FIFA 20 İnceleme

FIFA 20 ile sokak futbolu teması da geri döndü. Oynaması son derece keyifli ve kurallar daha özgür.

0

Futbol oyunlarının seveni kadar nefret edeni de var. Özünde spor oyunlarının tamamı böyle aslında. İşin içerisinde futbol olunca sadece oynamak değil, izlemek bile yetiyor kimi zaman. Futbol heyecanı kesinlikle çok başka ve herkese göre kesinlikle değil.

Bu nedenden FIFA 20 de her oyuncuya hitap etmiyor. Aradan geçen yıllardan sonra hala her FIFA oyununa gözü gibi bakanların sayısı gün geçtikçe artıyor. FIFA 20 ile sokak futbolu teması da geri döndü. Oynaması son derece keyifli ve kurallar daha özgür. Diğer tarafta FIFA dünyasına adım atmak isteyenler için de eğitim kıvamında. Bu modda kendi futbolcunuzu oluşturuyorsunuz, ardından kariyerinize bağlayabiliyorsunuz.

EA’in oyundaki en büyük sürprizi ise “Dubbed Volta Football”. Bu mod sayesinde futbol kariyeri, tekrar sokaklara taşınıyor. Oyunun Öykü Modu bizi Buenos Aires’teki Volta Dünya Şampiyonasına götürüyor. Volta modu, diğer modlardan daha farklı. Şöyle ki hem top fiziği daha gerçekçi hem de oynanış hissi daha arcade. Görünüşte ise her şey basit gibi geliyor, ancak ustalaşma kısmında ter döktüğünüz zamanlar da oluyor. Eğer futbol yeteneklerinize güveniyorsanız, online tarafta akarsınız.

FIFA 20, grafik anlamında tatmin edici, top fiziği daha gerçekçi, animasyonları başarılı ve oynanışı keyifli. Bazı yeniliklere de sahip olan oyun temasında defans kısmına dikkat etmek gerekiyor. Oyunun takipçileri manuel defans konusunu hatırlar. EA, sonunda bu çileden bizi kurtarmış ve burada mücadele kısmını daha etkileyici hale getirmeyi başarmış. Oynanış sırasında her türlü mevsim değişikliğine de hazır olmalısınız. Maç sırasında yağmur yağabilir, kaygan zeminde topa hakim olmak daha zor olacaktır ki bu zorluk, oyunun mekaniklerinin daha mantıklı olmasını sağlamış.

Oyunun kariyer modunda futbolcularınızın moralini yükseltebiliyorsunuz ve bu da bir yenilik. Basın toplantılarına girdiğinizde verdiğiniz cevaplar, moral yükseltiyor. Her şey bir futbol oyunu için son derece eğlenceli görünse de elinizde yine “pay to win” mantığından kurtulmamak da var. Al parayı, ver en iyisini kafasındaki bu sistem, FUT modunu vurmuş durumda. Eğer direkt gerçek para harcarsanız, özel paketlerle çok kısa sürece en iyi takımı kurabiliyorsunuz.

Genel anlamda bu noktada sadece P2W mantığı geri planda kalabiliyor. Sonuçta takımınızı yine yavaş yavaş kurup, iyi hale getirebilmek adına uğraşabilirsiniz. FIFA 20, özünde geçtiğimiz yıla oranla büyük değişiklikler yaşamamış. Oynanış biraz daha düzeltilmiş, grafik gelişmiş. Tek büyük değişiklik ise Volta modu.

Cevap bırakın