FIFA 15’te ayak basmadık yer kalmayacak

0

Her yıl sonbahar aylarında, özellikle futbol oyunlarını sevenlerin içini, büyük heyecan kaplar. Bu sene de durum çok farklı değil. Yeni modları ile fanatiklerini büyük beklentiye sokan FIFA 15, geçtiğimiz ay çıktı. Herkesin sorusu aynı: “Acaba nasıl olmuş?”. Bu sorunun cevabını birazdan birlikte göreceğiz. Ancak oyunun nerede ise tüm özelliklerini severleri yakından takip ettiği için, bunun hazırlanması oldukça zor bir çalışma olduğunu da belirtmekte fayfa var. Mümkün olduğunca yeniliklere değineceğim.

AAAAA. Mehmet Topal sahada!
İlk olarak nerede ise sadece ülkemizdeki oyuncuları ilgilendiren bir konu ile başlayalım. Uzun süredir beklediğimiz ligimizi, yeniden oyunda görebiliyoruz. Türkiye Spor Toto Süper Lig’inde bulunan tüm takımlar, FIFA 15’de yerini almış. Artık Fenerbahçe – Galatasaray derbisini özlemi ile yanıp tutuşan oyuncular buna kavuşuyorlar. Üstelik maç sırasında çok fazla olmasa da takımınızın tezahuratlarını da duyabiliyorsunuz. Bu, maç sırasında havayı oldukça etkiliyor. Şimdilik tezahuratlar çok sınırlı olsa da, önümüzdeki versiyonlarda artacağını düşünüyorum. Tabi Süper Lig’den bahsedince oyunun en çok konuşulan yüz modellemeleri de ister istemez ciddi beklentiye sokuyor insanı. Bazı önemli oyuncular dışında biraz hayal kırıklığı yaşatacağı kesin. “Özellikle Muslera’da büyük hayal kırıklığı yaşadım” desem, yalan olmaz.

iRptH1X

Bu tarz futbol oyunlarını iki türde insan oynar. İlki tüm detaylarını son noktasına kadar kullananlar. Menajleriği yapar, oyuncularına eğitim verir. Hatta onların özel yaşamlarına kadar müdahalelerde bulunur ki bu daha çok menajerlik modunda ön plana çıkar. İkinci gruptakiler ki ben de bu gruba giriyorum, ‘Bir arkadaşa bakıp, çıkacağım’ modunda olan oyunculardır. Serinin önceki yapımlarında oyuna başlamak benim için biraz da eziyet oluyordu. Yapımcılar haykırışlarımızı duymuş olmalılar ki FIFA 15 ile yenilenen taktiksel arabirim, maça başlamanızı oldukça hızlandırmış. Takım içi taktikleri daha hızlı belirleyeyip çabukça maça çıkabiliyorsunuz.

Şansı olanın, horozu da yumurtlar
FIFA denince hepimizin aklına öncelikle oyuncu modellemeleri, yenilenen-geliştirilen hareketleri gelir. Yapımcı firma EA, bu fikri biraz da değiştirmek için önceki yıllardan farklı olarak, oyuna getirdiği farklı yenilikler ile konuşturacak atılımlar yaptı. Bunlardan ilki, elbetteki hepimizin beklediği, yenilenmiş Ultimate Team özelliği. Artık gerçek para karşılığında oyuncu alıp satabiliyoruz. “Ama benim o kadar çok param yok” derseniz de kapılar size kapanmıyor. Bu sefer de maç yaparak satın alabileceğiniz oyuncular için altın puanı biriktirebiliyorsunuz. Toplanan puanlar ile de kart alıyorsunuz. Fiyatları farklı üç farklı set var. Fiyatına bağlı olarak açtığınız sette düşük ya da yüksek seviyeli oyuncu çıkma ihtimalı artıyor. Daha sonra bu futbolcuların da ayrıca transferini de gerçekleştirmek, kazandığınız paralar ile yeni desteler almak ve daha üst seviyedeki oyunculara ulaşmaya çalışmak mümkün. Bu yöntemi pek önermesem de, aslında iş tamamen şansınız ile doğrudan bağlantılı. Kartlardan Messi’yi düşürüp, sonra onun transferinden elde ettiğiniz büyük parayı yine kartlara yatırmak, ardından da açtığınız kartlarda işe yaramayan bin tane oyuncu toplamak, karşılaşılan durumlar.

FUT-15-Emenike-Card-FIFA-15-Ultimate-Team

Transferlerde farklı bir düzenleme var bu sefer. İsterseniz bir oyuncuyu birkaç günlük olarak da kadronuza dahil edebilir, güçlü bir takımla olan maçınıza daha güçlü bir şekilde çıkabilirsiniz. Hatta iyi bir kadro oluşturarak hiç maç yapmadan, sadece oyuncu kiralarayarak da bir ekonomi oluşturabilirsiniz kendinize. FIFA’nın

Ne kadar çok parmağınız varsa o kadar keyifli bir oyun olur
FIFA severlerin en çok sevdiği özelliklerden biri olan maç içi hareketler de çeşitlendirilmiş. Daha çok omuz omuza mücadelere odaklanan yapımcılar, oyun sırasında mücadeleci oyuncuları ön plana çıkartmışlar bu sayede. Hem rakibinizden topu korumaya çalışıyorsunuz hem de birkaç hamlelik ayak hareketleri ile topa olan hakimiyetinizi sağlıyorsunuz. Eğer aynı zamanda iyi bir maç izleyicisi iseniz, bu tarz kapışmalar alacağınız keyfi tepe noktasına ulaştıracaktır.

Hazır görsellikten bahsetmişken gol sonrası yaşanan sevinçlere de değinmemek olmak. Elbette bunlar da geliştirilmiş. Ancak burada en önemli ayrıntı, oyuncuya bağlı, özelleştirilmiş hareketler bence. Gol sonrası Drogba’nın dizleri üzerinde kayması eğlendirici. Tam tersi açıdan da bakarsan golü yiyen takımın oyuncularının yaşadığı üzüntü görülmeye değer. Maç sırasında, sahada oyuncuların ayak izleri de oluşuyor. Başlarda görsel olarak çok keyif veriyor. Ancak maçın sonuna doğru bu izler o kadar çoklaşabiliyor ki Nou Camp’de başlayan maçınız TT Arena’nın yağmur yemiş hali gibi bitebiliyor.

ss16

Serinin son oyunu FIFA 15 tüm platformlarda, kapağını süsleyen Arda Turan görseli ile yerini aldı. Hazır Süper Lig’i de oyunda görmüşken mutlaka arşivinizde yer alması gereken bir yapım.

Cevap bırakın