Fitbit’ten sürpriz satın alım

0

01-pebble-health

Aralık ayının sessiz sedasız geçmesi yönündeki beklentiler ‘asılsız’ çıktı. Yılın belki de en önemli teknoloji satın alımlarından biri gerçekleşti ve giyilebilir teknoloji şirketi Fitbit, aynı sektörün bir diğer oyuncusu Pebble’ı satın aldı. Daha da ilginç olan ise satın alım sonrasında atılan adım…

Geçtiğimiz haftalarda ilk kez kamuoyuna yansıyan gelişme, nihayete erdi ve Fitbit, Pebble’ın yeni sahibi oldu. Satın alımın hemen ardından ise Pebble markasının kapatılacağı duyuruldu. Gelişme tüketici elektroniği pazarında şok etkisi yaratırken Pebble’ın, kısa süre sonra çıkarmayı planladığı Time 2 ile Core adını alan modellerinin de iptal edildiği kaydedildi.

Pebble, bir tür topluluk finansmanı olanı Kickstarter üzerinden topladığı bağışlarla teknoloji sektörüne kazandırılan, dikkat çekici markalardan biriydi. Akıllı saatleri ile beğeni toplayan şirketin mali durumunun ise iyi olmadığı biliniyordu. Satın alıma dair rakamlar net bir şekilde ifade edilmemekle birlikte Fitbit’in bu işlem için yaklaşık 40 milyon dolar ayırmış olabileceği konuşuluyor.

ericm_3533620b

Fitbit CEO’sy Eric Migicovsky konuyla ilgili açıklamasında Pebble’ın yeni ürünlerinin gelmeyeceğini kesin bir ifadeyle belirtirken şarj kablosu gibi aksesuarların da üretilmeyeceği belirtildi. Gelişme sonrası Pebble ekibinin tamamının Fitbit bünyesine geçtiği de bildirilen detaylar arasında.

Fitbit, giyilebilir teknoloji ekosisteminde öncü markalardan. Şirketin yeni satın alım sonrasında özellikle yazılım tarafında gücüne güç kattığı belirtiliyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın