Fallout 76 İnceleme

Batı Virginia’dan herkese merhaba!

0

2102 yılının Batı Virginia’sına davet edildiğimiz Fallout 76, Bethesda’nın hayatta kalma temasına ayak uyduran oyunlarından. Bir yandan aksiyon, bir yandan rol yapma derken yanına eklenen co-op mantığı işleri biraz karıştırıyor. Şöyle ki alıştığımız Fallout evrenine dahil bile olsak bize görevler konusunda bize yardımcı olabilecek tek eşyamız Pip-Boy’umuz. Herhangi bir NPC yok ve görevleri ya radyo aracılığıyla ya da yağmalamaya girdiğimiz mekanlarda bulduğumuz notlarda buluyoruz.

Ek olarak tek başımıza görevleri yapmak bir yandan oynanışı sıkıcı hale getiriyor bir yandan işleri bayağı zorlaştırıyor. Oyunun hayatta kalma mantığı taş, makas, kağıt mantığında ilerliyor. Kendi üssümüzü kuruyoruz, su ve yemek ihtiyaçlarımız için her yeri araştırmak gerekiyor, canımız azaldığında yemeğimiz yoksa kamp kurup en güzelinden uyku çekebiliyoruz. Ancak unutmamak gerek ki oyunda öylesine takılmanın dışında diğer oyuncuları avlayan başka insanlar da var. Fallout 76, tek bir devasa haritada hayatta kalmaya çalışırken başka oyuncularla grup kurabileceğimiz ve maceradan maceraya atılabileceğimiz oyunlardan ancak her oyuncu dost canlısı olmuyor. Kimisi size saldırıp, eşyalarınızı ele geçirebiliyor.

Olur da çantanız doldu diyelim, kurduğunuz kampta eşyalarınızı bırakabilirsiniz ancak oranın da yağmalanamacağının garantisi yok. Kısacası yabancılarla oynamak aslında risk ancak tek başınıza kalmak, sizi oyunun tekrar eden sisteminde tutsak bırakıyor. Fallout 76, önceki Fallout sistemlerinde olduğu gibi belli perk yani pasif özellikler üzerinden karakterlerimizi geliştirmemizi sağlıyor. Her perk, seviye atladığımızda bize bir kart desteği açmamızı sağlıyor. Bu kart destesinden belli sayıda perk çıkıyor ve bunları karakterimizin S.P.E.C.I.A.L. ağacına yerleştiriyoruz. Strength, Perception, Endurance, Charisma, Intelligence, Agility ve Luck olarak adlandırılan bu birincil istatistikler, karakterimizi cidid anlamda etkiliyor.

Bu nedenden seviye atladığımızda sadece şansa veya güce yüklenmek büyük hata olacaktır. Sonuç olarak oyunda her şeyin eksisi olduğu kadar artısı da var. Bazı perk’ler yalnızken daha güçlü olmamızı sağlıyor, kimisi de parti halindeyken deneyim puanı kazanma şansımızı iki katına çıkarıyor. Bethesda’nın oyuna eklemesi ve düzeltmesi gereken çok teknik sıkıntısı var. Umuyoruz yakın zamanda Fallout 76 daha rahat oynanabilinecek. Fallout 76, PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows platformları için satışa çıktı.

Cevap bırakın