Forza Horizon 4 İnceleme

Forza Horizon 4 Türkçe olarak bizlerle!

0

Yarış oyunu konusunda ilgili ve araçlar konusunda da meraklıysanız Forza Horizon 4 tam size hitap ediyor. Bir incelemesinin son cümlesi olabilecek bir lafı neden yazının en başında söyledim? Çünkü Forza Horizon 4 gerçekten dopdolu bir oyun! Ve bu doluluk, ortaya konan seçenekler, oynanış ve karşımızda duran irili ufaklı birçok detay ile bu girişi hak ediyor.

Daha önce hiç Forza serisinden bir oyunu uzun uzadıya oynamamış biriyim. Hatta bu seri ile tanışmam, daha önce çıkmış bir Forza oyununda Ferrari F40 ve BMW E30 olduğunu öğrenmem ile birlikte başladı. Araç yelpazesini gördükten sonra bugüne kadar oynadığım diğer tüm oyunları düşündüm. Yermek için söylemiyorum fakat Need For Speed vb. oyunlardan sonra Forza çeşitliliği gerçekten insanı ekran başında şımarık bir çocuğa dönüştürüyor. Bu araç çeşitliliği bile insanı saatlerce ekran başına kilitlemeye yetecek bir durum. Oyun bize standart hali ile 450’den fazla araç sunuyor. Car Pass ile birlikte bu sayının katlanacağını da söylemek lazım.

Hazır araçlardan bahsederken benim gibi daha önce Forza ile yolu kesişmemiş oyuncular için bir açıklama yapalım. Oyunda modifiye opsiyonu limitli şekilde mevcut. NFS benzeri oyunlardan alıştığımız 35 çeşit çamurluk seçeneği arasından keyfimize en uygun olanı seçmek gibi olan modifiye unsurları biraz daha Forza tadında realistik bir hal ile karşınıza çıkıyor. Daha az daha detaylı olacak şekilde bize gram gram ayar yapmaya izin verecek seçeneklerimiz mevcut. Kozmetik olarak da bir tutam düzenleme yapabiliyoruz. Dediğim gibi, NFS tarzı seçeneklerimiz yok lakin olanlar da gayet tatmin ediyor.

Oyunun ilerleyişi açısından bir hikâyenin parçası oluyoruz. Hikâyenin deneyim kısmını size bırakıyorum, NFS serilerinde olduğu gibi bir durum söz konusu. Hikâye eğlenceli. O kadar, çok bir şey beklemeden kendinizi oyunun akışına bırakın derim. Yarış konusunda açık dünya konsepti bize gerçekten şahane bir ortam sunuyor. Yarıştıkça daha fazla yarışma, yeni yollar açma, çeşitli artistik hareketler ile puan ve seyirci toplayıp daha bilinir olma ve bunun sonunda yeni yarışlara giriş hakkı olarak geri dönüyor.

Araçların türleri ve yol tutuşları birbirinden doğal olarak farklı. Arkadan itişli, 4×4 ve önden çekişli bir aracın sürüş mantığı, hızlanması, viraj alması çok farklı. Oynarken bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Araçları satın aldıktan sonra modifiye ederken ve düzenli olarak kullanırken de belli bir sürüş yeteneği ve puanı kazanıyorsunuz. Oyunun içinde bunu harcayarak daha etkin olmanız sağlanıyor.

Mevsim döngüsü ile birlikte Forza Horizon 4 her akşam açıp 2-3 yarış yapıp günün stresini atabileceğiniz bir yapım olarak arşivinizde yer almayı bekleyen bir yapım olarak karşınızda duruyor.

Cevap bırakın