FIFA 21’in PS5 Macerasını Deneyimledik

0

Uzun yıllardır aralıksız FIFA ve FUT oynayan biriyim. 2014 yılında oynanan Beşiktaş – Tottenham maçından sonra başlayan FUT ve FIFA serüvenimde beni en çok zorlayan kısım her yıl oyunun mekaniksel olarak değişimine ayak uydurmak, daha az gol yeme ve gol atma yöntemlerini çözmek oldu.

Görsel anlamda yapılan iyileştirmeler kadar oyunun nereye gittiği ve mekanik olarak nasıl değiştiği de önemliydi. PlayStation 5 geçişi ile bu yıl piyasada 2 farklı oyun gördük teknik olarak. PS4 sürümü iyileştirmeleri ve içeriği ile yeni bir FIFA gibi dururken, PS5 sürümü ise bize sundukları, PS5’in gücü ile gelen özellikler ve oynanıştaki kazanımlarla bize bambaşka bir deneyim sunuyor.

Öncelikle DualSense ile artık daha zengin dokunsal geri bildirimler bizlere ulaşıyor. Eğer alışkanlığınızda FIFA oynarken titreşim ile bildirim yoksa sizi bir miktar rahatsız edebilir. Şahsen uyarlanabilir tetik için oyunun gidişatına göre sertleşip gevşeyen bir tetik formu beni yordu. O sebeple menüden kapattım.

Oyunun görsel ve animasyon kısmı gerçekten aşmış durumda diyebiliriz. Maça başlarken çıkan introdan tutup maç içinde sinematik dönüşlerdeki oyuncuların saçları ve mimikleri inanılmaz bir detay barındırıyor. Bu konu sadece sinematik kısımda da kalmamış. Top kapma mücadelesi, vuruş mekanikleri, itme ve çekme gibi saha içi mücadeleye dair her detay ince ince tekrardan işlenmiş. Mücadelenin toplu ve topsuz noktada oyun içinde kontrolü parmaklarınızda hissediyor ve topa hükmediyorsunuz.

Bir not olarak PS5 ve PS4 için ayrı platformlarda üretilen oyuna birlikte dahil olamıyorsunuz. PS5 vs PS5 ya da PS5 üzerinde PS4 sürümü ile PS4 üzerinde oynayan arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. Tabii ki PS5 üzerinde PS4 sürümü oyunun PS5 özelliklerini barındırmıyor.

Yeni nesle dair en büyük gelişme ultra hızlanan yükleme ekranları diyebilirim. Normalde FUT modunda maça başla dediğimizde rakiple eşleşme sonrası rakibin kadrosunu gördüğümüz yükleme ekranın ortalama uzunluktaki süresi üzerinden oyun stratejimizi bu dağılıma göre kurardık. Şimdi hızlanan ekran ile birlikte göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir kadro ekranı bizi biraz zora sokuyor, alışkın değiliz bu derece hıza =)

Yenilikleri ve değişimleri ile birlikte FIFA 21, PlayStation 5 üzerinde harika gözüküyor.

Cevap bırakın