Favicon Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0
Favicon Nedir

Favicon nedir? Web sitelerinin üst bölümünde site adresinin yazıldığı yerin yanında yanında bulunan küçük iconlara verilen isimdir. Diğer bir tanımlama ile site adresinin bitişiğinde bulunan minik iconlardır. Genel olarak 16×16 piksel ve katları büyüklüğünde olurlar. Birden fazla site sekmesi açıldığında site isimleri kaybolsa bile Favicon görünümü yardımıyla faviconda kullanılan sembol veya logodan hangi sitenin sekmesi olduğunu çok rahat anlarsınız.

Favicon Teriminin Anlamı

Favicon kelimesi İngilizcede “Favorites Icon” kelimelerinin kısaltılması ile türetilmiştir. Web sitenizin minik logosu veya simgesi olarak da düşünebilirsiniz. Bu icon bir web sitesini ziyaret ettiğinizde adres satırında karşınıza çıkar.

Tarihçesi

Tarihte ilk kullanımı Microsoft’un 1999 yılınında favicon kullanımına olanak sağlayan Internet Explorer 5’i duyurmasıyla ilk defa kullanılmaya başlanmış oldu.

Sitenize Favicon’u Nasıl Eklersiniz?

Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak 16×16 ya da bu sayıların katlarından oluşan bir görseli png formatında kaydetmeniz gerekir. Ardından oluşturduğunuz görseli .ico formatına dönüştürmek gerekir. Bu dönüşümü yapabilecek teknik bilginiz yoksa bu iş için hazırlanmış online siteleri kullanabileceğiniz gibi hazır ve ücretsiz iconları da rahatlıkla kullanırsınız. Daha sonra oluşan görseli web sitenizin sunucusuna yüklemeniz gerekir. Bir FTP programı kullanarak ana dizinin olduğu alana .ico olarak tanımladığınız resmi aktarmalısınız. Son olarak da sitenizin index dosyasında bulunan <head> ….</head> etiketleri arasına <link rel= “shortcut icon” href=” /favicon.ico” type=” image/x-icon” /> yazılır. Yazdığınız kodun içinde bulunan “href” bölümü favicon.ico sembolünün nerede olduğunu gösterir.

Kullanmak Ne Fayda Sağlar?

– Kullandığınız Favicon site isminin önünde belireceği için sitenizin ilk bakışta tanınmasını sağlar. Böylece siteniz diğer sitelerden ayırt edilirken adres satırında estetik bir görüntü sağlar. Fakat sitenizde favicon.ico dosyası bulunmuyorsa yani tanımlı değilse sunucunuz hata dosyasına bir hata satırı ekler. Zamanla da hata log dosyanız çok büyümeye başlar.

– Marka tanınırlığı için kendisi küçük etkisi büyük bir ayrıntıdır. Marka olma yolunda kullanılması gereken enstrümandır.

– Önemsiz gibi görünse de Favicon aslında akılda kalıcı bir ayrıntı olarak dikkat çeker. Zaman geçtikçe ziyaretçileriniz sizi bu küçük görsel ile hatırlamaya devam ederler. Sonuç olarak web siteniz tanımladığınız bu küçücük Favicon ile akılda kalır.

– Web sitenize yönelik phishing veya bazı siber atakların bir bölümünde Faviconlar hedeftir. Özellikle amaç sitenin HTTPS özelliği yani güvenli siteymiş gibi gösterilmesidir. Atak yapılan sitedeki Favicon’u güvenli sitelerin sembolü asma kilit görüntüsü ile değiştirerek ziyaretçilere güvenli bir sitede olduklarını düşündürürler.

– Web sitenizde Favicon kullanımının arama motoru optimizasyonu konusunda doğrudan bir etkisi olmamasına rağmen Google arama sonuçları listelendiğinde web sitesinin Favicon’u da yer alır.

www.medimarkt.com.tr

Cevap bırakın