Firefox’ta kritik bir açık bulundu!

0

firefox-yahoo

Bir siber güvenlik şirketi tarafından elde edilen bulgulara göre Firefox’un son sürümünde ‘yeni ve kritik bir açık’ olduğu kaydedildi. Uzmanlar Firefox’un Man in The Middle saldırılarına imkan veren bir zafiyeti olduğunu belirtiyor. Bu zafiyetten Firefox tabanlı Tor, Browser’da etkileniyor.

Firefox’da keşfedilen zafiyet ile kişisel güvenlik tehlike altına giriyor. Man in The Middle olarak belirtilen ‘ortadaki adam’ saldırısı ile saldırganlar kurbanlarının verilerine erişebiliyor ve manipüle edebiliyor. Firefox’taki bu açıktan kurtulmanın yolu da kullanıcıların yazılımlarını 20 Eylül 2016’da yayınlanan yeni sürüme göre güncellemelerinden geçiyor.

Firefox’taki güvenlik açığı kod yürütme işlemine neden olabiliyor, aynı zamanda diğer kurulmuş sertifika eklemelerini de etkileyebiliyor. Yüzlerce güvenli sertifika sağlayan otoritelerin herhangi birinden Firefox’un eklentilerinin indirilebildiği addons.mozilla.org adresi için sahte sertifika elde etmek zor olmasına rağmen, siber saldırganların bunu da aşması dikkat çekiyor.

hacker_3010448b

Man in The Middle Attack (MitM) Nedir?

Saldırganın; havaalanları, restoranlar, işyerleri vb. internetin genel kullanıma açık olduğu güvensiz alanlarda kullanıcı ile internet sitesi arasındaki bağlantıyı kesip veya değiştirerek kullanıcının hassas bilgilerine erişim sağlamasını mümkün kılan bir saldırı yöntemi.

Nasıl ortaya çıktı ?

Güvenlik açığı 6 Eylül 2016 tarihinde Tor’a karşı yapılan saldırıları anlatan @movrcx isimli bir güvenlik uzmanı tarafından ortaya çıkartıldı. Bir bağımsız güvenlik araştırmacısı tarafından yayınlanan rapora göre, 4 Eylül 2016 tarihinde gece yayınlanan kurulum versiyonuna karşı dayanıksız olmamasına rağmen, bu konu aynı zamanda Firefox stabil versiyonlarını da etkiledi. Bağımsız güvenlik araştırmacıları güncel problemin IETF onaylı HPKP (HTTP Ortak Anahtar İliştirmesi) işleminden farklı olmayan “sertifika iliştirme” denetimi için Firefox’un özel ayarlar metodunda bulunduğunu belirtti.

Cevap bırakın