Far Cry 5 İlk Bakış

Far Cry 5 İlk Bakış

0

Vakti zamanında Alman geliştirici olan ve ülkemizin oyuncularının da yakından tanıdığı Crytek’in elinden çıkan Far Cry serisi, yakında beşinci oyununun altına imzasını atacak. İkinci oyunu ile birlikte seriyi kendi üzerine alan Ubisoft ise yıllar içerisinde Far Cry’ın hem bilinirliğini yükseltti, hem de oynanış mekaniklerini pozitif anlamda geliştirmeyi başardı. Özellikle üçüncü oyunda oyunu milyonlarca oyuncuya ulaştıran Ubisoft, aynı Assassin’s Creed’de olduğu gibi serinin marka değerini milyonlarca dolar değerine yükseltti.

Geliştiriciler Far Cry 5’te bu sefer oyunun hikaye tarafına daha fazla ağırlık verecek gibi gözüküyor. Bu sebepten dolayı Far Cry 5’in en dikkat çekici unsurunun bu taraf olduğunu düşünüyorum. Diğer Ubisoft yapımlarında olduğu gibi tekrar bir direniş örgütüne liderlik edeceğiz. Fakat işler bu sefer biraz daha farklı durumda. Oyunun hikayesinde bu kez dini bir tarikatı al aşağı etmek için yola çıkacağız. Oyunun ana senaryosunun temelinde Montana’nın engebeli arazilerini illegal bir şekilde kontrol eden Josehp Seed isimli din adamına ve kardeşleri ile birlikte kurduğu Hope County’e karşı mücadele vereceğiz. Umut Ülkesi adı altında insanların dini duygularını sömüren bir kötü karakter portresi, muhtemelen herkesin ilgisini çekecektir.

Far Cry 5 Yakında Bizlerle

Oynanış kısmına geçtiğimizde ise yeni oyunun şu ana kadar karşılaştığımız en dolu dolu açık dünyaya sahip Far Cry oyunu olacağı söyleniyor. Ana hikayeyi baştan sona co – op olarak bitirmemize sağlayan yapımcılar, böylelikle serinin aksiyon dolu oynanış yapısını taktiksel unsurlar ile birleştirmiş olabilirler. Ayrıca geliştirici ekibin söylediğine göre haritanın her bir köşesinde yapacak ayrı ayrı bir dolu işlerimiz olacak. Diğer bir yandan beraber oynadığımız arkadaşımıza meydan okuyabileceğimiz etkinliklerin de olacağını unutmadan belirtelim. Bu yüzden Far Cry 5’in yeniden oynanabilirlik konusunda güzel işlere imza atacağını varsayıyorum. Diğer oyunlarda olduğu gibi yan görevlerden sıkıldığımızda beraber oynayacağımız arkadaşımızla vakit geçirme fikri hiç fena durmuyor.

Ayrıca tüm bunların yanında oyununuza dahil olan oyun arkadaşınızın da kendine özel bir karakteri olacak. Böylelikle arkadaşınız ve siz aynı karakterler ile oynamak durumunda kalmıyorsunuz. Co – op anlamında Far Cry 5’i geliştirmeyi başaran Ubisoft geliştiricileri, oyuna eklediği bir başka teknik mod ile harita üzerinde düzenlemeler yapabileceğimizi de söylüyorlar. Map editor aracını kullanarak kendimize özel savaş alanları oluşturabileceğiz. Bu özellik diğer oyunlarda da bulunuyordu. Ancak Far Cry 5 ile gelecek olan co – op oynanış mekaniğinin eğlencesine bu unsurun da eklenmesi oyunu mutlaka daha güzel bir hale sokacaktır.

Ubisoft’un son oyunu olan Assassin’s Creed: Origins’te gördüğümüz rastgele açık dünya etkinliklerinin Far Cry 5’te de yer alacağı söyleniyor. Ancak bunların ne şekilde karşımıza çıkacağı şimdilik belli değil. Başka bir dikkat çekici mekanik olan balık tutmanın ise nasıl bir şekilde bize sunulacağını oldukça merak ediyorum. Eski oyunlarda karşılaştığımız eşya yapımı veya karakol ele geçirme gibi mekaniklere değinmeye gerek yok çünkü bu mekaniklerin birebir şekilde aynı olarak Far Cry 5’te de karşımıza çıkacağı oldukça belli.

Sona geldiğimizde elimizde bulunan bilgiler bunlarla sınırlı durumda. Ancak hikayeye dair bilgiler vermeye devam eden geliştiriciler, oyun için Far Cry 5 Inside Eden’s Gate adında bir kısa film de yayınlamış durumda. Aynı reklam çalışmalarını Ubisoft’tan, Far Cry 3 için de görmüştük. Oyunun kötü karakteri üzerinden reklamlarına devam eden geliştiriciler, öyle veya böyle başarılı oldu diyebiliriz. Geriye kalan detayları ise 27 Mart 2018 tarihinde öğrenebileceğiz.

Cevap bırakın