Far Cry New Dawn İnceleme

0

Ubisoft’un oyunu Far Cry 5’ten 17 yıl sonrasını konu alan Far Cry New Dawn, Seed ailesinden sonra  Montana’nın Hope County’sine geri dönüyoruz ancak hiçbir şey bıraktığımız gibi değil. Karakter seçimimizi yapmanın ardından zar zor hayatta kalarak, pembelerle süslü bir vadide uyanıyoruz. Mickey ve Lou isimli kötü ikiz kız kardeşler, pembeyi kırmızıya çevirme konusunda kararlı. Onların amacı adamları Highwaymen  ile kontrolü ele geçirmek. Oyun, belli noktada fazla durağan kalıyor ve bunun nedeni ise kesinlikle ikiz kardeşler.

Akılda kalıcı özellikleri pek yok ve tüm oyunu ayakta tutan yine Far Cry 5’ten tanıdığımız bazı yüzler. Önceki oyundan bilinen “roster” sistemi tekrar bizlerle. Yan görevleri tamamladıkça yanımıza bir dost alıyor ve onların pasif özelliklerinden yararlanıyoruz. Oynanış kısmında FPS bakış açısında ve hayatta kalma odaklı ilerliyoruz. Amacımız ana üssümüzü ve silah tezgahı gibi diğer birimleri de geliştirmek. Geliştirdikçe daha güçlü silahlar, canımızı arttıran bitkiler ve fazlasına ulaşıyoruz.

Açık dünya elementleriyle süslü oyundaki en önemli malzeme etanol. Geliştirmelerin tamamını etanolle yapıyoruz ve bunun için de yan görevlere dalmalı, ayrıca Highwaymen üslerini ele geçirmemiz gerekiyor. Etanol yanında başka hurda parçaları da oyunun temel malzemelerinden. Karakterimizin seviye sistemi yok, bunun yerine perk yani pasif özelliklerle güçleniyoruz. Perk kazanabilmek için de oyundaki hemen hemen her şeyi didiklemek gerekiyor. Oyunda bizi bekleyen I, II, III ve Elite (elit) olmak üzere dört farklı rank yani rütbelendirme var. Bu rütbeler, silahlar ve karşılaştığımız düşmanlar için geçerli. Kullandığımız silahın rütbesi, saldırdığımız düşmanınkinden az ise ölüm kaçınılmaz.

Bu nedenden üssü geliştirip yüksek rütbeli silahlara ulaşmak, bir noktada şart. Multiplayer co-op olarak da oynanabilen Far Cry New Dawn, grafik ve müzik konusunda beklentileri karşılıyor ancak bzener görev detaylarıyla süslü olması nedeniyle, oynanışta sıkıcı hale gelebiliyor. Sadece ana üste sıkıştırıldığımız için bir yerden sonra toplayıcılık yapıyormuş gibi hissediyorsunuz. Oynanış süresinin hikaye noktasında da kısa olması, Far Cry New Dawn’ı DLC havasına sokuyor. Seriyi seriyorsanız oyuna şans verebilirsiniz ancak beklentinizi yüksek tutmayın.

Cevap bırakın