Flipboard hacklendi! Saldırı dokuz ay sonra fark edildi

0

İnternette yer alan içeriklerin dergi formatında kullanıcılara sunulduğu ve kullanıcıların ister hemen isterlerse saklayarak daha sonra okuyabildiği platform Flipboard, oldukça ciddi bir saldırıya uğramış, hem de tam 9 ay önce…
İşte detaylar…

Flipboard, sosyal medya üzerinde ve çeşitli web sayfalarında yer alan içerikleri dergi formatı haline getirerek kullanıcılara sunan önemli bir platform. Ancak Flipboard’un dokuz aydır hacklendiği ve bunun daha yeni anlaşıldığı fark edildi. İşte detaylar…

 İnternette yer alan içeriklerin dergi formatında kullanıcılara sunulduğu ve kullanıcıların ister hemen isterlerse saklayarak daha sonra okuyabildiği platform Flipboard, oldukça ciddi bir saldırıya uğradı. Üstelik bu saldırının boyutu tam olarak 9 aylık bir süreç içerisinde gerçekleşti ve saldırıyı yapanlar alınan bilgilere göre 9 ay boyunca Flipboard sunucularında cirit attı.

Konu hakkında Flipboard tarafından yapılan açıklamada ise saldırının 2 Haziran 2018 – 23 Mart 2019 tarihleri arasında sürdüğü ve bu süre boyunca sunucularda yer alan kullanıcı bilgilerinin çalındığı belirtildi.

Saldırının 9 ay boyunca neden fark edilmediği bilinmiyor

Flipboard, saldırıların 9 ay boyunca fark edilememesinin nedenleri ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. 2013 yılında SHA-1, 2012 yılından sonra ise bcrypt yöntemi ile şifrelendiği açıklandı. Dosyalar bu şekilde şifrelendiği için erişimin zor olduğu açıklansa da bazı kullanıcı bilgilerinin çalındığı belirtildi.

Cevap bırakın