Filmleşen oyunlar

0

Warcraft’ın vizyona girmesi ile birlikte gözler bir kez daha oyundan uyarlama filmlere çevrildi. Bu sene ve önümüzdeki yıllar bu tarz birçok filmle karşılaşacağız. İlk önce oyun olarak karşımıza çıkan ama yakaladığı popülerite ya da farklı tema ve hikayesinden dolayı beyazperdeye aktarılan birçok yapım mevcut. Bugün ki son dönemde karşımıza çıkan popüler oyun odaklı filmlerden ve gözden kaçırılmaması gereken bazı örneklerinden bahsedeceğiz.

Resident Evil

Final Chapter ile önümüzdeki yıl bir kez daha seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan Resident Evil, esinlendiği oyun serisinden ikinci film itibari ile köklü bir şekilde ayrılsa da kendine has bir hayran kitlesi yakalamayı da başardı. Oyunun çoğu hayranını hayal kırıklığına uğratsa da film serisinin eğlenceli bir seyir zevki olduğunu da kabul etmek gerekiyor. Milla Jovavich’i bir kez daha Alice rolü ile izleyeceğimiz filmde tüm olaylar nihayetinde sonuca varacak ve seriye görkemli bir şekilde veda edeceğiz.

2787410-removie1

Silent Hill

Oldukça büyük eleştiriler almasına karşın değeri yıllar geçtikçe anlaşılan yapımlardan birisi Silent Hill. Devam filminde beklediğimiz ivmeyi yakalayamasa da ilk filmi olması gereken tüm atmosferi de beraberinde getiriyordu. Silent Hill’e gidiş amacı, çalan çanlar sonucu değişen ortam video oyununa da sağlam bir selam çakıyordu. Eğer hala izlemediyseniz ve sağlam bir oyun adaptasyonu arıyorsanız, Silent Hill kesinlikle listenizin ilk sıralarında olmalı.

maxresdefault

Prince of Persia

Oyun dünyasında oldukça özel bir yere sahip olan prince of Persia, 80’li yılların sonu itibari ile hayatımıza girmiş olsa da en büyük çıkışını 2003 yılında Sands of Time ile yapmıştı. Daha sonra çıkan oyunları ile başarısını pekiştiren serinin filmi için de çok fazla beklediğimiz söylenemez. 2010 yılında gösterime giren Pers Prensi: Zamanın kumları filmi ana hatları ile oyuna oldukça sadık kalmayı başarmıştı. Buna rağmen masalsı bir atmosferden ziyade tamamen maceraya odaklanması filmin de en büyük hayal kırıklığını beraberinde getirmişti. Oyunu göz önüne aldığımızda başarısız ama kendi başına değerlendirdiğimizde oldukça keyifli olan filmi hala izlemediyseniz ve bu tür fantastik filmlerden hoşlanıyorsanız bir göz atmanızda fayda var.

Prince of Persia The Sands of Time movie image

Angry Birds Movie

Üst üste yapılan oyunlar, farklı denemeler ve sonucunda ortaya oyun ile tüm dünyayı sallayan Angry Birds’in filmi gelmese gerçekten ayıp olabilirdi. Bu kadar büyük bir fenomene dönüşen oyunun filmi ile geçtiğimiz aylarda karşılaştık. Mobil oyundan yapılan uyarlama olması sebebiyle de özel bir yere sahip olan Angry Birds’in filmini özetlemek gerekirse gerçekten eğlenceli olduğunu söyleyebiliriz. Kızgın olması dışında çok fazla özelliğe sahip olmayan Red’in başı çektiği kuş çetemiz ile yine domuzcuklara karşı verilen mücadeleye tanık oluyorduk. Ailecek keyifli bir zaman geçirilebilecek oyundan devşirme filmlerin ilk sıralarına rahatça yerleşiyor Angry Birds.

angrybirdsmovie

Warcraft

Listemizin son sırasında ise başta da bahsettiğim gibi Warcraft bulunuyor. İlk söylentileri 10 yıl öncesine dayanan Warcraft filmi için doğal olarak beklentiler de bu uzun süre boyunca yukarı doğru çıktı. Öncelikle efsane olarak adlandırabileceğimiz bir hikayenin ilk halkası olması sebebiyle filmde yapılan birçok hatayı maruz görebilriz. Eleştirilecek birçok yönü var elbette ama en azından çok acımasız eleştirileri haketmiyor Warcraft. Hikayeye giriş anlamında yeterli bulabileceğimiz hikaye özellikle bu dünyayı beyazperdeye aktarması sebebiyle oldukça önemli bir yer teşkil ediyor oyuncular için. Yıllardır arşınladığımız şehirleri, vadileri ve birbirinden farklı mekanları, omuz omuza, karşı karşıya kaldığımız onlarca önemli karakteri beyazperde de kanlı canlı görmek eminim benim gibi birçok Warcraft hayranını da mest etmeye yetmiştir.

warcraft-movie-images-hi-res-1

Cevap bırakın