Fallout 4

0

Fallout denildiği zaman birçok RPG sever için akan suların durmasında bir sebep var. Çünkü Fallout’un tüm oyunları, bir oyun içerisinde olması gereken özgürlüğü tam manası ile verebilen yegane RPG oyunu olarak görülüyor. Üstüne üstlük Post-Apokaliptik bir macerayı, en özgür şekilde bize verebilen bu seri, insanoğlunun aç gözlülüğünün sonuçlarını, bizlere en çıplak haliyle gösteriyor.

İçerisinde hep politik, hem duygusal, hem de intikam bulunduran Fallout serisi, RPG’nin özüne inmek isteyen oyuncuların daima ilk duraklarından biri olmuştur. Bu ünlü seri, yıllar önce Bethesda tarafından satın alındıktan sonra, 3. boyuta kavuşmuş, artık yok olmuş dünyayı bizlere birinci gözden gösterme şansına erişmiştir.

fallout_4_vault_1

Yavaş yavaş Fallout 4’e gelecek olursak, Fallout 4 belkide son yılların en çok beklenen ve oyuncuları en çok heyecanlandıran yapım olmayı başardı. Bunda Bethesda’nın müthiş pazarlama stratejilerinin yanı sıra, oyunun Skyrim’in oyun motoru Creation Engine ile yapılmış olması büyük önem arz ediyor. Seride ilk defa bizlere kendi bölgemizi kurmamıza olanak veren bu motor, çorak toprakları biraz daha yaşanabilir bir hale getirmemizde bizlere kol kanat geriyor.

Fallout 4’ün hikayesine baktığımız da ise, oyuna ilk olarak büyük bombalar patlamadan önce sıcak yuvamızda başlıyoruz. Olaylar hızla gelişiyor ve kendimizi bir Vault’un içerisinde buz dolabında gibi dondurulmuş halde buluyoruz. Uyandığımızda ise sahip olduğumuz herşey gitmiş ve bizleri büyük bir intikam hikayesini kendi başımıza yazmamız isteniyor. Biz de tabii ki Fallout serilerinde alışık olduğumuz şekilde kendi hikayemizi yazma yolunda ilk adımlarımızı atıyoruz.

E32015_Fallout4_Gameplay-07

Oyunun en çok eleştirilen kısımlarından biri olan diyalog sistemindeki değişim, hızlıca göze çarpıyor. Özellikle koyu Fallout 4 hayranlarını memnun etmeyi başaramayan bu sistem, ne yazık ki beklentilerin gerisinde kalıyor. Özellikle her konuşma ve cevap sırasında yalnızca 4 seçeneğimizin olması, birçok koyu Fallout hayranının sinirlerini hoplatmış durumda. Ama diğer yönlerden Fallout, her yönü ile buram buram Fallout kokuyor, bunda hiç şüphe yok.

Fallout4_Trailer_Stadium_1433355624.0

Oyunun teknik kısımlarına değinecek olursak Fallout 4 bu konuda da eleştiri almaktan kurtulmuş değil. Özellikle kaplamalardaki kalitesizlik dikkat çekerken, ışıklandırmalardaki kalite ise takdire şayan. Özellikle ağaçların arasından süzülen ışıklandırma tekniği, muhteşem görsellerin ortaya çıkmasına izin veriyor.

Seslerde ise ilk defa bir Fallout 4 oyunundaki ana kahramanımızın konuştuğuna şahit oluyoruz. Oyun içerisinde kimilerinin beğenmediği bu özellik, aslında oldukça oyunun içerisinde girebilmeniz açısından oldukça faydalı bir özellik olmuş, şahsen benim oldukça hoşuma gitti bu durum. Özellikle seslendirme konusunda seslendirme sanatçılarının oldukça özenli çalışmış olması ve seslendirmedeki kalite, takdiri hakediyor.

Fallout4_E3_YaoGuai

Oyundaki keşfetme duygusu ise Fallout oyunlarının adeta zirvesi olmuş durumda. Oyunu tam manası ile keşfetmek için oynamak bile mümkün. Harita yeteri kadar büyük olmasa da, her alanı, her yeri dolu ve merak uyandıracak kadar güzel tasarlanmış. Oyunu bitirdiğinzde dahi daha haritanın belkide yarısını bile görmemiş oluyorsunuz ve hala görecek yeni şeylerin olması oyunun oynanış ömrünü oldukça uzatan bir etken olmuş.

fallout_4

Fallout 4‘ün en büyük yeniliklerinden bir diğeri ise silahları dilediğimiz gibi modifiye edebilme şansımızın olması. Yerde bulduğumuz her silahı dilediğimiz gibi özelleştirebiliyorken, onlara yeni yetenekler ve yeni güçler de ekleyebiliyoruz. Bu oyun içerisinde opsiyonel bir seçenek olarak sunulsa da, kesinlikle deneyimlemek gerektiğini düşünüyorum. Aynı şekilde zırhların ve Power Armor’ların da özelleştirilebildiğini belirtelim.

Uzun lafın kısası Fallout 4 yeni nesil RPG arayışı olanlar için kaçırılmaması gereken bir yapım. Sunduğu özgür oynanış ve sınırsız içerik ile, haftalarca boyunca sizi kolaylıkla başında tutabilecektir. Eğer zaten bir Fallout hayranı iseniz, zaten oyunu satın almış, hatta belki de bitirmişsinizdir.

Cevap bırakın