Forza Horizon 3 İnceleme

0

Dar sokakların hızlı çocuklarının oyunu, Forza Horizon, 3. oyunu ile bugünden itibaren yollarını bizlere açtı. Yarış oyunları içerisinde en köklü yerlerden birine sahip olan Forza Horizon, hem grafikleri, hem oynanışı, hem özgürlüğü, hem de festival teması ile her daim yarış tutkunlarının favori yapımlarından biri olmuştur. Forza Motorsports’un yapımcısı Turn 10’in yerine Playground Games tarafından hazırlanan Forza Horizon 3, bir kez daha bizi yarış koltuğuna kilitlemeye ve muhteşem anlar yaşatmaya ant içmiş gibi gözüküyor.

neon_0001_large

Bu sefer bizleri Avustralya’nın uçsuz bucaksız arazilerinde yüzlerce beygir ile serbest bırakan Forza Horizon 3, yolun sağından gitmeye alışık bünyeleri bir hayli zorlayacak gibi gözüküyor. Evet, Avustralya’da trafik ne yazık ki sağdan akıyor. Buna alışık olmayan bizler ise oyuna girdiğimizde bol bol ters şerite giriyor ve kaskolarımızı daha ilk dakikalardan deldiriyoruz.

Forza Horizon, üçüncü oyunuı ile de alışık olduğumuz o festival havasını bizlere sonuna kadar yaşatıyor. Oyuna girer girmez altımızda Lamborghini ile ses hızına yaklaşıyor, kendi festival alanımızı tanıyor, ismimizi cismimizi seçiyor, ve hayran toplamaya başlıyoruz. Evet oyunun devamı için gereken en önemli şey hayran sayısı, ne kadar çok hayranımız olursa yeni festival alanları oluşturmak bunlara bağlı oluyor. Yeni festival alanları ile hem Forza’nın devasa haritasını gezmiş oluyoruz, hem de kariyerimizde hızla yükseliyoruz.

forza-horizon-3-4k-2k-wallpaper

Forza Horizon 3’ün festival havası yanında tabii ki bir Forza oyunu olduğunu unutmamak gerekiyor. Bir Forza’dan beklediğimiz üzere bizlere tam manası ile sürüş keyfini sonuna kadar yaşatan yapım, hem süspansiyon efektleri, hem yol tutuşu, hem hız hissi ile gerçek anlamda kusursuza yakın bir yapım. Öyle ki piyasada ben simülasyonum diye geçinen birçok yapım toz yutturuyor. Hatta ve hatta abartmış gibi olabiliriz ama oyunun sürüş keyfi, Forza Motorsports 6’dan bile güzel. Bu konuda oyun beklentilerimizi fazlasıyla karşılamayı başarıyor.

Grafikler konusunda ise Forza Horizon 3, bizlerin yine ağzını beş karış açık bırakacak kadar güzel gözüken bir oyun olmuş. Physical Based Rendering tekniğinin sonuna kadar kullanıldığı yapım, ışıklandırma ve doğallık konusunda kendini aşmış durumda. Yağmur efektlerini de son derece profesyonel kullanan PlayGround ekibi, görsel manada son yılların en kaliteli yapımlarından birine imzasını atmış bulunuyor. Buradan kendilerini birkez daha tebrik etmek gerek.

44658d09-1a34-4013-8a57-42f4ddcbefd6

İçerik bakımından da bekleneni fazlası ile vermeyi başaran Forza Horizon 3, toplamda 350’den fazla araca ev sahipliği yapıyor ve bu araçların tamamı en ince detayına kadar tasarlanmış durumda. Hatta ve hatta araçların kaputları açıldığında motor bloklarını bile 3 boyutlu olarak inceleyebilmek gerçekten keyif verici bir durum olmuş. Ayrıca yine tüm araçların farklı detay seviyelerinde modifiye edilebildiğinin de altını çizmekte fayda var.

maxresdefault

Harita konusunda ise Forza Horizon 3 yine muhteşem bir iş çıkarmış. Forza Horizon 2’den tam iki kat daha büyük bir haritayı bizlere sunan Horizon 3, adeta ucu bucağı olmayan bir oyun. Yapay zekaya sahip Drivatar isimli yarışçılar ise haritanın her yerinde karşınıza çıkıyor ve anında yarışmanıza izin veriyor. Bu sayede oyun sürekli olarak dinamik bir hal ile karşımızda duruyor ve sıkılmamıza izin vermiyor.

Forza Horizon 3’ün bir diğer önemli yeniliği ise hem Xbox One hem de PC üzerinden oynamaya izin vermesi. Eğer oyunu bu platformlardan herhangi biri için satın alırsanız, ikisi üzerinde de rahatlıkla oynayabiliyorsunuz. Tüm kayıtlarınız iki platform için de çalışırken, siz de oyunun keyfini ister salonda ister PC başında çıkarabiliyorsunuz. Ayrıca iki platformun da aynı sunucu üzerinden çevirim içi bir şekilde oynayabildiğini de belirtmemiz gerekiyor.

65223cc4-0d1b-4665-90f9-32c158b46d0a

Uzun lafın kısası Forza Horizon 3 son yıllarda karşımıza çıkan en başarılı yarış oyunu. Şuan için herhangi bir rakibi olduğunu dahi söylemeyiz. Eğer siz de hem açık dünya olsun, hem grafikleri güzel olsun, hem içeriği geniş olsun diyorsanız, Forza Horizon 3 bakmadan geçmemeniz gereken yarış oyunlarından biri.

Cevap bırakın