Far Cry 6 İnceleme

0

Uzun yıllardır hayatımızda olan Far Cry serisinin yeni oyunu Far Cry 6 geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı. Far Cry 6 bilindik çizgisini bozmadan bize hararetli bir ortam ve bol eğlence sunuyor. Küba’dan esinlenilerek tarihin içinde donmuş bir an gibi karşımıza çıkan Yara adası kendi içinde heyecanı ve sürprizleri barındırıyor.

Eğer biraz politik konulara ilginiz varsa Yara adası size hoş bir deneyimin ötesinde anılar sunabilir. Ada,  siyasi bir çatışma içinde yer alan Libertad isimli gerilla örgütü ile yönetim arasındaki sıkışmışlığı bize buram buram yansıtıyor. Olayların yönü iç savaşa doğru kaydığında kendimizi oyunun başlangıcında buluyoruz. Far Cry 6’nın kötü adamı Anton Castillo, ada yönetimine babadan oğula bir sistem ile oğlu Diego’yu getirmek istemektedir. Tabi bu olaylar dev bir iç karışıklığa oradan da şartların ağırlaşmasına neden olmaktadır. Bir anlamda “Diego dur şimdi ortalık karışık zaten” demek için adaya adım atıyoruz.

Far Cry oyunu bizi her zaman farklı ve heyecanlı içeriklerle yanyana getirmiştir. Far Cry 6’da da bu bağlamda Viviro isminde genetiği ile oynanmış ve bu değişimlerle birlikte kanser gibi hastalıklara çözüm olacağı düşünülen bir bitki elde edilmiş. Tabii ki bu sadece iyi amaçla değil bir silah olarak kullanılma aşamasına da dönüşmüş.

Viviro tarlaları oyunda belli bölgelerde kırmızı olarak görebileceğiniz ve etraflarındaki patlayıcı maddeler ile zarar verebildiğiniz bir alan şekli ile yer alıyor. Tabii ki bu alanlar askeri kamplar ile iç içe bir yapıda, sıkı korunan ve bolca ateş gücünü de yanında bulunduran bir noktada. Haritanın büyüklüğü ile birlikte Yara adasının tropik çizgisinde gezip dolaşılacak onca güzel şeyle birlikte yer almaktalar.

Farklı tip araçlar, kamyonlar, ATV’ler, uçaklar, tanklar, helikopterler derken hem kullandığımız silahlar hem de etrafımızdaki araçlar oldukça fazla sayıda. Küba’dan esinlenilen bir zaman dilimi olarak düşündüğümüzde etrafta görebileceğiniz tüm araçlar size bu nostaljiyi yaşatıyor. Genel olarak Far Cry oyunlarında araç sürme mekanikleri oldukça keyiflidir. Burada da konu yine çok çeşitli araçlar olunca bazen görevli bırakıp dolaşmaya başlayabiliyorsunuz. Etraftaki araçları kullanabildiğiniz gibi modifiye ettiğiniz kendi araç serinizi de olduğunuz yere çağırabiliyorsunuz.

Araçlardan sonra kullanabildiğimiz silahlar ve alet-edevatlara şöyle bir göz atalım. Bir şeyleri birleştirebilme yapısı Far Cry serisinde artık olayın temeline oturan bir noktaya vardı. Eşyalar ve onlarla bağlı olarak silahlar oyun içinde ilerlemeye göre bize sunuluyor. Sizi hikayenin ve adanın daha çok içine dahil etmeye yarayan bu sistem ile yeni görevleri bitirmek demek yeni silahlara ulaşmak demek diyebiliriz.

Envanter bazında bu yapımda üzerinizdeki eşyaları iyileştirebiliyor ya da farklı özellikle kazanabiliyorsunuz. Etraftaki objeleri toplayarak silahınıza susturucu vb. şeyler yapmak da mümkün. Fakat seri ateş etme aşamasında o susturucusunun ısınarak artık susturmadığını acı bir şekilde fark etmek ise paha biçilemez bir deneyim. Oyunda bütün gidişatı değiştiren Supremo isimli bir özel roket fırlatan sırt çantamız da mevcut. “Süperim doldu” esprisine denk gelecek kadar aşırı güçlü ve olayın gidişatını değiştiren bir silah. Tanklara, helikopterlere, binalara ve askerlere karşı otomatik kilitlenerek saldıran bir roket salvosu düşünün. İlk saldırı anında ya da işlerin çok karıştığını düşündüğünüz anda eğer hazır durumda ise kullanılması işe yarayan bir silah.

Silahların vuruş hissiyatı ise bir Far Cry oyununa göre oldukça yeterli. Yukarıda dediğim gibi handmade olarak üretilen susturucuların bir yerden sonra susturmadığı gibi konularla, geliştirmelerin ve iyileştirmelerin oyun içinde sizi baya geniş bir oyun alanına bırakması oyundan çabuk sıkılmanızı engelleyecek bir unsur. Çatışmalar genel olarak keyifli ve heyecanlı ilerliyor.

Aksiyon dolu FPS oyunlarını seviyorsanız Far Cry 6 sizi politik hikayesi ile birlikte ekran başında tutacaktır.

Eğer FAR CRY 6 ilginizi çekti ise BURAYA TIKLAYARAK satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın