FORZA HORIZON 5 İnceleme

0

Oyun dünyasında yarış oyunlarının yeri çok başkadır. Pist yarışları, sokak yarışları, drift, ralli ve extreme yarış türlerine dair geçmişte farklı oyunları deneme ve eğlenme fırsatı bulmuştuk. Forza Horizon 5 ile yine limitleri zorladığımız harika grafiklerle süslü bir heyecana doğru gaza basıyoruz!

Açık dünya konsepti ve araç – modifikasyon çeşitliliği ile oyunculara geniş portföyde eğlence sunan FORZA HORIZON serisinin yeni üyesi FORZA HORIZON 5 bizi Meksika’nın adrenalin dolu topraklarına götürüyor. Üst düzey grafikler, farklı oyun modları ile ister Arcade isterseniz de simülasyon tadında mücadeleler bizleri bekliyor.

Oyuna bir profil oluşturarak başlıyor ve karakterimize karar vererek aksiyonun içine doğru vites arttırıyoruz. Olabildiğine basit ve sizi içine çeken oynanış ile festival içinde hem kendi bilinirliğinizi arttırıyor, hem de yeni arabaları alabilmek için mücadeleye başlıyorsunuz. Diğer yarış oyunlarında olduğu gibi kendinize bir araç belirleyip onunla yükselmek yerine farklı yarış türleri için farklı araçları olabildiğince hızlı şekilde elde edebiliyorsunuz. Oyunun geniş araç kategorisinde gezerken kendinizi kaybedebilirsiniz.

Klasik araçlar, süper otomobiller, günümüzde sokakta görebileceğiniz araçlardan tutun özel olarak modifiye edilmiş drift arabalarına kadar inanılmaz bir katalog var. Ferrari mi alsam, Audi mi kullansam BMW mu Mercedes Benz mi derken zamanın nasıl geçtiğini fark edemeyeceğinizi söyleyebilirim.

Katalogda yer alan bütün araçlar hem iç kokpit dizaynı hem de genel hatları ile üst düzey bir detay seviyesine sahip. Aldığınız araçları motor bileşenleri, lastik ve yürüyen aksam dahil detaylıca modifiye etme ve ince ayar yapabilme kapasitesiyle geliyor. Mekanik kısım haricinde de araca kozmetik yönden bolca ekleme çıkartma yapabilmeniz olası.

Daha önce Forza Horizon serisinden bir oyunu oynamadıysanız biraz olsun haritayı görünce kafanız karışabilir. Oyunun sizi yönlendirdiği senaryo görevlerini takip etmeyi unutmayın. Ana akış içinde yan görevler, haritanın farklı yerine dağılmış XP tabelaları, çeşitli akrobatik görev serileri ile birlikte uzun bir serüvenin sadece başında yer alıyorsunuz.

Oynanış olarak kontroller ve akıcılık bir önceki oyuna göre daha da arttırılmış durumda. Yine teknik sorunlar kısmında da yol kat edilmiş. Optimizasyon olarak göze görünür iyileştirmelerin yer aldığı yapım PC oyuncuları için oldukça iyi bir akıcılık sağlıyor.

Ambians olarak havanın realistik düzeni sizi açık dünya haritasında dolaşırken ya da yarış ortasında bastıran yağış ile zorlu bir serüvene sürükleyebiliyor. Özellikle yağmur ve fırtına ile birlikte havanın gerçekten bozduğunu, yol kontrolünün lastik seçimine göre zorlaştığını, kokpitten sürüş yaparken yağmurun kaporta üzerindeki uğultusuna kadar duyabiliyorsunuz.

Arabaların modifiye ile birlikte sürüş keyfinin değişmesi, motor seslerine kadar olan değişiklik, süspansiyon ve lastik tabanının genişliği dahil bir çok detay arasında yarışlarda birinci gelmek kolaydan zora doğru giden bir aşamada ilerliyor.

Bütün bunlar olup biterken Horizon Festivali ile özel görevleri tamamlamak, şans çarkından para ve özel eşyaları, arabaları toplamak, harita üzerine dağılmış unutulmuş arabaları garajınıza eklemek ve müzayede salonunda ucuza araba almak gibi yarış dışında da sizi oyalayacak oldukça fazla içerik mevcut. Game Pass ile ücretsiz olarak da elde edebileceğiniz yapımı isterseniz farklı araç paketleri sunan özel paketleri ile de satın alabiliyorsunuz.

Otomobillere ilgi duyuyor ve onları koleksiyon mantığında toplamayı seviyorsanız FORZA HORIZON 5 size uzun bir eğlence sunuyor diyebiliriz.

Cevap bırakın