Firefox bellek kullanımını azaltma yolları

Mozilla'nın popüler web tarayıcısı için RAM kullanımını düşüren eklentiler ve yazılımlar

0

Mozilla’nın meşhur web tarayıcısı Firefox, özelleştirme sağlayan sayısız eklentisi ve pratik kullanımıyla beğeni toplasa da, sistemde yüksek bellek kullanımıyla dikkat çekiyor ve eleştirilerin hedefi oluyor. Firefox’ta daha az RAM kullanmanızı sağlamak için üç ücretsiz aracı inceledim.Bu yazıyı yazdığım sırada dahi 10’dan fazla tarayıcı sekmesi açıktı ve kullanımdaki belleğin beşte biri web tarayıcıya ayrılmış durumdaydı. Elbette bu optimize edilmiş hâli, aynı sekmeleri eklentiler ve araçlar kapalı şekilde açtığımda bu oran yarı yarıya tüketime denk geliyor. Bunu düşürmenin ise yolları var.

Bazen farkında olmadan, yoğunluk gibi sebeplerle aynı pencereden birden fazla açabiliyoruz. Dolu bir sekme çubuğunda artık sekmelerin ismi görünmez, neyi ne zaman, ne için açtığımız unutulmuş oluyor. Bunu önlemenin yolu ise ara sıra kontrol edip, CTRL+W ile açık sekmeyi kapatmaktan ya da Duplicate Tab Closer kullanmaktan geçiyor.

Adres çubuğunun yanında görülen eklenti, aynı sekmeden açık varsa, burada kaç tane açık olduğunu göstererek sizi uyarıyor. Kopya sekme listesine tıklayarak bunları görebilir, bir kısmını ya da hepsini kapat diyerek de bunlardan kurtulabilirsiniz. Dilerseniz ayarlardan aynı sekmeden birden fazla açıldığında otomatik kapanmasını da seçerek, bu dertten ebediyen kurtulabilirsiniz. Tabii, kasıtlı olarak açmıyorsanız : )

Açtığınız web sitelerini kapatmak gibi bir huyunuz yoksa, bunu size bir eklentinin hatırlatmasını sağlamanız da mümkün. Max Tabs adlı Firefox eklentisi, belirleyeceğiniz sayıdan fazla sekme açılmasını önlüyor. Bunun güzel yanı, sistem belleğini boşa çıkarmanın yanı sıra, temiz bir sekme çubuğuna da kavuşma ihtimali.

 

Belleği rahatlamanın bir yolu da, Firemin adlı araç. RAM için defrag (birleştirme) işlemi yapan bu yazılım, kurulum sonrası saniyede iki kez Firefox’tan bellek boşaltmasını istiyor. Yazılımı geliştirenlere göre, Firefox’un hemen 200 MB boşa harcaması, üç gün kullanım sonrası da 800 MB gereksiz bellek işgal etmesi sıradan bir durum.

Web tarayıcınız ne kadar süre çalışırsa, bu boşa giden bellek miktarı da doğru orantılı olarak artıyor. Bununla yaptığım denemede 6 sekmeyle ulaştığım 1 GB bellek tüketimini yaklaşık 200 MB’a kadar indirebildim.

Firemin’in ayarlarına girerek bellek serbest bırakma sıklığını belirleyebilir, belirli bir kullanım geçildikten sonra bu özelliğin devreye alınmasını sağlayabilir, Windows açıldığında yazılımın otomatik başlamasını sağlayabilirsiniz.

Buna ek olarak bu iki eklenti de sistem belleğini boşa çıkartır ve performansın olumsuz etkilenmesini engeller. Bunlardan Auto Tab Discard ile az kullanılan ya da bir süredir kullanılmamış sekmeler uyku moduna alınabilir. Böylece hem sekme kapanmamış hem de bellek, o sekme aktifmiş kadar harcanmamış olur. Eklentiyi kullandığınızda uykudaki sekmelerin başlıklarının daha silik yazıldığını fark edeceksiniz, şaşırmayın.

Gesturefy, web tarayıcısına fare için çeşitli kısayollar ekliyor. Fareyle belirlenmiş hareketleri yaparsanız, tarayıcının birçok işlevine erişebilirsiniz. Hazırdaki komutların yanı sıra, siz de özel komutlar belirlemekte serbestsiniz. Bu eklenti doğrudan bellek kullanımına etki etmese de, tasarruf için yapmaya üşendiğiniz hareketleri yapmanızı sağlayabilir.

 

Cevap bırakın