Forza Motorsport inceleme

0

Yılın beklenen yarış oyunlarından Forza Motorsport piyasaya çıktı. Müdavimleri tarafından merakla beklenen Forza Motorsport bakalım bize neler sunuyor?

Her türden yarış oyunu sever oyuncu topluluğu için karışık bir deneyim sunmayı kendine misyon edinen Forza Motorsport, Forza efsanesinin devamı niteliğinde bir çizgide ilerliyor. İster Arcade isterseniz de simülasyona yakın bir deneyim sunabilen, tüm bunları yaparken de gerçek dünyadan kopmamayı hedefliyor.

Tüm bunları yaparken harika bir oyun olabiliyor mu? Maalesef bu konuda iyi derken bile zorlanıyorum. Game Pass aboneliğiniz ile birlikte ücretsiz olarak deneyebileceğiniz yapım PC tarafında optimizasyon sorunları ile şimdilik boğuşuyor. Forza Horizon tarafında optimizasyonu oldukça iyi çözen, grafik ve akıcılık olarak harika işler çıkartan bir oyun serisi için yeni teknolojiler ile pek istenilen şeyler elde edilememiş gibi diyebiliriz. Bu konuya performans ve diğer başlıkları eleştirirken döneceğiz, şimdi yapımın genel hatlarına bakalım.

Forza Motorsport adından da anlaşılacağı üzere pistlerde boy gösterdiğiniz ölçüde bir oyun. Köküne kadar motor sporlarını merkeze alıyor. Farklı araba türleri, farklı ülkelerin araçları, farklı pistler, farklı hava durumları derken otomobil sürmenin keyfine varıyorsunuz.

Oyunu motor sporlarına odaklayıp farklı hava durumları, performans kondüsyonları için lastik türleri, pit stop ayarları, yakıt oranını belirlemek güzel detaylar olarak önümüze gelirken her katıldığımız özel seri içinde gerçekleşecek tüm yarışlarda 3 tur antrenman koşulmasını isterseniz oynayarak geçebiliyorsunuz. Otomatik geçmeniz de mümkün.

Antreman turları dahil arabayı kullandıkça o arabada tecrübeleniyor ve puan toplayarak level atlıyorsunuz. Bu doğal olarak yeni satın alınabilir şeylerin önünü de açıyor. Oldukça detaylı ve farklı başlıklar altında arabaları hem fiziksel hem de kozmetik olarak güçlendirmeniz olası. Her modifiye artı yada eksi yönde size bir kazanım sunuyor. Arcade yarış oyunlarından bileceğiniz gibi her upgrade aslında faydalı değildir. En basiti bir kuyruk üstü spoiler taktığınızda kazanımlarınız kadar vazgeçtikleriniz de olur. Geniş taban bir lastiğe geçmek daha iyi yere basma sağlarken size negatif şeyler de sunar. Bunlar sizin yarış stratejinize göre kabul edip etmeyeceğiniz şeyler arasında geliyor.

Tek başınıza yarışabileceğiniz görece kısıtlı seçeneklerden sonra online ortamların tozunu atıp hızla kendi performansınızı katlayabilirsiniz. Yine kendinizle yarışmak gibi zamana karşı tutkularınız varsa bu isteğinize cevap veren modlar da bulunuyor.

Forza Motorsport bence en iyi keyfi online tarafta veriyor. Yapay zekanın gerçekten kötü olması, tek başınıza oynayabileceğiniz modları keyifsiz hale getiriyor. Bu sebeple hızla o yarışlarda oyunu öğrenip online tarafta yolunuza bakmanız oyundan daha uzun süre zevk almanızı sağlayacaktır.

Oyunun genel hatlarında göze batmayan noktalar kendini grafik ve performans kısmında belli ediyor. Eski Forza oyunları dahil çoğu oyunu sorunsuzca oynadığım NVIDIA RTX 3080TI ekran kartım ile 2K çözünürlükte bir türlü istediğim kadar güzellikte grafikleri ve performansı yakalayamadım. Ya FPS düşüyor ya da grafikler sanallaştırıldığı için tatsız bir hal alıyordu. Bir noktadan sonra saldım bende bu konuda kafa yormayı. Oyunun bazı noktalarda takılacak kadar FPS’inin düşmesi, akıcılığını kaybetmesi gibi sorunlara umarım ilerde çözüm bulunur.

Game Pass ile deneyerek isterseniz oynamaya devam edebileceğiniz Forza Motorsport, motor sporlarına meraklı oyuncuları etrafında toplayabilir. Fakat bu aşamada sorunlarını da gözden kaçırmadan ona şans vermenizi öneririm.

Cevap bırakın