FIFA 19 Ultimate Team Taktikleri

Yeni başlayanlar için FIFA 19 Ultimate Team

0

Her yıl olduğu gibi yeni bir FIFA oyunu ile birlikte değişen oyun sistemi ve transferler ile oluşan yeni kadrolar oyuncuların kafasını karıştıran bir hal alıyor. FIFA 19 ile birlikte bu yıl FIFA Ultimate Team oynarken nasıl kadro kurmanız gerektiğini, yeni transferlerden ve göze batan yıldızlardan bahsedeceğim. O zaman başlayalım.

Değişen oyun tarzına uyum sağlayın

Bu yıl FIFA biraz daha derinlemesine oyun oynanmaya daha müsait ve geçen yıla oranla daha yavaş bir oyun olarak karşımızda duruyor. Bu ne demek oluyor? Hemen açıklayalım. Profesyonel seviyede FIFA oyuncusu değilseniz oyunu bir miktar daha duygusal oynayabilirsiniz. Heyecanı yaşamak ve gösterişli maçlar ortaya çıkarmak hedefiniz olabilir. Bütün bunlar olup biterken aslında matematiksel olarak ihtimaller üzerinde yaşadığınızı da unutmamanız gerekir. 3-5-2 gibi rakibi orta saha ve kendi sahasında baskı altında tutacak ve atılacak ilk uzun topta kontra yiyecek bir oyun tarzı benimseyebilirsiniz. Ama güzel haberimiz var. Artık uzun toplar ve hızı yüksek oyuncular eskisi kadar etkili sonuçlar vermiyor. Fakat o uzun top ara pas olarak çıkarsa işte o zaman durum çok değişiyor. Dikine oynama dediğimiz olay bu yıl tam manası ile içimize işleyecek diyebilirim.

Topu ayağında iyi derecede tutan Quaresma gibi topçular ile rakibin üstüne üstüne gidip adam eksiltmek, ver-kaç ve kurulacak küçük üçgenler akabinde de atılacak bir ara pas ile skor tabelası değişebilir. Bu nedenle yeni başlayan bir oyuncu olarak sinir stres sahibi olmadan oyun oynamak istiyorsanız mutlaka 4’lü defans uygulayın. 5’li defans yapmak ilk başlarda sizi yavaşlatacaktır. Sonuçta 5 defans oyuncusunun sağ ve sol kanat adamları rakip orta saha hatta fırsat bulduklarında forvet hattına bindirme yaparak alan açmaya çalışacaklardır. Her ileri çıkışın bir geri gelişi vardır lafını hatırlatmak lazım bu noktada. Bir anda ileri çıkan 2 kanat defansınız ile top kaptırdığınızda 3lü defans hattı ansızın kanat organizasyonlarına açık hale gelecektir.

Orta saha olarak her zaman olduğu gibi savaşçı bireylerden vazgeçmemeniz gerek. CAM olarak adlandırılan ofansif orta saha oyuncusunun bir miktar atik ve iyi pas yapan, CDM olarak orta sahanın gerisinde kalan oyuncuların ise olabildiğine güçlü olması gerek. Rakip yanından geçerken ikili mücadelelerde yıkılmamaları, olası durumda rakibi çok sert olmayan müdahaleler ile durdurması lazım. Bu yıl özellikle dikine paslar ile çıkacak rakibe karşı agresifliği çok yüksek olmayan oyuncular ile hafif faullü oynamak mantıklı bir oyun olacaktır.

Geçen yıla kadar forvet hattında mutlaka 2 forvet oynatırdım. Bunların bir tanesi hava toplarını yere indirecek ya da olası ceza sahası içinde yakalayacağı yan topları gole çevirecek güçte bir oyuncu ve onun yanına bu güçlü isim ile pas alışverişi yaparak defansı delik deşik ederek boşluklar yaratacak ikinci bir oyuncu konumlardım. Bu yıl dikine oynanış ve geçen yıla göre bir tık daha ağırlaşan oyun yapısı ile bu iki forvetli oyun anlayışı rakip defans içinde eriyip gidebiliyor. Onun yerine oyunu sahaya yayma ve rakipte açıklar yaratma üzerine kurulu bir oynanış daha rahat etmenizi sağlıyor.

FIFA 19 Hangi ligden kadro kurmalıyım?

Bu en kritik soru aslında. Yatırım yapacağınız ligin hem ucuz hem iyi oyunculara sahip olması önemli. Misal Süper Lig bu anlamda yeteri kadar başarılı bir lig değil. İyi bir kaleci, yeterli derecede defans oyuncuları, fena olmayan orta saha, cidden çok etkili kanat oyuncuları ve gerçekten başarısız forvetleri bulunan bir lig bizim ligimiz. Alman ligine baktığımızda transferler ile birlikte bir miktar gücünü kaybetmiş olduğunu görüyoruz. İngiltere ligi hala muhteşem. İspanya ligi yine süperstarlardan geçilmeyen bir halde. Fransa ligi de şu an için iyi oyuncular barındırıyor. Pahalılık konusunda bu sene İtalya ligi de el yakıyor. Bunların arasında sıyrılan bir diğer lig olarak Portekiz liginden bir kadro kurmak daha sempatik gözükebilir gözünüze.

Ülke bazında baktığımızda Brezilya oyuncuları ile kurulacak bir kadro hızlı ve öfkeli filminin yeni kadrosunu oluşturabilir. Bir diğer flaş kadro ise Dünya Kupası ile gözleri üzerine toplayan Belçika kadrosu olacaktır.

FIFA 19 Bu yılın önemli transferleri

Her yıl gerçekleşen transferler ile ligler arasında oluşan güç dengeleri de değişiyor. Bu yılın önemli transferlerine şöyle bir baktığımızda ilk sırada Ronaldo’nun artık İtalya liginde oynuyor olmasını gösterebiliriz. Orta sahasında bileği kuvvetli bir oyuncu arayanların seçimlerinden biri olan Lemar artık A. Madrid takımında oynuyor. Yükselen performansı ile Mahrez orta saha – forvet anlamında Manchester City’ye çok şey katacak.

Alman liginden kadro kurarken en çok Bayern Münih oyuncularını seçenlerin yeni orta saha oyuncusu Goretzka olarak listeleniyor. Arturo Vidal’ın yerini dolduramaz lakin ileri dönük çok çalışkan bir oyuncu. Vidal ise bu yıl Barcelona’da görev yapacak. Sarı siyahlı ünlü Alman ekibi Borussia Dortmund’un oyuncusu Yarmolenko ise İngiltere ligine geçiş yaptı. PSG’den Valencia’ya geçiş yapan Guedes ise yine bu yıl kanat oyuncusu arayanlar için önemli bir isim. Belçika’nın Lukaku ile birlikte önemli gol silahlarından Batshuayi ise yoluna Valencia’da yoluna devam ediyor.

Bu bilgiler doğrultusunda FIFA 19 FUT oynarken kazanacağınız coin’leri doğru oyunculara ve taktiklere yatırabilir, oynadığınız oyundan daha fazla zevk alabilirsiniz.

Cevap bırakın