Flört uygulamalarındaki dolandırıcılık tehdidine dikkat!

0

Çevrimiçi paylaşılan bilgi miktarı her geçen gün artıyor. Bu özellikle internet üzerinden yeni insanlarla tanışmak isteyen ve çevrimiçi flört uygulamalarına kayıt yapan insanlar için de geçerli. Ancak bu bilgi paylaşımının ölçeği bazı kullanıcıların “doxing”, yani kişisel verilerin çevrimiçi olarak toplanması ve kamuya açıklanması gibi dijital risklere maruz kalmasına neden oluyor.

Flört uygulaması kullanımı son birkaç yıldır patlama yaşıyor. Tinder, Mart 2020’de bir günde üç milyar eşleşmeye ulaşırken, OkCupid yılda 91 milyon eşleşme yaptığını iddia ediyor. Ancak yakın tarihli bir Kaspersky araştırması, ankete katılanların yarısından fazlasının (%55) çevrimiçi tanıştığı biri tarafından takip edilmekten korktuğunu ve her altı flört uygulaması kullanıcısından birinin (%16) doxing saldırısına maruz kaldığını ortaya koydu.

Bu uygulamaların çoğu, kullanıcılardan hesaplarını, işyerinde çekilmiş fotoğraflar ve kişisel bilgilerle otomatik olarak dolduran sosyal ağ siteleri aracılığıyla kaydetmelerini istiyor. Bu veriler, potansiyel doxer saldırganlarının çevrimiçi kullanıcıları bulmasını ve onlar hakkında yeni bilgiler keşfetmesini kolaylaştırıyor.

Flört uygulamalarının profillerinde depolanan veriler son derece hassas ve dolandırıcılar arasında oldukça popüler. Bu durum söz konusu ortamlardaki kişisel bilgileri koruma dürtüsünü güçlendirdi ve sonuçta flört uygulamaları daha güvenli hale geldi.

Siber suçlular, kurbanların kişisel bilgilerini toplamak için popüler flört uygulamalarını taklit etmenin yanı sıra eş arayan kadınlara ait olduğunu iddia eden e-postalar yaymaya başladı. Plana göre paylaşılan profil eşliğinde kullanıcı bir flört web sitesi profilini taklit eden kimlik avı sayfasına yönlendiriliyor ve burada kendi kişisel bilgilerini doldurmaları isteniyor. Nihayetinde kullanıcıdan bankacılık kimlik bilgilerini girmesi bekleniyor ve kişi hem umutlarından hem parasından oluyor.

Cevap bırakın