Farkında olmadan çatı katınızda servet saklıyor olabilirsiniz

0

Teknolojinin hızla geliştiği 22. yüzyılda meydana gelen değişime ayak uydurmada ciddi zorluklar yaşıyoruz. Örneğin geçtiğimiz aylarda tanıtılan Apple’ın iPhone 13 serisi, şu an için teknolojinin doruk noktası olarak görülüyor. Peki bundan beş, bilemediniz on yıl sonra bu telefonların yüzüne bakacak mıyız? Hiç sanmam…

Belki ismini duyduğumuzda yüzümüze ufak bir tebessüm gelecek, ancak hiçbir zaman onları tozlanmaya bıraktığımız çatı katı veya depo gibi yerlerden çıkarmayı aklımızın ucuna bile getirmeyeceğiz. Peki sizlere bir gün son kez kullandığınız ve çürümeye bıraktığınız bazı elektronik eşyaların günümüzde servet değerinde olduğunu söylesek. Gelin hep birlikte biraz derinlere inelim…

Çatı katınızdaki elektronik eşyalar servet değerinde olabilir

Bilindiği üzere dünyadaki her nesnenin bir koleksiyoncusu var. Siz bugün bir eşyayı değerli görmüyor olabilirsiniz, ancak bu eşya bazıları için servet niteliğinde olabilir. Bu noktada özellikle son yıllarda eBay üzerinden retro yani antika olarak adlandırılan eşyalar konusunda adeta açık artırma savaşları gerçekleşiyor. Elektronik cihazlar da bu açık artırmaların tam merkezinde bulunuyor.

Oyun konsolları, kameralar, daktilolar ve hatta eski müzik kutuları… Yıllardır insanlar, bunun gibi antika elektronik eşyalar üzerinden bir servet kazanıyor. Peki hangi eski teknolojik eşyalar daha fazla para ediyor?

En popüler telefon aksesuar şirketlerinden biri konumundaki Case24, dünyanın dört bir yanındaki retro elektronik eşya sahiplerini ilgilendiren bir rapor yayınladı. Buna göre bazı eski nesil Nintendo konsolları, oldukça nadir olmalarından dolayı en değerli antika elektronik eşya konumunda. Örneğin, 1996 yılında sadece 130 dolar fiyat etiketiyle çıkış yapan Nintendo 64 konsolu, geçtiğimiz yıllarda bir eBay açık artırmasında yaklaşık 7.000 dolara satıldı. Bunun gibi onlarca elektronik eşyanız olduğunu hayal edin.

Bunun yanı sıra sadece birkaç ay önce kutusu açılmamış bir Super Mario 64 video oyunu, açık artırmada tamı tamına 1,56 milyon dolara satılarak dünyanın en pahalı video oyunu ünvanının sahibi oldu. Öte yandan Gameboy Color Atomic Purple gibi oldukça nadir bulunan konsolları için de binlerce dolar fiyat biçiliyor. Peki bu durum sadece oyun konsolları ve oyunlar için mi geçerli? Kesinlikle hayır. İşte daha önce eBay’de satılmış altın değerinde olan eski elektronik ürünler:

  • 1977 yılında çıkan hesap makineli HP saat – 4 bin dolar
  • 1966 yılında çıkan Bloombox – bin 200 dolar
  • 1979 yılında çıkan Sony TPS-L2 Walkman – bin 400 dolar
  • 1984 yılında çıkan Polaroid kamera – bin dolar
  • 2007 yılında çıkan ilk iPhone – 830 dolar
  • 19. yüzyıl daktiloları – bin 380 dolar
  • Antika çevirmeli telefon – 5 bin 350 dolar

Yapılan araştırmanın sadece daha önce satılan ürünlerin küçük bir kısmını kapsadığını söyleyelim. Yani bunun gibi yüzlerce eski elektronik eşya binlerce dolara hatta milyonlarca dolara satılabilir. Hele ki bu ürünler bir de sıfır kutuluysa, işte o zaman hazine buldunuz demektir.

Cevap bırakın