Fotoğraf makineleri LED lamba ile gelecek!

0

Fotoğraf makinelerinde bütünleşik olarak LED lamba teknolojisi kullanılmaya başlanıyor. Artık videolar ve fotoğraflar daha aydınlık olacak.

LED teknolojisi özellikle fotoğraf ve video alanında devrimsel yenilikler getirdi. Eskinin büyük, hantal, ağır ve yüksek enerji tüketen aydınlatma sistemlerinin yerine günümüzde ağırlıklı olarak LED lambalardan oluşan ürünler kullanılıyor. Elbette halen standart aydınlatma çözümleri de fotoğraf ve videoda tecih ediliyor. Ama özellikle konu video olduğunda LED lambaların pazarda hakimiyeti söz konusu. Günümüzde birkaç LED’in bir araya geldiği lambalar olduğu gibi binlercesinin birlikte kullanıldığı profesyonel çözümler de var.

Fotoğraf makineleri LED lamba ile gelecek!

Bugüne kadar harici çözümler olarak karşımıza çıkan LED lambaların fotoğraf makinelerine entegre olmasının yolu açıldı. Fotoğraf teknolojileri üreticisi Canon’un aldığı bir patent bize bu teknolojinin önümüzdeki günlerde fotoğraf makinelerinde de kullanılabileceğinin sinyallerini verdi.

Fotoğraf makineleri LED lamba ile gelecek!

Fotoğraf makineleri LED lamba ile gelecek!

Canon’un Japonya’da aldığı bir patente göre firma önümüzdeki dönemde DSLR modellerinde bulunan ve popup adı verilen mekanizma ile açılıp kapanabilen flaşlara bir de LED lamba entegre edecek. Ortaya çıkan patente göre bu teknoloji standart Xenon flaş teknolojisi ile birlikte kullanılacak. Yani bu patent hayata geçerse fotoğraf makinesinde hem LED lamba hem de Xenon flaş bir arada bulunacak.

Fotoğraf makineleri LED lamba ile gelecek!

Patentte kullanılan imajlara bakacak olursak bu teknolojinin ilk etapta DSLR modellere geleceğini söyleyebiliriz. Elbette bu teknolojinin patentini alan Canon bunu aynasız fotoğraf makinesi modellerinde de kullanabilir.

LED lamba kullanımının olası sorunları

Öncelikle LED lambaların gücü ile ilgili bir sıkıntı var. Bu tarz lambaların aydınlatma gücü fotoğraf modunda çok yüksek olmayacaktır. Ayrıca LED lambaların etki mesafesi de Xenon flaşlar kadar yüksek değil. Ayrıca LED lambalar ısındıkları için ısının uzaklaştırılması ya da bulunduğu ortamın soğutulması gerekiyor. Canon patentte bu ısının uzaklaştırılması için özel bir tasarım yaptığı için burada bir sorun kalmadığını düşünebiliriz.

Etki mesafesi için de LED lambanın ağırlıklı olarak video modunda kullanılacağı ve temel bazda bir aydınlatma sağlayacağını öngörüyorum. Zaten LED lambanın kullanılacağı alan küçük olduğu için bir tane yüksek güçlü LED lamba bulunacak burada. Bu da gücünün zaten sınırlı olacağı anlamına geliyor. Yani günü kurtarmak ve küçük aydınlatma işleri için bu LED lamba tercih edilebilir. Ancak büyük işler ya da sürekli kullanım için bu tarz bir çözüm yeterli olmayacaktır.

Fotoğraf makineleri LED lamba ile gelecek!

Bir diğer sorun ise pil ömrü. Her ne kadar az enerji tüketiyor olsalar da sürekli kullanımda LED lamba fotoğraf makinesinin pil ömrünü azaltacaktır. Bu da günlük kullanımda daha az fotoğraf ve video çekebileceğiniz anlamına geliyor.

Şimdilik sadece Canon’un kullanmayı planladığı bu teknolojinin önümüzdeki dönemde farklı fotoğraf makinelerinde de kullanılması muhtemel. Belki de önümüzdeki dönemde bu teknoloji sektör standardı olabilir.

Fotoğraf makinelerinde LED lamba işe yarar mı?

Bence bu teknolojinin fotoğraf makinelerine gelmesi iyi olur. Bugüne kadar bu tarz çözümleri harici olarak kullanan biri olarak ciddi bir fayda getireceğini düşünüyorum. Elbette bütünleşik bir çözüm harici lambalarda olduğu gibi parlak ve güçlü bir sonuç vermeyecektir. Ama günü kurtarıp, fotoğraf ve videolarda bir noktaya kadar fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın