Football Manager 2019 İnceleme

Uykusuz gecelere hazır olun

0

Futbol oynamak kadar izlemek hatta PC ya da konsolda oynamak büyük keyiftir. Daha büyük keyif ise bazılarımız için yokluk içinde olan küçük bir takımı alıp bileğinin hakkı ile yıldız takımlar arasına yerleştirebilmektir. Yıllardır bize bu heyecanı sunan Football Manager serisinin son üyesi Football Manager 2019 ile yine uykusuz geceler bizleri bekliyor.

Önden bir bilgilendirme yapmakta fayda var, salt Football Manager 2019 cidden herkese göre bir oyun değil. Daha basit bir oynanış seven oyuncular için detayları ile oldukça karmaşık gelebilir. O arkadaşları telefonlar için olan sürümünü denemeyi öneriyorum.

Her yıl çıkan futbol oyunlarında olduğu gibi “bir futbol oyunu nasıl her sene iyileşebilir?” sorusu Football Manager 2019’a da sorabileceğimiz bir soru. Kadro güncellemeleri, daha stabil ve düzgün çalışan altyapısı ve teknik detayların oyuna eklenmesi, bazı dengelemeler gibi şeyler asıl etkenler aslında. Her adımda oyun biraz daha gerçek hayata yaklaşıyor.

Örneğin takımı maç öncesi konuşması ile fişekleyebilir ve rakibin üzerine daha da gitmesini sağlayabilirsiniz. Takım içinde seçeceğiniz önemli oyuncular mevcut. Etrafındaki oyuncuları motive eden ve ortama hazırlayan bu oyuncular ile arayı iyi tutmaya bakın. Bir başka yenilik ise futbolun sahalardan ekranlarımıza taşıyacağı gerçek taktik anlayışı. Tiki Taka ve Gegenpress gibi (oyun içinde de açıklamalarına erişebileceğiniz) taktikler ile Barcelona ya da Real Madrid’in oyun stilini kendinize uydurabilirsiniz. Tabii burada iş oyuncularda bitiyor. Mevkilere dağıttığınız oyuncuların sizin seçtiğiniz sisteme uygunluğu da en önemli konu aslında.

Oyuna başladıktan sonra sosyal ağ, haberler, oyuncuların kişisel dertleri ve sıkıntıları, transfer borsası, rakiplerinizin durumları derken saatler eriyip gidecektir. Bu oyuncularınızın dertleri kısmının altını ayrıca çizmem lazım. Oyun iyiden iyiye artık mental olarak oyunculara yüklenmenizi ya da iyice gazlamanıza olanak sağlıyor. Bireysel olarak onlarla dialoglara girebilir, isterseniz yardımcılarınızın duruma göre müdahale edip konuyu tatlıya bağlamasını tercih edebilirsiniz.

Bu yıl Bundesliga’nın da resmi olarak oyuna katılması ile birlikte en büyük eksikliklerden bir tanesi daha ortadan kalkmış vaziyette. İsterseniz PC’de oynadığınız oyun kaydınızı telefon ya da tabletinizle de senkronize edebiliyor ve sanal futbol menajeri kariyerinize her yerden devam edebiliyorsunuz.

Tutkunlarının çoktan temin ettiği ve oynadığı bir yapım olan Football Manager 2019 bize piyasada menajerlik oyunu olarak gerçekten keyifli dakikalar sunuyor.

Cevap bırakın