Football Manager 2022 İnceleme

0

Futbol büyük bir tutku. Oynamak kadar izlemek, yorum yapmak hatta bu konuda kariyer peşinde koşmak da bambaşka bir heyecan. Maçları izlerken oturduğumuz yerden yorum yapmak, futbolcular hakkında konuşmak, taktikler hakkında konuşmak, teknik direktörleri eleştirmek ve sahaya çıkacak kadroyu belirlemek gibi doğal yeteneklerimiz dost meclisinde her zaman ortaya çıkar. Bu yeteneklerimizi en gerçekçi şekli ile denememizi sağlayan Football Manager 2022 konuğumuz.

Giriş kısmında da belirttiğim gibi futbol konuşmayı çok severiz ve genellikle oturduğumuz yerden teknik direktörlüğü, takım ve oyuncuları yönetmeyi, beklenti yönetimini oldukça kolay şekilde ele alırız. Lakin işler hiç öyle göründüğü gibi olmadığını Football Manager oyunlarının başına geçince çatır çatır fark ederiz. Takım hakkında vereceğiniz vaatler, alınan futbolcuların taktiğinize uyumu, kadronuzdaki oyuncuların kendi aralarındaki maaş çekişmeleri, rakiplerin oyuncularınızı transfer etme isteği, medyada hakkınızda çıkan haberler, röportajlar, dedikodular, taraftar baskısı, kulüp yönetiminin beklentileri derken oyunun başında gerçekten keyifle geçireceğiniz dakikalar sizi kısmen bile olsa gerçekten bir kulübün teknik direktörünün yerine koyabilir.

Bir klasik olarak oyuna kendi karakterimizi oluşturarak başlıyoruz. Saçı, giyimi gibi kişisel seçimlerden sonra ülke-takım seçimi gibi noktalar ile kariyerinizde adımlarınızı atıyorsunuz. Bir takımla el sıkışmanız ile birlikte belli başlı olaylar silsilesine de dahil oluyorsunuz. Büyük bir takımsanız basına tanıtılma, oyuncularla tanışma, yönetim ile tanışma ve beklentileri konuşma gibi aşamalar ile olayın ciddiyetini fark etmeniz sağlanıyor.

Yeni geldiğiniz bir yerde elbette biraz bilinmezlik ve etrafın size soğuk gözlerle bakması normal bir durum. Yapacağınız jestler, alacağınız kararlar, takınacağınız tavır sizin ne denli uyumlu biri olacağınıza da ışık tutan kısım elbette. Biraz antrenman, biraz taktik çalışması, biraz takımdaki transfer politikaları ve kasada para var mı gibi soruların arkasından takımdaki diğer sorumlu arkadaşlardan gelen öneriler ile birlikte hızlıca yönetim konusuna adapte oluyoruz.

Bu noktada FM22 gerçekten oyuncuları, takımları ve taraftarları ile yaşayan bir olgu. Takımdaki oyuncuların belli bir alışkanlığı ve eğilimi var. Pas trafiği yoğun olan bir anlayışa gelip “ben uzun topla defans arkasına sarkan bir yapıda oyun görmek istiyorum” dediğiniz anda önce futbolcular bu konuda anlamadıklarını ve sonuca gidemediklerini size acı maçlar ile birlikte ifade ediyorlar. Devamında hala bu konuda ısrarcı olursanız takım içine huzursuzluk ile birlikte işleyen bir kadronun nasıl battığını da görebilirsiniz. Takım içinde takım kaptanlarının ve nüfuslu oyuncuların, bu gibi isyanları yatıştırma kısmında sizin eliniz kolunuz olabilmesi gibi olaylar olabiliyor. “Necip git şu arkadaşla bir konuş sakinleştir” gibi beyanatlar verebiliyorsunuz. Bu tabii Necip’in bu konuda ne kadar yetenekli olduğu ve takımın oyuncularının onu ne kadar önemli gördüğü konusunu da gündeme getiriyor.

Football Manager 2022’nin tamamen Türkçe olması, teknik direktör olma aşamanızdaki yaşadığınız deneyimi fazlasıyla arttırıyor.

Takım oyuncularını kısa ve uzun dönemli taktiğe alıştırmak ve onların nasıl karakterde futbol oynamaya yatkın olduklarını, hangi oyuncularla iyi anlaştıklarını anladıktan sonra futbol heyecanı sizin için akmaya başlıyor. Günler 3 tur içinde tamamlanırken siz kadronuzu belirleme, rakiplerinizi takip etme, gözlemcileriniz ile yeni oyuncuları analiz etme, olası sakatlıklar ve diğer konularda da oyunun içinde yer alan sosyal medyaya göz atarak vakit geçirebiliyorsunuz.

Maç ve taktik ekranları kolaydan zora doğru ilerliyor ve derinleşiyor. Yardımcılarınızın bu konuda size nokta atışı faydaları oluyor. Maç içinde ve maç öncesinde hangi oyunculara pres ve markaj yapılacağını, oyunun hangi yönden akması gerektiği ve hangi oyuncuların formda, hangilerinin sakatlık riski olduğuna kadar raporlar ve kısa bilgiler ile sizi sürekli bilgi akışında tutuyorlar.

Oyuncuların taktiğe alıştığını daha stabil oyunlar ve daha fazla atılan goller ile görebiliyorsunuz. Aynı şekilde aksayan oyuncular kısmında da çıkan sarı ve kırmızı kartlar, yenen hatalı goller ile fark edebiliyorsunuz. Transfer dönemi dahil oyunun en büyük keyfi oyuncular ile konuşma kısmında saklı. Onları motive etmek, akıllarında oluşan soru işaretlerini gidermek ve sahada bir süperstar olmalarını sağlamak sizin en önemli göreviniz. VAR odası dahil atılan ya da yenen gollerden sonra gerçek hayattaki gibi sinirlenmeniz olası. Oyunculara kenardan verilen talimatlar, maç öncesi konuşmaları, devre arası ve oyuna giren oyunculara birebir talimatlar dahil oyunun gidişatına olumlu ya da olumsuz müdahale etmek tamamen sizin elinizde. Beklenmeyen bir yenilgi sonrası soyunma odasını ateşe vermek bazen bütün takımı motive ederken, başka bir zaman ise bütün oyuncuların size karşı tavır almasını sağlayabilir.

Football Manager 2022 daha fazla veri analiz aracıyla birlikte geliyor. Yukarıda anlattığım bütün konular nabza göre şerbet usülü ilerlerken, yeni gelen veri araçları ile birlikte rakibinizin ve takımınızın inişlerini ve çıkışlarını, zayıf noktalarını daha fazla veriye dökerek görebilmeniz akabinde de işlem yapabilmeniz olası. Paslayın yönü, oyuncuların saha içindeki hareketleri, size karşı sıkıntı çıkartan oyuncuların baskılanması ve kontrol altında tutulması aşamasında veriye dayalı taktik uygulayabiliyorsunuz. Pozisyonel taktikler kısmında da oyuncular için yeni roller atayabiliyorsunuz. Oyuncuların defansif-ofansif olması haricinde de ek direktifler sağlayabiliyorsunuz.

Bütün bu bilgiler ışığında, futbolun heyecanının yaşandığı çimlere çıkana kadar bir takımın yaşadığı bütün aşamaları size sanal ortamda yaşatan Football Manager 2022 bizi yine uykusuz gecelere sürükleyecek gibi görünüyor.

Football Manager 2022 oyunu ilginizi çekti ise buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın