FIFA 22 İnceleme

0

Futbol doğası gereği dünya çapında çok popüler olan bir konu. Oynamak kadar onu konuşmak, tarihini ve ikonik isimlerini, o büyülü anları tekrar tekrar yaşamak ve yaşatmak bu sporun yaşam kaynağı. Uzun yıllardır futbol ateşini her sene yeni deneyimlerle sunan EA SPORTS’un FIFA serisi FIFA 22 ile yeniden bizlerle.

FIFA yıllar içinde kendisini oldukça geliştirdi. FIFA 98’den günümüze çıkan her oyunda mutlaka zaman geçirdim. Bazen tek başıma bazen de arkadaşlarla birlikte bu süreler geçirildi elbette. Konu futbol oyunu olunca mutlaka çok oyunculu bir ortam oluşuyor ister istemez. Bu bağlamda futbol oyunları hızlı oynanışla, oyuncuların kendi aralarında maçlar yaptığı bir düzende ilerliyordu. Maksat düz eğlence olunca doğal olarak çok fazla detay da aranmıyor.

Fakat menajerlik oyunlarından güç alan kariyer modu ve küçüklüğümüzde sokak aralarında elden ele gezen, sakız kutularından toparlanan sporcu kartlarına benzer FUT modu ile birlikte FIFA’nin çehresi oldukça değişti. Bu bağlamda PRO CLUBS tarafı da oyunculara 11e11 olarak futbol oynayabilmenin hazzını yaşattı.

EA SPORTS futbol ateşini sokağın hareketliliği ile birleştirmeye kararlı bir çizgide ilerlediğini VOLTA tarafına yaptığı yatırım ile bizlere gösterdi. Futbol dümdüz oynandığında dünyanın en sıkıcı sporu olarak gösterilebilir. Onu değerli kılan sahadan ekranlara yansıyan çalımlar, akıl almaz vuruşlar, Rabona ve Trivela gibi sahanın içinde limitlerinizi zorlayacağınız ve rakibinizi oyundan düşüreceğiniz her şey bu işe renk ve heyecan katar. EA SPORTS bu hareketliliği sokak futbolunun doğası ile yan yana getirerek VOLTA akımını başlattı.

FIFA 22 bu yıl HyperMotion teknolojisi ile birlikte PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X l S ve PC için çıkış yaptı. Bununla birlikte kaleciler iyileştirilmiş. Yapay zeka ve karar verme sistematiklerinde iyileşmeler söz konusu. Geçmiş yıllara göre bir tık daha iyi olduklarını söyleyebilirim. Bununla birlikte oyunun top fizik motorunda da değişiklikler var. Falso, hız, havanın sürtünme kuvveti, çimlerle olan temas, oyuncularla olan temas, sahanın içinde parametresel olarak her oyuncunun birbirinden farklı olmasınında hesaba katıldığı, her pozisyonunda birbirinden farklı olabildiği gerçeği ile birlikte harmanlanmış.

Ayrıca 11e 11 olarak oyunun gidişatını analiz etme ve yapay zeka ile taktiklerin anlık olarak oyuncu zekasına dönüştürülmesi akabinde de dinamik bir oyun anlayışı parmaklarımızın ucuna sunuluyor.

Deneysel ve yenilikçi bu yapı size ilk maçlarda anlaşılması ve uygulanması zor bir durum yaşatabiliyor. Maçlar geçtikçe FIFA 22’nin dilinden konuşmaya başladığınızda keyif almaya da başlıyorsunuz. Özellikle FUT oynuyorsanız bu yeniliklerde ilk maçlarda 5-0 ve 6-0 gibi skorlara hazırsınızdır diye düşünüyorum.

Bu yıl yeni İkon oyuncularla birlikte FUT HEROES isminde gönüllerde taht kuran isimler de FIFA 22 serüvenine dahil oluyor. İkonlar arasına WAYNE ROONEY, ROBIN VAN PERSIE, IKER CASILLAS ve CAFU dahil olurken FUT HEROES kısmı ise çok daha kalabalık. Mario Gomez, Diego Milito, Jorge Campos, Robbie Keane, Ole Gunnar Solskjaer, Antonio Di Natale, Ivan Cordoba, Jurgen Kohler, Joe Cole, Freddie Ljungberg ve Jerzy Dudek gibi isimler de bu klasmanda bizleri bekliyorlar.

FUT HEROES için EA SPORTS’un hazırladığı görsel ve anlatım gerçekten harika bir şovun parçası. Web sitesinden görebileceğiniz anlatımlar ve oyuncu görselleri sizi daha da bir olayın merkezine sürüklüyor.

Bu ikonik isimler haricinde geleceğin yıldızları da FIFA 22 içerisinde kendi çizgisini yakalıyor. Her hafta gerçekleşen maçlardaki performansına göre haftanın takımına seçilecek isimler, dikkat çekenler gibi özel ve dinamik kartlarla güçleniyor.

Futbol ne kadar sahada oynanan bir oyun olsa bile stadyumunuzun bu konuda size manevi katkısı da büyük. FUT 22’de yeni VIP alanı, bayraklar, kartonlar ve pankartlar ile evinizi süsleyebiliyorsunuz. Taraftarların takımınızla olan bağını temsil eden renkleri, kombinasyonlar ve koreografiler FUT serüveniniz boyunca sizle yola devam ediyor. Bunca zaman en güzel olay tabii ki iyi kadrolar kurup oyundan zevk almaktı fakat stadyumun da düzenlenmesi dahil olunca harika bir noktaya vardı olay.

FIFA 22 Yeni özellikleri

Kozmetik kısım ve yeniliklerden sonra biraz oynanış ile yeni FIFA’nın nasıl hissettirdiği üzerine konuşabiliriz. Açıkçası her sene irili ufaklı bir şeyler mutlaka değişiyor. Sezon başında bu değişimi daha güçlü hissediyoruz.

Şut ve pas dinamiklerinde de bazı düşük istatistikle oynayan oyuncuların ara ara harikalar yarattığını ama totalde daha iyi puanlara sahip isimlerin ise topu kolay pozisyonlarda gole çeviremediğini de gördüm. İster istemez gole giden adamınızla birlikte sizin üzerinizde “acaba yapabilir miyim?” baskısı oluşuyor. Bunların ilerleyen günlerde gelecek güncellemeler ile fixleneceğini ya da makul boyutlara ineceğini düşünüyorum.

Futbol akıcılığı olarak hızlı topçuların topu alıp gidebilme olayında bir denge gelmiş gibi gözüküyor. Yeteri kadar doğru zamanda hareket edebilirseniz ve şans da sizden yanaysa bir şekilde o rüzgarın oğlu dediğimiz kanat forvetlerini tutabiliyorsunuz. Ama buna çok güvenmeyin, gerçekten çok kıvrak isimler var. Özellikle karşınızda Premier League’den kurulma bir takım varsa sabırla defans yapıp, rakibin açığını ve arkaya koşuları izleyip oynamanız gerekiyor. Rakibin üzerine koşmak FIFA 22’de daha fazla boşluklarla sonuçlanan hatalar olarak gözümde değer buldu. Pres yapacağım derken farka giden bir rakip oyunu ile karşılaşabiliyorsunuz.

Volta kısmına dönecek olursam, FUT ya da klasik serilerden sonra gerçekten çok farklı geliyor. Tam bir arcade döngüsü hakim ve sizi çok hızlı, gösterişli, rakiplerinizin sürekli üzerine oynamanız gereken kafa yapısına odaklıyor. Pas al, pas ver, çalım at, rakibi oyundan düşür, topun altına gir ve gelişine voleyi patlat! Küçük itip-kakmalar ile oyunun gidişatına engel olmak da cabası.

Sokak futbolunun çizgisini iliklerine kadar hissetmenizi sağlayacak olan VOLTA’da oyuncunuzu geliştirebiliyorsunuz. Forvet, Orta Saha ve Defansif özelliklerine göre puanlar dağıtarak arcade oyun anlayışı içinde karizmatik vuruşlar ve hareketler ile rakiplerinize karşı üstünlük kurmaya oynuyorsunuz. Çalımlar gerçekten çok şık. Rakibinizden gökkuşağı çalımı (İlhan Mansız’ın Roberto Carlos’a attığı o efsane çalım) yediğinizde gerçekten çok farklı hissedebiliyorsunuz. Bu durumun maç içinde sürekli yapılabilir hatta olayın doğasının bu hale gelmesi ise sizi çok başka bir kavrama sürüklüyor. Bazı sahalarda kenarlar kapalı ve tek var. Basketbol sahasına benzer bir ortamda maçlar oynanıyor ve doğal olarak top dışarı kaçmadığı sürece taç atışı yok. Korner de öyle. Çok hızlı ve çok gösterişli bir deneyime VOLTA ile hazır olun.

Platform olarak ben oyunu PlayStation 5 üzerinde 4K bir monitör ve kablosuz kulaklık seti ile deneyimledim. Yeni dinamikler PlayStation 5 üzerinde oldukça keyif veriyor. Önceki FIFA’da PS5 üzerinde ortaya çıkan kablosuz kulaklık ve kulaklık cızırtı problemleri de giderilmiş.

Farklı oyun modları ile yıla yayılacak uzun bir futbol serüvenini ekranlarımıza taşıyan FIFA 22 her yıl olduğu gibi kendi alanında ne kadar iddialı olduğunu bize bir kez daha ifade ediyor.

FIFA 22 ilginizi çekti ise buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın