldu. Satışta olan birçok kompakt fotoğraf makinesinde artık kablosuz ağ özelliği bulunuyor. Aynasız ve dijital SLR modellerin bazılarında da bu özelliğin desteklendiğini görüyoruz.

  Bir fotoğraf makinesinin kablosuz ağlara bağlanması temelde çekilen fotoğraf ve kayıt edilen videoların bilgisayar ihtiyaç duymadan aktarılması ya da sosyal ağlarda paylaşılmasını sağlıyor.

  Wi-Fi desteği bulunan bir fotoğraf makinesinde bu özellik çeşitli şekillerde kullanılabiliyor:

  Uygulama ile telefon ve tablete aktarım

  En yaygın kullanılan yöntemlerden cep telefonu ya da tablete kurulacak bir uygulama ile fotoğraf makinesine bağlanıp içindekileri görmedir. Bu yöntem yardımı ile fotoğraf makinesindeki fotoğraflar saniyeler içerisinde mobil bir cihaza aktarılabilir. Birçok üretici özel uygulamalar yardımı ile kablosuz bağlantı özelliği bulunan fotoğraf makinelerine böyle bir fonksiyon kazandırıyor. Böyle bir özelliği bulunan bir fotoğraf makinesindeki fotoğraflar hızlı bir şekilde cep telefonuna aktarılıp oradan Facebook, Twitter ya da Instagram gibi sosyal ağlarda anında paylaşılabiliyor.

  Doğrudan paylaşma ya da aktarma

  Her fotoğraf makinesinde olmasa da bazı marka ve modellerde çekilen fotoğraf ve videolar bütünleşik Wi-Fi özelliği ile anında sosyal ağ ya da e-posta yolu ile paylaşılabiliyor. Bu tip özelliği olan fotoğraf makinesi sayısı çok fazla olmasa da bunun çok pratik olduğu kesin.

  Bu tarz özelliği olan fotoğraf makineleri genelde Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemini kullanan cihazlardan oluşuyor. Sayıları az olmakla beraber pratik bir kullanım sundukları su götürmez bir gerçek.

  Uzaktan ekranı kumanda etmek

  Kablosuz ağ özelliği olan bazı fotoğraf makinelerinde bu özelliği sadece fotoğrafları aktarmak için değil aynı zamanda ekranı uzaktan kumanda etmek için de kullanabiliyorsunuz. Bu özellik her Wi-Fi’lı makinede bulunmasa da özellikle orta ve üst seviye dijital SLR cihazlarda bulunan bir fonksiyon.

  Bu özelliği destekleyen bir fotoğraf makinesinde mobil cihaz ya da bilgisayar üzerinden fotoğraf makinesinin kadrajı görüntülenebiliyor. Bu sayede fotoğraf makinesini uzak bir noktaya koyup belli bir mesafeden uzaktan kumanda etmek mümkün oluyor. Bazı dijital SLR modellerde sonradan satın alınan modüllerle Wi-Fi ve bu modülle uzaktan kontrol imkanı da sunuluyor.

  foto_wi.fi

  Sonradan Wi-Fi özelliği kazandırmak

  Bir önceki paragrafta da anlattığım gibi bazı markaların (belli modellerle kullanılabilen) kablosuz ağ aksesuarları vardır. Bu aksesuarlar yardımı ile bu özelliği bulunmayan bir cihaza bile bu fonksiyon kazandırılabiliyor. Ancak bu aksesuarlar her modelle uyumlu değil.

  Sonradan Wi-Fi özelliği kazandırılmasının bir diğer yöntemi ise özel bellek kartları kullanmak. Ülkemizde de satılan ve bütünleşik olarak kablosuz ağ özelliği bulunan bazı bellek kartları da marka ve modelden bağımsız olarak kullanılabilir. Bu bellek kartları takıldığı fotoğraf makinesine kablosuz ağ özelliği kazandırıyor.

  Bu özelliği kullanırken dikkat etmemiz gereken önemli şey ise kablosuz ağ bağlantısının pil ömrünü azalttığıdır. Bu bakımdan bu özellik sadece açıldığı zaman aktif hale gelir. Diğer zamanlarda kapalıdır ve öyle kalmalıdır. Ancak bu özelliği kullandığınızda pil ömrününüz ciddi oranda azalacağını bilmeniz fayda sağlar. İdareli kullanılması gereken bir özelliktir.

  Her ne sebep ve yöntemle olursa olsun kablosuz ağlara bağlantı özelliği fotoğraf makineleri için önemlidir ve giderek daha fazla üretici bu özelliği ürünlerine ekliyor. Biz kullanıcıların işini kolaylaştıran bu özellik bize çekilen kareleri anında istediğimiz yere gönderme lüksü sağlıyor.

  Bazı fotoğraf makinelerinde NFC adı verilen teknoloji desteği de Wi-Fi ile beraber kullanılır. Bu özellik sayesinde uyumlu cihazlarla tek dokunuşla eşleşme sağlanabiliyor. Ayrıca bazı fotoğraf makineleri yine uyumlu oldukları televizyonlarla kablosuz olarak fotoğraf ve video paylaşımı yapabilirler. Satın alacağınız fotoğraf makinesinin bu özelliklerden hangisini desteklediğine dikkat etmenizi öneririz.

  Bu özelliği bulunan bir fotoğraf makineniz varsa kablosuz ağlara bağlanarak denemeler yapmanızı ve çektiğiniz fotoğrafları aktarmayı denemenizi öneririm. İşe yaradığını göreceksiniz.

  Işığınız bol olsun…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN