FIFA 18 World Cup İnceleme

Futbol aşkı World Cup ile geri dönüyor

0

Futbolun en güzel anları daima World Cup heyecanıyla yaşanır. Yeni parlayan yıldızlar genellikle bu kupadan sonra büyük teklifler alır. Aynı şekilde kariyerinin doruk noktasında yer alan birçok isminde genellikle son milli maçlarını bu kupada izleriz. Çoğu futbolcunun hayali kariyerini noktalamadan önce o kupayı bir kez olsun kaldırabilmektir. Ve aynı heyecan ile jübilesini yapıp futbolun ikinci adımı olan yeşil sahalardan kulübeye doğru geçip, kariyer basamaklarında ünlü bir isim olarak yola devam edebilmektir. Hayatımızı dört yılda bir renklendiren bu organizasyon FIFA 18 World Cup adıyla FIFA 18‘e ücretsiz bir mod şeklinde eklendi.

FIFA 18 World Cup modu oyunu neredeyse tamamen değiştiren, Ultimate Team benzeri bir yapı. Tek başına çıksa yadırgamayacağımız bu modu sizler için enine boyuna inceledim. Öncelikle Daha önce yolu FIFA’dan geçmemiş okuyucularımız için Ultimate Team nedir onu bir açıklayalım.

Küçüklüğümüzde sakız kutularından çıkan futbolcu kartları vardı. Mutlaka görmüşsünüzdür. Bir köşesinde bir rakam yazar, kartta adı geçen futbolcunun gücünü belirlerdi. Bizde bu güce göre kartları belli sıraya koyar, iskambil oynar gibi kartı çekip kimin numarası büyük gelirse o kartı kazanırdık. Bu oynanış stili gerçekten böyle miydi ya da değil miydi inanın bilmiyorum lakin biz çok eğleniyorduk.

FIFA Ultimate Team’in hayatımıza giriş noktası.

 

Bu dönemlerden sonra yıllarca kariyer oyunları oynadık. Fakat aradığımız ruh bu kartlardaki heyecanı dijital dünyada yaşayabilmekti. Ultimate Team ile kendi kadromuzu açacağımız paketlerle oluşturmak, maç kazandıkça altın toplamak ve yine istediğimiz oyuncuları transfer ederek yolumuza en iyi kadro ile devam etme heyecanını yaşayabiliyoruz. Kadro kurma görevleri ile yine kaliteli oyuncular ve altın kazanma şansımız da mevcut. EA SPORTS bu kart heyecanına eski adıyla Legends, yeni adıyla ICONS olarak yola devam etme kararı aldığından bu yana aslında çok bir şey değişmedi.

FUT serüveni küçük bir bütçe, neredeyse hiç ünlü olmayan oyuncular ve düşük rating’li bir takım ile her yıl yeniden başlar. Oyuna ne kadar çok vakit ayırırsanız, o kadar çok iyi bir kadro kurmanız olasıdır. Vaktiniz yoksa direkt olarak oyuna gerçek para yatırarak bu oyuncuları satın alma şansınız da mevcut. PS4 Platformunda oyun içi para ile bir Maradona almak 1.2 milyon altın civarı bir para ediyor. Bu para civarında bir altın satın almaya çalıştığınızda 250 Dolar civarında bir tutarı oyuna vermeniz gerekiyor. Ya da FIFA Points satın alarak paket açarak şansınızı denemeniz olası. Transfer markette oyuncular arası dönen ekonomide haftalık olarak iyi performans gösteren oyuncuları ucuzken alıp ileride değeri arttığı zaman daha pahalıya satmanız da olası bir seçenek. Ekonomiyi iyi takip etmek, iyi futbol oynamak kadar elzem bir durum.

FIFA 18 World Cup’ta bizi neler bekliyor?

FUT’u olabildiğince anlattıktan sonra gelelim FIFA 18 World Cup maceramıza. EA yaptığı açıklama ile 29 Mayıs’ta tamamen ücretsiz olarak yayınlayacağı World Cup modu ile oyuna bambaşka bir atmosfer kazandıracağını duyurmuştu. Geçmişte World Cup denildiğinde hep FIFA serisinin yanında ayrı bir oyun olarak satılan, tematik olarak çıkan bir oyun olarak hatıralarımızda yer edinmişti World Cup oyunları. Örneğin World Cup 98 için Fransa’nın ikonik horozu bizi oyun içinde karşılardı intro olarak. Bu modda da bizi bu yılın teması olan Rusya teması karşılıyor. Renkleri, yazı fontları, stadyumları ve tüm ambiansı ile bu mod sizi World Cup heyecanına ortak ediyor.

Güncelleme olarak oyuna eklenen mod ile birlikte ana menüde beliren World Cup seçeneğinden giriş yapabiliyoruz. Girdikten sonra oyun size destekleyeceğiniz takımı seçtiriyor. Devamında kendi içinde oyun türlerine ayrılıyor mod. Arkadaşınız ile keyfine World Cup 2018’e katılmış milli takımların kadroları ile maçlar yapabilir, ister online isterseniz de offline olarak Turnuva maçlarını gerçekleştirebilirsiniz. Bunların yanında World Cup için özel olarak tasarlanmış Ultimate Team bölümünde ise World Cup heyecanını o serüvene katılmayı hak kazanmış ülkelerin kadrolarında yer alan oyunculardan oluşturacağınız kadro ile World Cup elemelerindeki gibi grup aşamasından finale doğru başarılı olmaya çalışıyorsunuz. FIFA 18 içindeki FUT yapısına göre bu modda irili ufaklı değişimler de mevcut.

Örneğin kimya sistemi FIFA 18’de ülke vatandaşlıklarına ve oynadıkları lige göre farklı etkileşim gösterirken bu modda bağlı oldukları bölge ve ülkeye göre değişiyor. Örnekle açıklamak gerekirse, Messi ve Ronaldo World Cup modunda iki farklı bölge oyuncusu olduğu için uyumlu bir kimya sergilemiyorlar. Fakat Messi ve Neymar aynı bölgenin oyuncusu oldukları için orta dereceden uyumlu bir oyun ortaya koyabiliyorlar. İki Brezilya oyuncusunu yan yana getirdiğinizde ise kimya yeşeriyor ve spektatüler futbolun incilerini sahaya döküyor bu iki oyuncu.

Kimya yapısından sonra oyunun değişen bir başka kısmı da yavaşlatılmış ve daha çok bireysel oyunculuğa dönmüş olma durumu. Benim gibi kanat organizasyonlarını, atletik oyuncuların vücut çalımları ve kıvrak bilek hareketleri ile rakiplerine toz yutturmasını seven, son sürat koşarken aniden durup, topu terse çekip kavisli sert ortalar ile ceza sahasını yoklayan bir oyuncuysanız, FIFA 18 World Cup oynarken baya üzüleceksiniz diyebilirim. Oyunun geneline yayılan yavaşlatma oyun stilini de değiştiriyor. Rakip ceza sahasına verkaç ile yürümeye, rakibi daha çok kısa paslar ya da defans arkasına koşular ile yıkmayı hedefleyen bir oyun anlayışı modun geneline hakim. Daha akıllı oynamaya ve rakibinizin sahada açığını fiziksel ve mental olarak bulmaya odaklı bir oynanışa alışana kadar defansınızda büyük açıklar vermeniz olası. Oyunun yavaşlamış olması size defansta doğru zamanda doğru hamleyi yapmanızı gerektiriyor.

Eliniz alışana kadar benim gibi çok maç kaybedebilirsiniz. İkinci galibiyetimi aldığımda genel maç kazanma durumum 1 galibiyet, 1 beraberlik ve 11 yenilgi idi. Her maçtan sonra oyun size bir paket veriyor. Bu paketten çıkacak tek bir oyuncu ile kadroyu genişletmeye çalışıyorsunuz. Ayrıca gruplardan çıktığınızda, Kadro Kurma Görevi gerçekleştirdiğinizde de ayrıca büyük paketlerden ve belli bir miktar altın da veriyor. Gelen altın ile tekrar dönüp paket açarak kadroyu genişletmeye devam edebiliyorsunuz. Oyun paketlerden açılacak oyuncular konusunda size hiçbir garanti vermiyor. Bir paket açtığımda Mesut Özil çıkarken (oyun içi rating’i 88 olan bir oyuncu) bir başka paketi açtığımda Mısır milli takımından hiç tanımadığım bir futbolcuyu verebiliyor.

Böylece sistem sizi oyun içinde rotasyona, kadro derinliğinin doğru yönde kullanılması için oyun içi görevlere sürüklüyor. Oyunun mekaniğine alıştıktan sonra oyundan daha keyif almanız olası bir durum. FIFA 18 World Cup, World Cup heyecanı bitmeden her FIFA oyuncusunun mutlaka uğraması gereken bir mod olarak karşımızda duruyor.

Cevap bırakın