Fidye Yazılımlarına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

0

Fidye yazılımlarına karşı alınacak önlemlerin neler olduğunu anlatmadan önce fidye yazılımının tam olarak ne olduğunu hatırlayalım. Fidye Yazılımları en basit haliyle “Bir bilgisayara bulaştığında dosya isimlerini değiştirerek bu dosyaları şifreleyip tekrar eski haline getirebilmeniz için sizden fidye isteyen zararlı yazılımlar” olarak tanımlanabilir.

Fidye Yazılımlarına Karşı Dikkat Etmemiz Gereken Konular

Bilgisayarınızı mümkün olduğunca bu zararlı yazılımlardan korumalısınız. Bunun için almanız gereken bazı önlemler vardır. Aşağıda bunların neler olabileceğini anlattım. Fakat hiç bir zaman unutmayın ki “yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur.”

Güncel Anti-Virüs Programı Kullanın

Mutlaka bilgisayarınızda güncel bir anti-virüs programı kullanmalısınız. Özellikle de bilgisayarınıza indirdiğiniz her dosyaanti-virüs yazılımı İle kontrol edin. Ayrıca sosyal medya veya haberleşme uygulamaları yoluyla size gönderilen dosya ve bağlantılardan şüphe duyuyorsanız kesinlikle açmayın.

İşletim Sisteminiz Güncel Olsun

İşletim sisteminizin her zaman güncel olmasına dikkat ederek güncellemeleri zamanında yapın. Kötü amaçlı yazılımların başarılı olmasındaki en büyük faktör işletim sistemi ve çalışan programlardaki güvenlik açıklarıdır. Eğer siz düzenli bir şekilde işletim sisteminizi ve çalışan programları yeni sürümleriyle ncellerseniz bilgisayarınız saldırganların ataklarına karşı çok daha güçlü olacaktır.

Rutin Olarak Yedek Alın

Bilgisayarınızda önem derecesi yüksek olan tüm dosyalarınızı rutin olarak yedekleyin. Hatta birden fazla alacağınız yedeklerden bir tanesini de farklı bir yerde saklayın. Yedeğiniz varsa kimseye fidye ödemenize gerek kalmaz.

Personel Eğitiminin Önemi

Tüm çalışan personeliniz zararlı yazımlara karşı neler yapılabileceğini bilen, eğitimli ve bilinçli kişilerden oluşmalıdır. Konu hakkında bilgisi olan personel hem kullanıcı hatalarının azalmasını hem de personelin bilgisizliğinden oluşabilecek güvenlik açıklarının en aza inmesini sağlar. Personeliniz güvenilmeyen veya bilinmeyen yerlerden gelen e-posta eklerini ya da site bağlantılarını açarken oluşabilecek sonuçlar konusunda bilinçli olmalı ve risklerin neler olabileceğini bilmelidir. Bir de başkalarına ait USB belleklerin veya CD’lerin kullanılmamasına özen gösterilmelidir. 

Özetle, dosyalarınız şifrelenip sizden fidye ödemeniz istendiğinde istenen fidyeyi ödemenizi hiç bir garantisi olmadığı için tavsiye etmiyorum. Yani ödeme yapsanız bile dosyalarınıza tekrar ulaşabilmeniz veya şifrenin size iade edileceği boşa kurduğunuz bir hayal olabilir. Diğer bir deyişle vereceğiniz fidye ile verilerinizi kurtaracağınızın veya sizden daha çok para istemeyeceklerinin garantisi yoktur.

En Fazla Bilinen Fidye Yazılımları Nelerdir?

  • Ransom.Wannacry

  • Ransom.Wannacry!gen1

  • Ransom.Wannacry!gen2

  • Ransom.Wannacry!gen3

  • Ransom.CryptXXX

  • Trojan.Gen.2

  • Trojan.Gen.8!Cloud

 

Cevap bırakın