Fortnite, App Store ve Google Play’den neden çıkarıldı?

0

Google ve Apple, popüler battle royale oyunu Fortnite’ı kendi uygulama mağazalarından kaldırdı. İşte detaylar…

Son yılların öne çıkan mobil oyunlarından Fortnite, iOS ve iPadOS cihazlar için uygulama mağazası App Store ile Android cihazlar için Google Play’deki oyun-içi satın alımlar için farklı bir özelliği kullanıma sundu. Bu özellik, kullanıcıların App Store veya Google Play’den değil de doğrudan oyunun geliştiricisi Epic Games’ten satın alım gerçekleştirmesini esas alıyordu. Bu son derece şaşırtıcı hamle üzerine hem Google hem de Apple, Fortnite’ı kendi uygulama mağazalarından kaldırdı.

Apple, konuyla ilgili olarak şu bildiriyi yayınladı:

“Epic Games, her geliştiriciye eşit şekilde uygulanan ve mağazayı kullanıcılarımız için güvenli tutmak için tasarlanan App Store yönergelerini ihlal ederek talihsiz bir adım attı. Sonuç olarak, Fortnite uygulaması mağazadan kaldırıldı. Epic, uygulamasında Apple tarafından incelenmeyen veya onaylanmayan bir özelliği etkinleştirdi ve bunu, dijital ürünler veya hizmetler satan her geliştirici için geçerli olan uygulama içi ödemelerle ilgili App Store yönergelerini ihlal etme niyetiyle yaptı.

Epic, on yıldır App Store’da uygulamalara sahipti ve Apple’ın tüm geliştiricilere sunduğu araçları, testleri ve dağıtımı dahil olmak üzere App Store ekosisteminden faydalandı. Epic, App Store şartlarını ve yönergelerini özgürce kabul etti ve App Store’da böylesine başarılı bir işletme kurmalarına sevindik. Artık ticari çıkarlarının onları özel bir düzenleme için zorlamaya yönlendirmesi, bu yönergelerin tüm geliştiriciler için eşit şartlar yarattığı ve mağazayı tüm kullanıcılar için güvenli hale getirdiği gerçeğini değiştirmiyor. Bu ihlalleri çözmek ve Fortnite’ı App Store’a geri getirmek amacıyla Epic ile birlikte çalışmak için her türlü çabayı göstereceğiz.”

Google’dan da aşağıdaki bildiri paylaşıldı:

“Açık Android ekosistemi, geliştiricilerin uygulamaları birden çok uygulama mağazası aracılığıyla dağıtmasına olanak tanır. Play Store’u kullanmayı seçen oyun geliştiricileri için, geliştiricilere adil olan ve mağazayı kullanıcılar için güvenli tutan tutarlı politikalarımız var. Fortnite Android’de mevcut olsa da, politikalarımızı ihlal ettiği için onu artık Play’de kullanıma sunamayız. Ancak, Epic ile görüşmelerimize devam etme ve Fortnite’ı Google Play’e geri getirme fırsatını imkanını karşılıyoruz.”

Epic Games, Fortnite’ın App Store’dan kaldırılmasının ardından Apple’a dava açtı. Gelişmeler merakla bekleniyor.

Cevap bırakın